Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: doğa ve insan ( soru )  (Okunma Sayısı 5006 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
kaynar
VIP Üye

Performans: 40
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 30 Ekim 2009, 09:20:22 »

volkanik olayların görüldüğü bir alanda
I. atmosfere sülfürik gazı karışır
II. sıcaklık değerleri artar
III. yeni canlı türleri ortaya çıkar
IV. güneş ışınlarının geliş acısı değişir
yukarıdaki verilerden hangisi gerçekleşmez?
a- I ve II   b- I ve III  c- I ve IV    d- II ve IV    e- III ve IV

cevap e demiş fakat benim sıkıntım şuradan geliyor. 12.sınıf konularından doğanın ekstremi konusu sayfa 7. yanardağın püskürmesi sonucunda atmosferin alt katlarında sıcaklık değerlerinin 0,1-0,3 c düşebileceğini söylüyor. bu da sorudaki volkanizmanın bulunduğu alanda sıcaklığın arması verisi ile çelişiyor.
bu konudaki yorumlarınızı bekliyorum
pervomayskaya
Uzman Üye

Performans: 33
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 30 Ekim 2009, 09:27:51 »

Hocam III ve IV diyorum yani E ( 5 kelime olsun diye cümle saçma oldu)
sel
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 30 Ekim 2009, 09:51:26 »

güneş ışınlarının geliş açısı değişmez sadece güneşten gelen ısı ve ışık oranı azalır.
kaynar
VIP Üye

Performans: 40
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 30 Ekim 2009, 19:02:37 »

12.sınıf konularından doğanın ekstremi konusu sayfa 7. yanardağın püskürmesi sonucunda atmosferin alt katlarında sıcaklık değerlerinin 0,1-0,3 c düşebileceğini söylüyor. bu da sorudaki volkanizmanın bulunduğu alanda sıcaklığın arması verisi ile çelişiyor.
bu konudaki yorumlarınızı bekliyorum
tamerkaya
Deneyimli Üye

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 30 Ekim 2009, 20:16:48 »

e şıkkı gibi.... ama haklısınız hocam gaz ve tozlardan dolayı güneş ışınlarının yüzeye ulaşamadığını sıcklğn düştüğünü.... vs. anlatıyoruz 12. sınıfta. bence de bi sıkıntı var soruda
karlıdag
Üye
**

Performans: 88
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 30 Ekim 2009, 20:21:59 »

sıcaklık değerlerinin değişiklik göstermesi yeni canlı türlerinin ortaya çıkması da muhtemeldir.evet sıcaklık değerleri atmosfere yayılan gazların- tozların küllerin- etkisi nedeniyle düşme de gösterebilir.o yüzden illa ki sıcaklık artmaz. o yüzden ben cevap olarak 2- 4 diyeceğim.
ihsancicek
VIP Üye

Performans: 38
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 31 Ekim 2009, 11:14:24 »

Doğadaki hemen her olay iki yönlü etki yapar. Buna volkanizmada dahildir. Volkanik gazlar özelllikle % 90 oranında su buharı ile sera etkisi yaparlar ve volkanizmamnın ilk aşamalarında sıckalığı arttırıır. Su buharı önemli bir sera gazı olsa da dönüşümünün hızlı olması ve yağış ile yere ulaşması nedeniyle atmosferdeki su buharının kontrasyonu belirli bir süre sonra düşer. Ancak atmosfere yayılan tozlar ve sülfatlar üst troposfere yayılarak buradaki rüzgarlarla taşınır ve küresel dolaşıma katılır. Pinotubo'nun külleri küzey kutbunda buzullar arasında bulunması bunu kanıtlar. Atmosfere yayılan ve dolaşıma katılan partikül maddeler albedoyu arttırdığı için yere gelen güneş radyosyonu azalır vesoğuma başlar. Yani pozitik ve negatif geri besleme atmosferik olayda olduğu gibi volkanizmada da geçerlidir.
Bulut
Uzman Üye

Performans: 102
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 01 Kasım 2009, 18:17:07 »

Sıcaklık değerleri artabilir karbon miktarı artarsa sera etkisi oluşur.slmlar
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic