Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Doğalgaz kullanımı ile ilgili bir soru ??  (Okunma Sayısı 5443 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
lores
VIP Üye

Performans: 161
Çevrimdışı Çevrimdışı

ereğli lisesi (anadolu)

« : 28 Ocak 2008, 19:33:23 »

Ülkemizde , son yıllarda hava kirliliğini önlemek amacıyla doğalgaz kullanımı giderek artmaktadır.Mesela benim yaşadığım yerde geçen senelerde akşamları dışarı çıkamazken bugün onu yaşamıyoruz.
   Doğalgaz kullanımının artması ile havadaki  su buharı oranının yükselmesi mümkün olabilir mi ?? Böyle bir durumda yağışların artması da sözkonusu olabilecektir. Saygılarr....

“Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.” M. K. ATATÜRK
adanas
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 28 Ocak 2008, 19:39:49 »

Hocam havadaki subuharının artması olayı buharlaşma ve buharlaşma yüzeyi ile ilgili. Dolayısıyle havadaki karbon miktarının azalması sözkonusu olabilir ama subaharıyla ilgisi olduğunu sanmıyorum..
:::.ERHAN.:::
Uzman Üye

Performans: 50
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 28 Ocak 2008, 19:43:42 »

Sayın lores hocam sizinki bir öngörümü yoksa bahsetmiş olduğunuz durum doğalgazı fazla tüketen yerlerde gerçekleşmişmidir???

Ne kadar zengin olsan, ancak yiyebileceğin kadar yersin.Denize testiyi daldırsan alabileceği kadar su alır,gerisi kalır.Mevlana
lores
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

ereğli lisesi (anadolu)

« Yanıtla #3 : 28 Ocak 2008, 20:15:32 »

sayın hocam , bir arkadaşım son yıllarda Ankara da doğalgaz kullanımının artmasından dolayı atmosferdeki su buharı oranının yükselmesi ile yağışın  arttığını dile getirdi.Ben pek anlam veremedim ama kafamı kurcaladı , sizinle paylaşmak istedim.saygılar...

“Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.” M. K. ATATÜRK
adanas
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 28 Ocak 2008, 20:17:56 »

Hocam onun bilimsel bir gerçekliği olduğunu sanmıyorum o arkadaşınızın bilimsel olmayan şahsi görüşü!
cheri
VIP Üye

Performans: 323
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 28 Ocak 2008, 22:41:54 »

Ben Ankara'da yaşıyorum,yağışların artması söz konusu değil.Doğalgaz kullanımı ile yağışların artması arasında bir ilişki olacağını zannetmiyorum..
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 31 Ocak 2008, 11:18:21 »

Yanma olayında subuharı ortaya çıkar.Doğalgaz bacalarına özellikle bu mevsimde dikkat edersek atık  gaz olarak sadece su buharı saldığını görürüz.Bileşimi büyük oranda CH4 olan doğal gaz, O2 ileyanma sonucu ısı enerjisi verirken H2O da oluşturur.

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
lores
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

ereğli lisesi (anadolu)

« Yanıtla #7 : 31 Ocak 2008, 13:04:04 »

yani o zaman atmosferdeki nem oranı artar,   öyle değil mi??       

Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #8 : 31 Ocak 2008, 15:06:28 »

Yanma olayında subuharı ortaya çıkar.Doğalgaz bacalarına özellikle bu mevsimde dikkat edersek atık  gaz olarak sadece su buharı saldığını görürüz.Bileşimi büyük oranda CH4 olan doğal gaz, O2 ileyanma sonucu ısı enerjisi verirken H2O da oluşturur.

Ahmet hocamın dediğine göre ,nem fazlalaşıyor demekki,ben bunu bilmiyordum doğrusu,acaba detayını bulabileceğimiz bir kaynak varmı Ahmet hocam,ilginç bir konu çünkü ,öğrenmek isterim...

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
baksu
Site Yöneticisi

Performans: 2641
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 31 Ocak 2008, 15:30:49 »

Ahmet hocamın dediğine göre ,nem fazlalaşıyor demekki,ben bunu bilmiyordum doğrusu,acaba detayını bulabileceğimiz bir kaynak varmı Ahmet hocam,ilginç bir konu çünkü ,öğrenmek isterim...

yeni bilgiler öğrenmek ne güzel.

olay şu imiş;

CH4+2O2--------->CO2+2H2O 

yani yanma reaksiyonunda atmosfere karbondioksit de karışır subuharı da.

kaynak: iç işleri bakanı  (kendisi kimyacıdır da)  Grin Grin   Cheesy

Suskunluğum asaletimdendir...
Her lafa verecek bi cevabım var.
Lakin bi lafa bakarım, laf mı diye...
Bi de söyleyene bakarım, adam mı diye...

Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #10 : 31 Ocak 2008, 15:41:26 »

yeni bilgiler öğrenmek ne güzel.

olay şu imiş;

CH4+2O2--------->CO2+2H2O 

yani yanma reaksiyonunda atmosfere karbondioksit de karışır subuharı da.

kaynak: iç işleri bakanı  (kendisi kimyacıdır da)  Grin Grin   Cheesy

Teşekkürler bünyamin hocam,ama ben bakanımızdan daha ayrıntılı açıklama yapmasını talep ediyorum:)

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
lores
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

ereğli lisesi (anadolu)

« Yanıtla #11 : 31 Ocak 2008, 19:06:59 »

evet teşekkürler sayın DeDe ve içişleri bakanına,öğrenmiş olduk...ama detaylarını da öğrenmek lazım.

DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 03 Şubat 2008, 09:18:20 »

Fosil yakıtların yanması ile ortama yayılan gazların % 75-80 i CO2 dir.Tamamına yakını (% 95) metandan oluşan dogalgazdan ise atmosfere salınan CO2 % 20-30 dolayında.
  Bilim ve Teknik 411, Şubat 2002

Metan yanınca bir kısım CO2 ve iki kısım H2O ortaya çıkıyor.
  Bilim ve Teknik 270, Mayıs 1990

Buradan hareketle mesela Ankara'nın yıllık doğalgaz tüketimi ve bundan oluşan su buharı salımı hesaplanabilir.

"Ankara’da yıllık gaz tüketimi 3 milyar metreküp düzeyinde bulunurken, 10 yıl içinde bu rakam yıllık 7.5 milyar metreküp olarak öngörülüyor."NTVMSNBC  http://www.ntvmsnbc.com/news/432257.asp

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
arpaci
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 03 Şubat 2008, 09:25:08 »

tesekkürler arkadaşlar,yeni bir sey öğrendik...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic