Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Deneme sınavı soruları  (Okunma Sayısı 6207 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
rhturk
VIP Üye

Performans: 627
Çevrimdışı Çevrimdışı

...zamana bıraktım...

« : 10 Aralık 2009, 09:34:12 »

Okulumuzda uygulanan martı yayınlarına ait deneme sınavında sorulan sorularla ilgili görüşleriniz nelerdir?
1. Bir gölün sularının tuzlu olmasında aşağıdakilerden hangisinin etkisi yoktur?
A) Göl ayağının bulunmaması
B) Kapalı havza içinde olması
C) Yağışın fazla olması
D) Buharlaşma fazlalığı
E) Çevresinin yüksek arazilerle kaplı olması

2.Dünya yüzeyinin %29' unu karalar, %71' ini okyanuslar oluşturmaktadır.
Okyanus alanlarının fazla olması Dünya üzerinde aşağıdakilerden hangisi üzerinde etkili olmamıştır?
A) Topraklardaki mineral miktarı
B) Oksijen miktarı
C) Sıcaklık farklarının artması
D) Karbon miktarı
E) Biyom çeşitliliği

cevaplar : 1- C, 2-C

1. soruda E seçeneğinin de doğru olduğunu düşünüyorum.Çevresi yüksek arazilerle kaplı olması bir gölün her zaman tuzlu olmasına neden olmaz.

2. soruda okyanusların topraklardaki mineral miktarı üzerindeki etkisi nasıl olur anlamadım. Ayrıca 10. sınıfta deniz ve okyanusların önemini işlerken biyomlara değiniyormusunuz? Öğrenciler sınavdan sonra biyomun ne olduğunu sordu (biyoloji öğretmenimiz de biyomun ne olduğunu sordu!). Çünkü hiç değinmemiştim.
Açıklamalarınız için şimdiden teşekkür ederim..

C o ğ r a f y a     a y a k l a     y a z ı l ı r ..
karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 10 Aralık 2009, 14:52:45 »

İkinci soru için şöyle bir yorum getirebilirim: deniz tuzları havada asılı kalarak (aeresol)yağmur bulutlarının oluşumuna ve yağmur yağmasına neden olur. Yağmurun yağması ile toprağa azot başta olmak üzere fosfat, fosfor v.b mineraller kazandırılır. Okyanus alanlarının çoğalması sıcaklık farklarını arttırmaz azaltır.
Birinci soruda size katılıyorum. Çünkü soruyu soran kişi, muhtemelen etrafının yüksek olması derken kapalı havza olduğunu dolaylı yoldan anlatmak istemiş ama ifade eksikliği var.
cepni85
Deneyimli Üye

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 10 Aralık 2009, 18:04:02 »

okyanusların fazlalığı sıcaklık farkının fazla olasına neden olmaz aksine sıcaklık farkının azalmasına neden olur bence hocam.. birinci soruda ise dediğiniz gibi en doğru cevap e olur bencede hocam ama kesinlikle cevap c olamaz... yağış fazlaysa sudaki tuzluluk azalır..
kaynar
VIP Üye

Performans: 40
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 10 Aralık 2009, 22:28:01 »

hocam bana göre 1. soruda cevresinin yüksek arazilerle kaplı olması o bölgede yağışın azalmasına neden olur. örnek ığdır . buda gölün suyuna etki edecektir.
geography23210
Deneyimli Üye

Performans: 8
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 11 Aralık 2009, 00:11:31 »

1. soru: Bence bir gölün etrafı ne kadar yüksek olursa olsun.Etrafının yüksek olması kapalı havza anlamına gelmez.Kapalı havzayı kastetseydi dört tarafı yüksektir denilebilirdi.Dolayısıyla çevresi yüksek olmasına rağmen açık havza olan gölleri kastetmiş olabilir.sadece benim düşüncem.yanılıyor olabilirim.

kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 11 Aralık 2009, 20:15:06 »

1. soruda haklısınız. Yanıt E .

2. soru 11.sınıf sorusu :Yanıt C  . Okyanus alanlarının çoğalması sıcaklık farklarını arttırmaz, azaltır.

Bu konuda sizin sorunuz için 11.sınıf kitabından alıntı yaptım (sayfa 14 ).

Dünyayı güzellik kurtaracak...
megane
Uzman Üye

Performans: 31
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 11 Aralık 2009, 20:29:20 »

2. soru 11.sınıf sorusu :Yanıt C  . Okyanus alanlarının çoğalması sıcaklık farklarını arttırmaz, azaltır.

Hocama aynen katılıyorum..
Birde hocam
"Ayrıca 10. sınıfta deniz ve okyanusların önemini işlerken biyomlara değiniyormusunuz? Öğrenciler sınavdan sonra biyomun ne olduğunu sordu (biyoloji öğretmenimiz de biyomun ne olduğunu sordu!). Çünkü hiç değinmemiştim." demiş..
1- bu konu (biyomlar) 11. sınıfta..Bu soru 10. sınıflara mı 11. sınıflara mı soruldu kafam karıştı..
2- Biyomlar son derece önemli bir konu mutlaka değinilmesi lazım..
3- Biyomun ne olduğunu bilmeyen biyoloji hocanızı benim için tebrik edin:)))

Ne olursan ol kendin ol, özgün ol.. MEGANE II HB
rhturk
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

...zamana bıraktım...

« Yanıtla #7 : 11 Aralık 2009, 20:53:52 »

Hocama aynen katılıyorum..
Birde hocam
"Ayrıca 10. sınıfta deniz ve okyanusların önemini işlerken biyomlara değiniyormusunuz? Öğrenciler sınavdan sonra biyomun ne olduğunu sordu (biyoloji öğretmenimiz de biyomun ne olduğunu sordu!). Çünkü hiç değinmemiştim." demiş..
1- bu konu (biyomlar) 11. sınıfta..Bu soru 10. sınıflara mı 11. sınıflara mı soruldu kafam karıştı..
2- Biyomlar son derece önemli bir konu mutlaka değinilmesi lazım..
3- Biyomun ne olduğunu bilmeyen biyoloji hocanızı benim için tebrik edin:)))
Hocam sorular 10. sınıf deneme sınavı soruları. Bu nedenle biyomlara değinmedim.Zaten soruyu tartışmaya açma nedenim de bu. 2. soru bana göre tümüyle tartışılabilecek bir soru. Okyanusların varlığının topraktaki mineral yapısı üzerindeki etkisini sağolsun Karayel hocamız açıkladı. Bana göre 10. sınıf öğrencisinin sular konusunu işlerken bu bilgiyi öğrenmesi aşırı detay.
Biyoloji öğretmenimizin bilmemesi bana çok garip geldi. Bilmediğine göre biyolojinin inceleme konularından değildir diye düşündüm.

megane
Uzman Üye

Performans: 31
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 11 Aralık 2009, 21:00:15 »

Sevgili hocam sakatlık zaten 11. sınıf sorularını 10. sınıf öğrencilerine soran zihniyetten kaynaklanıyor..
Bence soruyu soran arkadaş 10. sınıf konularıyla 11. sınıf konularını karıştırmış olmalı:))
Ayrıca 1. soruda hemfikiriz..
Haklısınız yani:))

Ne olursan ol kendin ol, özgün ol.. MEGANE II HB
kaynar
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 11 Aralık 2009, 21:11:31 »

bir gölün sularının tuzlu olmasında 1. sorudaki c şıkkındaki yağışların fazla olmasıyla nasıl ilişkilendirdiniz anlayamadım. cevabın e şıkkı olduğunu söyleyenler açıklayabilirmi acaba. benim bildiğim bir yerde yağış fazla ise gölün suyunun tuzluluk oranının azalmasına neden olur
rhturk
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

...zamana bıraktım...

« Yanıtla #10 : 11 Aralık 2009, 21:18:46 »

bir gölün sularının tuzlu olmasında 1. sorudaki c şıkkındaki yağışların fazla olmasıyla nasıl ilişkilendirdiniz anlayamadım. cevabın e şıkkı olduğunu söyleyenler açıklayabilirmi acaba. benim bildiğim bir yerde yağış fazla ise gölün suyunun tuzluluk oranının azalmasına neden olur
C seçeneği doğru ama E seçeneği de doğru değil mi hocam? Çevresi yüksek arazilerle çevrili olan tüm göller tuzlu değil ki. Burda önemli olan gideğeninin olup olmamasıdır.

kaynar
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 11 Aralık 2009, 21:54:40 »

hocam gidegeninin yanında bölgenin iklim (yağış) özelliklerine de bakmak gerekir. bu gölün bulunduğu sahanın etrafı yüksek arazilerle çevrili ise gölün bulunduğu alan etrafına göre çukurda kaldığı için daha az yağış alır. buda gölün tuzluluk oranının artmasına neden olur diye düşünüyorum.
rhturk
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

...zamana bıraktım...

« Yanıtla #12 : 12 Aralık 2009, 05:47:07 »

Hocam dikkat ederseniz soruda tuzlu olmasında diyor. E seçeneğinde etrafı yüksek dağlarla çevrili olan her göl tuzludur şeklinde bir anlam çıkıyor soruda.Yağışların fazla olması tuzluluk oranını azaltır arttırmaz dediğiniz doğru. Kısacası ben sorunun cevabının hem C hem de E seçeneği olduğunu düşünüyorum..

kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 12 Aralık 2009, 19:56:54 »

Dört cevaplı bir soru

Soruyu dikkatle inceledim ve A hariç diğer dört seçereğin etkisinin olmadığına karar verdim. Çünkü soruda tuzluluk oranı değil, tuzlu olup olmaması sorulmuş.
1. Bir gölün sularının tuzlu olmasında aşağıdakilerden hangisinin etkisi yoktur?
A) Göl ayağının bulunmaması   (Tuzlu olmasını sağlar.)
B) Kapalı havza içinde olması  (Eber gölü kapalı havza içinde ama, tatlı bir göl.)
C) Yağışın fazla olması           (Tuzluluğu etkiler.)
D) Buharlaşma fazlalığı           (Tuzluluğu etkiler.)
E) Çevresinin yüksek arazilerle kaplı olması   (Etkilemez.)

Dünyayı güzellik kurtaracak...
pinatuba
Yeni üye
*

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 12 Aralık 2009, 21:07:21 »

Dört cevaplı bir soru

Soruyu dikkatle inceledim ve A hariç diğer dört seçereğin etkisinin olmadığına karar verdim. Çünkü soruda tuzluluk oranı değil, tuzlu olup olmaması sorulmuş.
A) Göl ayağının bulunmaması   (Tuzlu olmasını sağlar.)
B) Kapalı havza içinde olması  (Eber gölü kapalı havza içinde ama, tatlı bir göl.)
C) Yağışın fazla olması           (Tuzluluğu etkiler.)
D) Buharlaşma fazlalığı           (Tuzluluğu etkiler.)
E) Çevresinin yüksek arazilerle kaplı olması  (Etkilemez.)

sayın hocam burda kastedilen göl sularının tuzluluğunu artıran faktörlerden biri değildir ?
a)göl ayağı yoksa tuzluluk artar
b)kapalı havzada ise gölün dışarıya akışı olmayabileceği gibi göle dökülen dere ve çay sayısıda azalabilir..bu durumda tuzluluk artar.
c)yağış fazlaysa tuzluluk azalır
d)buharlaşma fazlaysa tuzluluk artar
e)çevresi yüksek arazilerle çevrili tartışmalı ama kapalı havza olduğunu kastetmiştir.bu durumda da tuzluluk artar.
dolayısıyla cevap C şıkkı.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic