Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Dünya'nın şekli  (Okunma Sayısı 3157 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
fahrettin
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 22 Aralık 2014, 17:05:26 »

Merhaba Arkadaşlar Sürekli aynı yöne gidildiğinde başladığımız yere gelinmesi dünyanın küresel olduğunu nasıl kanıtlar. Eğer dünya küp veya kare şeklinde olsaydı da yine başladığımız yere gelmez miydik?
komkarbey
Uzman Üye

Performans: 9
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 23 Aralık 2014, 14:59:57 »

http://www.youtube.com/watch?v=hv3YA3V59xg

http://www.youtube.com/watch?v=bqMnvJh60b0
fahrettin
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 23 Aralık 2014, 16:16:14 »

Bu bağlantıları paylaşmakla ne anlatmaya çalıştınız anlayamadım. ben gayet ciddi bir soru sordum belki paylaşımda bulunur diye arkadaşlar.
fahrettin
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 23 Aralık 2014, 16:39:02 »

ben dünyanın yuvarlak olmadığını savunmuyorum. sadece sürekli aynı yönel gidildiğinde başlangıç noktasına gelinmesinin kanıt olarak gösterilemeyeceğini söylüyorum.
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 23 Aralık 2014, 19:59:04 »

Sayın Fahrettin, kare için şöyle düşünelim. Sağ üst köşesinden çıktık. çevresini dolaşıyoruz. Önce güneye, sonra batıya,sonra kuzeye ve en sonunda doğuya yönelirsek çıktığımız yere geliriz. Yani çıkış noktasına gelebilmek için birçok yön sapması söz konusu. Küb için de aynı şey geçerli. Küresel dünyamız için de Türkiye'den yola çıktığımızı varsayalım. 33 derece doğu boylamını takiben güneye yöneldik, güney kutup noktasına ulaştıktan sonra ilgili boylamın antipodu olan 147 derece batı boylamını takip ederek kuzeye yönelmemiz gerekir. Kuzey kutup noktasına ulaştıktan sonra da tekrar 33 derece doğu boylamını takip ederek güneye yönelmeliyiz ki tekrar İzmit'e gelelim.
  Yani her durumda aynı yere ulaşabilmek için coğrafi anlamda yön değiştirmek gerekiyor.

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
fahrettin
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 29 Aralık 2014, 18:37:14 »

Sayın Ahmet bey, cevabınız için teşekkür ederim. Yani bu düşünce dünyanın yuvarlak olduğunu ispatlamaz. Ama bir çok soruda cevap olarak bu düşünce verilmiş.
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 30 Aralık 2014, 20:00:41 »

Sayın fahrettin, coğrafi yön olarak ifade edilirse yanlış oluyor. Ama "bir doğrultu"  boyunca denilirse doğru oluyor. Ayrıca "paralel dairelerini takiben doğu veya batı yönüne gidilirse" yine aynı noktaya gelinir. Bu durum meridyen daireleri veya transversal olarak da coğrafi yönlere uymuyor.
  Kitaplarda geçen o ifade tam doğruyu işaret etmiyor. İyi çalışmalar.

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
fahrettin
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 31 Aralık 2014, 18:16:39 »

Teşekkür ederim Ahmet Bey
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic