Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: dünya neden dönüyor?  (Okunma Sayısı 7302 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
veliayata
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 19 Ekim 2009, 11:53:13 »

arkadaşlar dünya neden dönüyor? fikirleri paylaşırsak iyi olaçak...
MLM
Uzman Üye

Performans: 42
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 19 Ekim 2009, 15:08:02 »

eğer ben yanlış hatırlamıyorsam erzurumlu ibrahim hakkı hz. marifetname isimli kitabında dünyanın dönmediğini iddia eder hatta derki "dünya dönseydi yuvasından çıkan kuş bir daha yuvasını bulamazdı"

ben bu durumu felsefe öğr. arkadaşa paylaştığımda, " doğru söylüyor" çünkü " her hangi bir nesnenin hareketi, diğer nesnelere göre durumunun değişmesi sonucuna göre belirlenir; oysa evrende her nesne hareket etmektedir, bu duruma göre de hareket kavramı nötr olur" gibisinden bir açıklama yaptı...ama benim beynim o kadar ağır bir açıklamayı kaldırmadı tabi...ne ibrahim hakkı hz nin iddiası ne de bizim filozofun...

selamlar...
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #2 : 19 Ekim 2009, 15:18:08 »

Hadi bakalım haftanın konusu bu!Dünya neden dönüyor hatta dünya dönüyor mu?!!

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
:::.ERHAN.:::
Uzman Üye

Performans: 50
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 19 Ekim 2009, 17:28:54 »

"Dünyanın yerçekimi kuvveti ile güneş ve yıldızların dünya üzerindeki çekim kuvvetlerinin bileşkesi dünyanın günlük hareketini yapmasını sağlamaktadır."
Kaynak:Esen Yayınları (Rıfkı AKIN)
Fazla açıklayıcı olmamakla birlikte umarım çözüme ulaşmak için yol gösterici olur...

Ne kadar zengin olsan, ancak yiyebileceğin kadar yersin.Denize testiyi daldırsan alabileceği kadar su alır,gerisi kalır.Mevlana
geography12
VIP Üye

Performans: 66
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 19 Ekim 2009, 17:33:13 »

Hadi bakalım yeni bir coğrafya tarihi yazılacak

Sen ey yardım sevenim, ruhumu derde saldın
Yalnızlığım ağlarken gülenim, nerde kaldın

Bilmezsin ayrılığın ağı kokan dilini
Hâtıra bırak bana oyalı mendilini

Paslandı buzdağları ortasında çeliğim
Gözlerinden hatıra kaldı kekemeliğim...
metehann
VIP Üye

Performans: 17
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 19 Ekim 2009, 17:36:08 »

Belki de adalet konusunda biz insanlara örnek olmak için dönüyor. Wink
cernozyum
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 19 Ekim 2009, 18:14:56 »

Arkadaşlar bilirsiniz Mıknatıstaki + kutuplar birbirini iter.- ve + guruplar birbirini çekerler.Şimdi Dünyanın komşu gezegenlere bakış yönleri aynı kutuplara denk geldiği için döndüğü kanaatini taşıyorum.Tabi bu tamamen benim fikrim.
bbektas
Uzman Üye

Performans: 29
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 19 Ekim 2009, 18:20:39 »

Konuyla ilgili şöyle bir bilgiye ulaştım.

Sadece dünya değil, diğer gezegenler de, uyduları da, Güneş de, güneş sistemi de, galaksiler de dönüyorlar. Bütün bu dönüşlerin ne zaman, niçin ve nasıl başladıkları bilinmiyor. Dünyanın dönüş sebebi basitçe, başlangıçta gaz bulutu şeklinde olduğu, bu gaz bulutunun sürekli döndüğü, sonradan katılaşıp dünya oluşunca onu durduracak bir kuvvet olmadığından dönmesine devam ettiği şeklinde izah ediliyor.

Dünyanın ve güneş sisteminin oluşumu ile ilgili en çok kabul gören varsayıma göre 10-15 milyar yıl önce bir gaz bulutu oluşmaya başlıyor. 5-6 milyar yıl önce muhtemelen yakınlarda bir yerde bir süpernova patlamasından oluşan şok dalgaları, gaz ve toz parçalarından oluşan bu bulutun dönmeye başlamasını sağlıyor.

Başlangıçta bir küre görüntüsünde olan bulut gittikçe daha hızlı dönüyor ve yoğunlaşıyor. Bunun sonunda da şekli düzgün bir disk halini alıyor. Merkezkaç kuvvetin etkisiyle bir miktar madde merkezden dışarı doğru atılıyor. Kendi aralarındaki çekim güçlerinin etkisiyle birleşen bu parçalar, dünya ve diğer gezegenleri oluşturuyorlar. Merkeze doğru çökenlerden de Güneş meydana geliyor.

Dünyanın ve gezegenlerin hem kendi çevrelerinde hem de Güneşin etrafında aynı yönde, aynı düzlemde ve Güneşin dönüş yönü doğrultusunda dönmeleri bu teoriyi destekliyor. Ancak Venüsün diğer gezegenlere göre ters yönde dönmesi, Uranüsün kutbu Güneşe bakacak şekilde tepe taklak dönmesi, Plutonun diğerlerine göre hayli eğik düzlemi de teoriyle çelişiyorlar.

İlk olarak 1687 yılında Sir Isaac Newtonun Hareketlerin Kanunları isimli kitabında belirttiği gibi, eğer bir şey hareket ediyorsa ve ona hiçbir dış kuvvet etki etmiyorsa hareketine sonsuza kadar devam eder. Dünyanın ilk dönüş hareketini nasıl kazandığı tam olarak bilinmiyorsa da onu etkileyecek önemli ölçüde bir dış kuvvet olmadığından dönüşüne epey bir süre devam edeceği kesin.

consinus
VIP Üye

Performans: 120
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 19 Ekim 2009, 18:26:21 »

eğer ben yanlış hatırlamıyorsam erzurumlu ibrahim hakkı hz. marifetname isimli kitabında dünyanın dönmediğini iddia eder hatta derki "dünya dönseydi yuvasından çıkan kuş bir daha yuvasını bulamazdı"

ben bu durumu felsefe öğr. arkadaşa paylaştığımda, " doğru söylüyor" çünkü " her hangi bir nesnenin hareketi, diğer nesnelere göre durumunun değişmesi sonucuna göre belirlenir; oysa evrende her nesne hareket etmektedir, bu duruma göre de hareket kavramı nötr olur" gibisinden bir açıklama yaptı...ama benim beynim o kadar ağır bir açıklamayı kaldırmadı tabi...ne ibrahim hakkı hz nin iddiası ne de bizim filozofun...

selamlar...

Felsefik açıdan bakarsak zaten çok güzel bir açıklama yapılmış bence.  Smiley

Peki hep diyoruz eksen eğikliği olmasaydı şunlar olurdu diye...
Şimdi de "Dünya dönmeseydi neler olurdu?" dersek; bu sorunun cevabına bir adım daha yaklaşmış oluruz diye düşünüyorum.

"Dünyanın dönmesine bağlı dinamo etkisinin oluşturduğu manyetik bir alanı vardır. Eğer dünya dönmeseydi manyetik alanın etkisi kaybolacaktı. Kuzey ışıkları artık görülemeyecek ve bizi kozmik ışınlardan koruyan radyasyon dengesi yok olacaktı.

Kaynak: Haftalık dergisi, 28 ocak 2007, Sayfa 12"

diye bir alıntı yaptıktan sonra ben şunu derim. Dünya gaz bulutu halinde oluşurken sürekli dönüyordu ve manyetik alan oluşturdu. İnternette okuduğuma göre dünyanın bir kaç milyon yıl durma ihtimali yokmuş. Bu demek oluyor ki durma ihtimali de var... Bu benim fikrim.

Diyar-ı küfrü gezdim beldeler kaşaneler gördüm.                             
Dolaştım mülk-i İslam-ı bütün viraneler gördüm.                           

Ziya PAŞA

Coğrafyayı anlamak; hayatı anlamaktır!..
veliayata
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 19 Ekim 2009, 19:40:33 »

hocam derste öğrencinin biri sordu bing beng teorisi ile biraz açıkladım. topaç örneğini verdim patlama ile birlikte kopan parçalar gaz bulutu şeklince döndüğünü uzayda diğer parçalarla çarpiştığını zamanla soğuduğunu ve katılaştığını dönmeye devam ettiğini havasız bir ortamda döndüğü için sürtünme olmadığını o yüzden de durmadan döndüğünü zamanla dönerek hızının azalabileceğini ve eskiden 1 günün 24 saatten az olduğunu idda eden bilim adamlarının olduğunu hızı azalıncada topaç gibi yıkılabileceğini vb iddaların olduğunu söyledim. ama daha başka fikirler teoriler varmı diye de merak ettim oyüzden yazdım bktaş arakdaşımız da güzel açıklamalarda bulunmuş teşekkür ederimm....
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 19 Ekim 2009, 19:47:10 »

Dünya her 100.000 yılda 1 saniye yavaşlıyor.

Dünyayı güzellik kurtaracak...
veliayata
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 19 Ekim 2009, 19:55:28 »

sayın kt hocam ilginç bir bilgi teşekkürler... bu forumda yazışmak oldukça zevkli...
azraasmin
Deneyimli Üye

Performans: 43
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 19 Ekim 2009, 20:04:39 »

bbektas arkadaşım bilimsel bir açıklama yapmış, bende öyle biliyorum, dünya güneşten koptuktan sonra çok büyük bir enerji yüklendi ve dönerken bu enerjiyi kullanıyor.fizikçi bir arkadaş özet olarak bu açıklamada bulunmuştu.
metehann
VIP Üye

Performans: 17
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 19 Ekim 2009, 20:11:23 »

Güneş in çekim gücü ile gezegenlerin merkez kaç kuvveti arasında hassas bir denge vardır. Güneş, sahip olduğu çekim gücü ile dünyamızı çeker,dünyamızında dönmesinden dolayı oluşan merkez kaç kuvveti sayesinde bu çekimden kurtulur. Gezegenlerin dönüş hızı daha az olsaydı güneş tarafından çekilip yutulurdu;daha hızlı dönselerdi bu seferde güneşin çekim gücü kafi gelmez gezegenler uzaya savrulurdu.
Erdal Taşlıçukur
VIP Üye

Performans: 30
Çevrimdışı Çevrimdışı

beypazarı-ankara

« Yanıtla #14 : 19 Ekim 2009, 20:19:37 »

metehann arkadaşımız güzel ifade etmiş. eğer dünya kendi ekseni etrafında dönmeseydi çekim etkisine gireceği bir diğer büyük kütleye doğru hareket eder ve çarpışırdı. bu güneş ya da jüpiter olurdu (einstein in izafiyet teorisine göre açıklanabilir bir çekim etkisi ortaya çıkardı)

BENÇOKAYRILIKLARGÖRDÜM
OYÜZDENBİTİŞİKYAZIYORUM
"HERŞEYİ"
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic