Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Deneme soruları 2 tanecik?  (Okunma Sayısı 2210 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
BeYaZ GeLiNcİk
Deneyimli Üye

Performans: 19
Çevrimdışı Çevrimdışı

Hayırlı ramazanlar

« : 12 Mart 2011, 11:49:27 »

*ekolojik denge
*tarımsal üretim azalır,zamanla kıtlık yaşanı
*başka yörelere göç olur

hangi doğal afet sonucunda olşur?
-heyela
-sel ve taşkın
-erozyon
-deprem
-kasırga

Smiley Smiley Smiley
uzun yıllar hammadde dış satımı yaptıktan sonra,bu ürünleri işleyip satmaya başlayan bir ülkede
-teknolojik gelişim
-maden rezerv
-petrol ve kömür tüketimi
***artış gösterir..?

lütfen cevaplarız açıklayıcı olsun ve ne kek soru ,çok kolay gibi yorumlar yapmayınız....
kor_tv
VIP Üye

Performans: 108
Çevrimdışı Çevrimdışı

Koray KOR

Site
« Yanıtla #1 : 12 Mart 2011, 12:00:56 »

İLk sorunuzun cevabı EROZYON olmalı. Çünkü erozyon toprağın mineral bakımından zengin üst katmanlarına zarar veren bir olgudur. Soruda verilen öncüllere (sebep-sonuç) baktığımızda uzun bir süreci sezgisel olarak vermiştir. Neticede erozyon tarımsal verimin uzun vadede düşmesine neden olmakta ve göç olayını tetiklemektedir. Ayrıca Erozyonun hakim olduğu yörelerde ekolojik denge olağan düzenini kaybetmektedir. Örneğin böcek popülasyonu doğrudan etkilenir.

"uzun yıllar hammadde dış satımı yaptıktan sonra,bu ürünleri işleyip satmaya başlayan bir ülkede
-teknolojik gelişim
-maden rezerv
-petrol ve kömür tüketimi"  bu soruyu anlamadım boşluk doldurma mı var bilmiyorum ama anladığım değişimi soruyor ve Türkiye modeline uygun. Böyle bir ülkede sanayi üretimi artmaya başlamış ve kalifiye eleman ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Aryıca Sağlık koşulları düzelmekle birlikte kişi başına düşen milli gelir oranı da artacaktır. Ek olarak ar-ge önem kazanır ve maden rezervlerinin çıkarrımı hız kazanır ancak rezerv artışı olmaz. Enerji ihtiyacı da doğal olarak artış gösterecektir.

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmez isen, ya nice okumaktır. (Yunus Emre)
BeYaZ GeLiNcİk
Deneyimli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Hayırlı ramazanlar

« Yanıtla #2 : 12 Mart 2011, 12:10:36 »

çok çok teşekkür ederim kor hocam .sağolun
kmrngns
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Türk'çe düşün...

« Yanıtla #3 : 12 Mart 2011, 12:47:51 »

İLk sorunuzun cevabı EROZYON olmalı. Çünkü erozyon toprağın mineral bakımından zengin üst katmanlarına zarar veren bir olgudur. Soruda verilen öncüllere (sebep-sonuç) baktığımızda uzun bir süreci sezgisel olarak vermiştir. Neticede erozyon tarımsal verimin uzun vadede düşmesine neden olmakta ve göç olayını tetiklemektedir. Ayrıca Erozyonun hakim olduğu yörelerde ekolojik denge olağan düzenini kaybetmektedir. Örneğin böcek popülasyonu doğrudan etkilenir.

"uzun yıllar hammadde dış satımı yaptıktan sonra,bu ürünleri işleyip satmaya başlayan bir ülkede
-teknolojik gelişim
-maden rezerv
-petrol ve kömür tüketimi"  bu soruyu anlamadım boşluk doldurma mı var bilmiyorum ama anladığım değişimi soruyor ve Türkiye modeline uygun. Böyle bir ülkede sanayi üretimi artmaya başlamış ve kalifiye eleman ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Aryıca Sağlık koşulları düzelmekle birlikte kişi başına düşen milli gelir oranı da artacaktır. Ek olarak ar-ge önem kazanır ve maden rezervlerinin çıkarrımı hız kazanır ancak rezerv artışı olmaz. Enerji ihtiyacı da doğal olarak artış gösterecektir.

rezerv artmaz ancak teknolojinin gelişmesi ve para girdisinin artmasıyla birlikte yeni rezervler keşfedilebilinir diye düşünüyorum

Öz yurdunda garipsin, Öz vatanında parya..
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic