Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: ders kitabından bir test sorusu  (Okunma Sayısı 6510 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yak19
Sürekli Üye

Performans: 26
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 21 Ocak 2008, 20:38:55 »

Arkadaşlar 10.sınıf  ders kitabında  sayfa 107 şöyle bir soru var;

Hititler döneminde var olan yolların Roma döneminde geliştirilmesi  ve yeni yollar yapılması  neyi ifade eder?

a-Savaşların olduğunu
     b-Hayvancılığın gelişmediğini
    c-Tarımda ilerleme kaydedildiğini
     d-Ticari ilişkilerin gelişmediğini
     e-Siyasi ilişkilerin iyi olduğunu
  Ben öğrencilere doğru cevap olarak d şıkkını söyledim.   E şıkkıda olabilir dedim . Merek ettiğim bu soruda bu soruda bir hata olup olmadığıdır.Görüşlerinizi yazarsanız sevinirim
yesilm77
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 21 Ocak 2008, 20:51:12 »

öğretmenim a da olabilir e de olabilir diyorum ama.yoruma açık  bir soru değilmdir bu soru.
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #2 : 21 Ocak 2008, 20:57:40 »

Aynı soru daha öncede sorulmuştu cevabı D şıkkı olamaz ,ben bu sorunun cevabının E şıkkı olduğunu düşünüyorum,daha öncede aynı fikri söylemiştim çünkü ülkeler arası siyasi ilişkilerin  gelişmesi sonucu ticari ilişkilerde gelişir ve ticaret için yeni yollara ihtiyaç duyulmasıyla  yol ağında gelişmeler meydana gelir..

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
cheri
VIP Üye

Performans: 323
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 21 Ocak 2008, 21:01:00 »

Bu soru daha önce tartışılmıştı!!Bencede E şıkkı.
tunctunc
Uzman Üye

Performans: 115
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 21 Ocak 2008, 21:03:15 »

ben bu soruyu çözerken "d" seçeneğini "ticari ilişkilerin geliştiğini" şeklinde değiştirdim..
çünkü bence soruda "Hititler döneminde var olan yolların Roma döneminde geliştirilmesi  ve yeni yollar yapılması" ticari ilişkilerin gelişmesiyle alakalı diğerleriyle değil.
ve eminim soran da bunu kastetmiştir ama yanlış yazılmış heralde...

Ben Mevlana değilim, adam ol öyle gel....
zozcan
VIP Üye

Performans: 266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 21 Ocak 2008, 21:06:18 »

ben bu soruyu çözerken "d" seçeneğini "ticari ilişkilerin geliştiğini" şeklinde değiştirdim..
çünkü bence soruda "Hititler döneminde var olan yolların Roma döneminde geliştirilmesi  ve yeni yollar yapılması" ticari ilişkilerin gelişmesiyle alakalı diğerleriyle değil.
ve eminim soran da bunu kastetmiştir ama yanlış yazılmış heralde...

Aynen katılıyorum tunctunc öğretmenim. Bendeniz de bu soruyu öğrencilerime dediğiniz gibi değişiklik yaptırdım ve cevabını da D ŞIKKI olarak verdim.

Coğrafya, bütün bilimlerin bileşkesidir.
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #6 : 21 Ocak 2008, 21:13:03 »

Arkadaşlar, bu soruyu sormadan önce öğrencilerinize d şıkkını "ticari ilişkilerin geliştiğini " şeklinde düzelttirin, zira doğru cevabı bu. Daha önce bu konuda açılan mesajda ben de e şıkkının doğru olduğunu düşünerek bir yorumda bulunmuştum,ama doğru cevap yanlış yazılarak d şıkkı olduğunu biliyorum...
Bu arada sayın yak19, sitede biraz ararsanız daha önceden bu sorunun sorulduğunu ve üzerinde tartışıldığını görebilirdiniz..
Kolay gelsin..

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #7 : 21 Ocak 2008, 21:14:36 »

D şıkkını "ticari ilişkilerin geliştiğini" şeklinde  değiştiriseniz o zaman iki doğru seçenek olur D ve E,  dediğim gibi  ülkeler arası ticari ilişkilerin gelişebilmesi için öncelikle siyasi ilişkilerin iyi olması gerekmektedir...Sorunun değiştirilmeden E seçeneğinin işaretlenmesi gerekir diye düşünüyorum..

gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« Yanıtla #8 : 21 Ocak 2008, 21:17:46 »

Ülkeler arası siyasi ilişkiler gelişmiş olabilir. Ancak düzgün yollar yoksa ticari ilişkiler gelişemez. Bu anlamda soruda yazım yanlışı olup, D şıkkı düzeltilerek soru sağlıklı bir duruma getirilir.

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
zozcan
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 21 Ocak 2008, 21:23:30 »

Siyasi ilişkiler açısından olaya bakılacak olursa savaşlar, sınırlar ve iki ülke arasındaki antlaşmalar ülkelerin siyasi ilişkilerini belirleyen faktörlerdir. Ticaret yollarının gelişmesi ticari ilişkileri ihtiva eder. Sanırım kavramların çatışması söz konusu burada.
Örneğin bizim Irak ile ticaretimiz gelişmiş olmasına rağmen siyasi ilişkilerimizin aynı oranda geliştiği söylenemez.

Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #10 : 21 Ocak 2008, 21:26:49 »

Peki arkadaşlar  ben sizimi kıracağım,bende D seçeneğini değiştiririm olur biter,bir soru sizden kıymetlimi Smiley) Çoğunluk öyle diyorsa yanlışlık bendedir demekki ...Teşekkürler..

gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« Yanıtla #11 : 21 Ocak 2008, 21:29:23 »

zozcan, öğretmenim kastetmek istediğim şu. Siyasi ilişkileri geliştirmek için yollar yapılmaz, ya da açılmaz. Süveyş kanalı buna en güzel örnek. Hangi amaç için açılmıştır? 

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
zozcan
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 21 Ocak 2008, 21:37:34 »

gunban öğretmenim sözüm size değildi alınmayınız lütfen. Sizle sanırım bu sorudaki bakış açımız aynı...

cheri
VIP Üye

Performans: 323
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 21 Ocak 2008, 21:44:06 »

Bence iki ülke arsında siyasi ilşkilerin  gelişmesi ile ticari ilişkilerin geliştiğini veya gelişebileceğini gösterir.Siyasi ilişkilerin iyi olmadığı ,bu yüzden sınır kapılarının kapatıldığı ülkelerle ticari ilişkiler ne kadar gelişir?Bizim Ermenistanla olduğu gibi..günümüzdeki ticari ve siyasi ilişkilerle ,o dönemdeki ticari ve siyasi ilişkileri karıştırmamak lazım bence.O dönemlerde siyasi ilişkilerin gelişmediği ülkelerle ticari ilşkilerin gelişmesi çok zordur.Günümüzde ise durum farklı.Globalleşen dünyada,siyasi ilşkiler gelişmese bile bütün ülkeler birbirleri ile ticaret yapabilmekteler.
kuvars35
Uzman Üye

Performans: 27
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 23 Ocak 2008, 17:14:20 »

siyasi ilişkilerin gelişmiş olduğunu gösterir.
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic