Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Dünya'nın Güneş etrafındaki yörüngesi niçin elipstir?  (Okunma Sayısı 8901 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 17 Mart 2008, 22:00:54 »

Arkadaşlar ilkokul  beşinci sınıflarda şöyle bir ders dışı etkinlik sorusu var bana da bir sosyal bilgiler öğretmeni olan arkadaşım sordu cevabını verdim fakat tam net bir şey söyleyemedim bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.
Soru:
Dünyanın güneş etrafındaki yörüngesinin elips biçiminde olmasının sebebi nedir?
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #1 : 17 Mart 2008, 22:37:44 »

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/merak_ettikleriniz/index.php?kategori_id=4&soru_id=3032

Ben bir coğrafya öğretmeniyim.Benim öğrenmek istediğim konu. Fizikte Kepler kanunlarından bir şey kafama takıldı.ve cevabını bulamadım. Neden bir yörüngede dönen tüm cisimler elips şeklinde bir yörünge oluşturuyorlar. Tam daire değil. Dünyanın yörüngesi, Elektronların yörüngeleri gibi. İlginiz için çok teşekkür ediyorum. (Ahmet Küçükparmaksız)

Daire özel bir elipstir (basıklığı olmayan bir elips). Özel bir şekil olduğu için ancak özel durumlarda sağlanabilir. Daire bizim için de çok özel çünkü hareket denklemlerini bu şekil için yazdığımız zaman oldukça basit bir form alıyorlar ve çözmemiz kolaylaşıyor. Ama eliptik bir yörünge için bu kolay değil. Kimse kolay bir problem dururken karmaşık olanıyla uğraşmak istemeyeceği için, özellikle derslerde, dairesel yörünge üzerinde çok sık duruyoruz. Ama gerçek dairesel yörüngeler (tam anlamıyla dairesel) elde etmek oldukça zor. Böyle bir yörüngede bulunması gereken Clark uydularında (TV yayını yapanlar örneğin) bile bunun sağlanamadığını biliyoruz.
Bir uydunun çizeceği yörünge, uydunun belli bir andaki ilk konumu ve ilk hızı tarafından tamamen belirlenir. Yani ilk konumla hızı biliyorsanız, uydunun ne zaman nerede olacağını kesinlikle söyleyebilirsiniz. Herhangi bir ilk konum ve ilk hız için uydunun izlediği yolun bir elips olması gerektiğini gösterebiliyoruz (aslında yörüngeye girenler için demek gerek. Uydunun sonsuza kaçabilecek yeterli ilk hızı varsa, çizdiği yörünge parabol veya hiperbol oluyor). Uydunun tam dairesel yörüngeye sahip olmasını istiyorsak, ona belli yönde ve değeri belli bir ilk hız vermemiz gerekiyor. Örneğin hızın merkeze doğru bir bileşeni olmamalı. Yani, merkezden uyduya çizdiğimiz doğru ile hız tam olarak 90 derece açı oluşturmalı. Yoksa, uydunun merkeze uzaklığı değişecektir bu da basık bir elips demektir. Bunun dışında ilk hızın da kesin bir değeri olmalı. Bundan biraz yavaş veya biraz hızlı atarsak yörünge yine elips şeklinde olur. Kısacası, daire şeklinde bir yörünge için bu şekle özel bazı ilk şartları sağlamanız gerekir. Bu da pratikte olanaksız.

Sadi Turgut

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
onur aksakal
Genel Moderator

Performans: 161
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 17 Mart 2008, 22:44:07 »

"Her gezegen odaklarından birinde güneş olan elips şeklinde bir yörüngede dolanır."
Hocam bu Keplerin 1. yasası
Aşağıdaki linkte de bununla ilgili animasyon da neden elips olması gerektiğini çok güzel anlatıyor.

http://www.lisefizik.com/lise3/java/Kepler.htm
karayel
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 17 Mart 2008, 23:20:16 »

Teşekkürler arkadaşlar anladığım kadarıyla fizik kurallarıyla alakalı bir durum yani yörüngede dönen hiçbir cismin yörüngesi daire şeklinde olamaz. Bunun da belli fizik kuralları var.
Mustafa_EMRE
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 18 Mart 2008, 10:33:20 »

sayın hocam sorunuzu yanıtlamak isterdim ancak ben de bilmiyorm (yıh yıh yıh)
WALLES
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 18 Mart 2008, 11:12:10 »

albedo hocama teşekkürler ama biraz daha açabilir miyiz lütfen
kuvars35
Uzman Üye

Performans: 27
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 18 Mart 2008, 13:15:12 »

aslında bizim de her an karşılaştığımız sorulardan birisiydi. açıklamalar için teşekkürler...
karayel
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 18 Mart 2008, 15:00:17 »

Sayın arkadaşlar benim araştırmalarımdan şu sonuç ortaya çıkıyor. Dünya eğer güneşin çekim gücünü tam hisstseydi çevresinde bir iki spiral çizip güneşe çarpacak ve yok olacaktı. Çekim gücünün ne az, ne çok olduğu durumlarda cisimler elips şeklinde bir yörüngede dönerler. Bu bir fizik kuralı. Her ne kadar merkür ve venüs yuvarlak ve düzgün  bir yörüngede dönsede onların yörüngeside tam bir yuvarlak değildir. 
Göksel DOĞANAY
VIP Üye

Performans: 1027
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 18 Mart 2008, 15:13:34 »

Konuyla ilgili benim düşüncemde Bing-bang den sonra büyük patlama sonucu güneşten savrulan etraf halkadaki parçalar yani gezegenler büyük bir hızla parçalanmışlar ve savrulmuşlardır. ilk parçalanma ve savrulma hızı çok fazla olmuştur. ama zamanla dünyadaki kütlesel değişiklikler ve güneşin dünyaya aynı zamanda çekim gücü bu hızı azaltmış ve dünya güneş arasındaki mesafede yalpalanmalar meydana gelmiştir. tabi öce savrulan dünya sonrada güneş tarafından çekilmeye başlanmış(kant 'ın git-gel kanunu) iki zıt kuvvet arasında kalan dünya dönmeye başlamıştır.
zaferim
Üye
**

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 18 Mart 2008, 17:44:18 »

Elinizle bir yuvarlak çizin daha sonra aynı yuvarlak üstünden geçerek hızlı hızlı çizmeye devam edin hızınız artıkça şeklin elips olduğunu göreceksiniz....
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #10 : 18 Mart 2008, 17:49:50 »

Elinizle bir yuvarlak çizin daha sonra aynı yuvarlak üstünden geçerek hızlı hızlı çizmeye devam edin hızınız artıkça şeklin elips olduğunu göreceksiniz....

Aynen böyle

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
erdoğanbayar
Deneyimli Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 18 Mart 2008, 19:03:15 »

Dünya saatte yaklaşık 107 bin km hızla yörüngesinde yol almaktadır,dolayısıyla merkezkaç kuvvetinin etkisiyle savrulma meydana gelmektedir diye düşünüyorum.
tonoz
VIP Üye

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 02 Nisan 2008, 22:27:49 »

Merkezkaç kuvveti.Güneşe yaklaştıkca hızla geçiyor,uzaklaştıkca hız azalıyor çünkü güneş çekim gücü olduğu için dünyanın uzaya savrulmasını engelliyor.Dünyanın ekvatorda şişkin,kutublarda basık olmasının nedenide merkezkaç kuvveti ve merkezin çekim gücü değil mi?
aligulersoy
VIP Üye

Performans: 46
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 03 Nisan 2008, 11:13:48 »

Kemal Akalın (Albedo) ve Onur Aksakal hocalarım açıklamalar ve link için teşekkürler! İşte coğrafya böyle bir bilim. Fizikten de, kimyadan da matematikten de vs yararlanmak lazım! İyi çalışmalar!
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic