Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Dünya'nın en uzun nehri-soru  (Okunma Sayısı 3179 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
mehmet20
Uzman Üye

Performans: 93
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 07 Ekim 2008, 19:44:32 »

Benim bazen Dünyanın en uzun nehri nedir sorusuna cevap verirken kafam karışıyor.Bazı kaynaklarda Nil derken bazılarında Mississipi yazıyor? Mississipi akarsu sistemi olarak mı alınıyor?
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #1 : 07 Ekim 2008, 19:56:05 »

Hocam bütün kaynaklar 6695 km ile Dünya'nın en uzun nehrinin Nil olduğunu yazıyor.Üstelik ikinci sırada 6452 km ile Amazon var.Missisipi'nin uzunluğu 6270 km.Geçtiğimiz yıl Brezilyalı bilim adamları Amazon'un doğduğu noktanın daha güneyde olduğunu ve gerçek uzunluğunun 6800 km olduğunu dolayısıyla da Dünya'nın en uzun nehri sayılması gerektiğini iddia ettiler.

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
:::.AHMET.:::
Moderator

Performans: 2326
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 07 Ekim 2008, 20:00:10 »

Brezilyalı bilimadamları, dünyanın en uzun nehrinin Nil değil, Amazon olduğunu iddia etti.

Bilimadamları, Peru'da 14 gün boyunca yaptıkları keşiften sonra, taşıdığı su miktarı olarak ilk sırada yer alan, ancak uzunluk olarak Nil'den sonra ikinci sırada kabul edilen Amazon'un doğduğu noktanın aslında sanılandan daha da güneyde olduğunu saptadı.

Brezilyalı bilimadamları, Amazon'un yeni başlangıç noktasıyla uzunluğunun 6 bin 800 kilometreyle 6 bin 695 kilometrelik Nil'den daha uzun olduğunu öne sürdü.

kaynak: www.internethaber.com

İnsanları niçin öldürüyorsunuz ki? Biraz bekleyin zaten ölecekler.

[Konfüçyüs]
karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 07 Ekim 2008, 20:49:47 »

Misisipi nehrini dünyanın en uzun nehri olarak kabul eden kaynaklar ona bağlı olan akarsu sistemleriyle olan toplam uzunluğunu kabul etmektedirler.

nazlı(adım bu)
Yeni Üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 07 Ekim 2008, 21:10:06 »

Nil değil mi ya(6650 km)? gerçi onla beraber Güney  Amerikadaki Amazon (6400 km)da  anılıyo. Bunların uzunlukları ölçülmüş ama.Problem ne ?Neyse ben yeniyim. Daha fazla bilmişlik yapmasam iyi olur sanırım.Edebiyatçı coğrafyadan ne anlar zaten.Kusura bakmayın Smiley
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 08 Ekim 2008, 04:53:30 »

Bakalım sıralama değişecek mi?Gerçi şu an teknoloji en ileri seviyelerde.Uydu görüntüleri denen bir şey var.Bunun doğrusunu bulmak o kadar zor olmasa gerek.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic