Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: demografik şişkinlik  (Okunma Sayısı 6109 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
MLM
Uzman Üye

Performans: 42
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 16 Kasım 2007, 16:09:36 »

"demografik şişkinlik" tam olarak ne anlama gelmektedir?
Göksel DOĞANAY
VIP Üye

Performans: 1027
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 16 Kasım 2007, 16:12:02 »

sanırım bir ülkede genç nüfusun aşırı artışı.
acar54
VIP Üye

Performans: 47
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 16 Kasım 2007, 16:15:35 »

demoğrafik şişkinlik kentlerin sanayi ekonomik kültürel özelliklerini gerçekleştirmeden, aşırı nüfuslanarak büyümesini ifade için kullanımış genel olarak.aklıma ş.urfa ve diyarbakırın terör nedeniyle göç edenlerce şişirilmesi geldi...

Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #3 : 16 Kasım 2007, 16:17:01 »

demoğrafik şişkinlik kentlerin sanayi ekonomik kültürel özelliklerini gerçekleştirmeden, aşırı nüfuslanarak büyümesini ifade için kullanımış genel olarak.aklıma ş.urfa ve diyarbakırın terör nedeniyle göç edenlerce şişirilmesi geldi...
Hocamın açıklaması bence de doğru

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
acar54
VIP Üye

Performans: 47
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 16 Kasım 2007, 16:25:51 »

www.tusiad.org/yayin/gorus/34/html/sec7.html - 52k Kentleşme ve Güneydoğu (alıntı)

Bu kısa girişten sonra şimdi kentleşmeyi biraz daha yakından irdeleyerek bu sürecin Güneydoğu'daki görünümlerini incelemeye çalışacağız.
Kentleşme, demografik, ekonomik ve sosyo-kültürel değişim ve dönüşümün adıdır. Diğer bir ifadeyle, "kentleşme demografik, ekonomik, sosyal ve kültürel bir yapısal dönüşümü içermektedir."
Demografik açıdan kentleşme, özellikle kırdan kente yaşanan göçlerle beslenen nüfus yoğunluğunu ifade eder.
Ekonomik açıdan kentleşme, tarım dışı faaliyetlerin (sanayi ve hizmetler sektöründe) yoğunlaşmasıdır.
Sosyal açıdan kentleşme ise, farklılaşma, uzmanlaşma, örgütlenme sürecini kapsayan bir dönüşümü ve davranış biçimini içermektedir.
Kentleşmeden söz etmek için bu üç unsurun bir arada asgari düzeyde gerçekleşmiş olması gerekir. Bu koşullardan birinin (veya ikisinin) gerçekleşmiş olup, diğerlerinin gerçekleşmemesi durumunda, tam ve doğru anlamıyla bir kentleşmeden bahsetmek söz konusu değildir. Örneğin bugün Türkiye'de özellikle Güneydoğu'da çarpıcı bir biçimde görüldüğü gibi nüfusun köyden kente göç etmesi ve kendi iç dinamikleriyle hızlı ve kontrolsüz artışı sonucunda, kentlerde aşırı bir nüfus yığılması meydana gelmiştir. Yani demografik açıdan kentleşme gerçekleşmiştir. Ancak ekonomik ve sosyal yapıda bu birikimi karşılayacak bir dönüşüm görülmemektedir. Dolayısıyla, böyle bir sürece kentleşme demek eksik ve hatalı olur.
Olsa olsa, böyle bir durum demografik şişme/nüfus büyümesi/nüfus yığılması/aşırı nüfus birikmesi gibi kavramlarla açıklanabilir.
Yani, bir kentin nicelik olarak artması/birikmesi, ekonomik ve sosyal açıdan niteliksel bir dönüşüm geçirmemesi süreci, kentleşme değildir. Böyle bir durum kentleşmeye tekabül etmediği gibi, bünyesinde kentlileşme sürecini de taşımaz/taşıyamaz.

O nedenle, bir kentte, üç kriterden sadece biri olan demografik açıdan kentleşmenin gerçekleşip diğer iki ölçütün (ekonomik ve sosyal kentleşmenin) gerçekleşmemiş olması durumuna "demografik şişme" demek daha uygun olur. Buna kimi yerde sanayi dışı aşırı kentleşme de denilmektedir. Ekonomik faaliyetlerin sanayileşmeye maruz kalmadığı aşırı nüfus yığılmasının bulunduğu kentlerin sosyal yapısı ise anomik kentleşme, kültürel yabancılaşma, arabesk yapı kavramlarıyla açıklanabilir.

gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« Yanıtla #5 : 16 Kasım 2007, 17:05:39 »

acar54 öğretmenimin aktarımı herşeyi açıklıyor.Anladığım kadarıyla da kısaca çarpık kentleşmenin nüfus yönünü ifade ediyor.

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
aylidya
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 16 Kasım 2007, 17:48:38 »

bir şehrin gelişimini tamamlamamasına rağmen nüfusunun artmasıdır.

öyle yıkma kendini/öyle mahsun öyle garip
nerede olursan ol/içerde, dışarda, derste, sırada
yürü üstüne üstüne/tükür yüzüne celladın
fırsatçının, fesatçının, hayının
dayan kitap ile/dayan iş ile
tırnak ile, diş ile/umut ile, sevda ile, düş ile
dayan yıkma beni...
yolcu54
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 16 Kasım 2007, 18:52:32 »

Değerli arkadaşlar, bu siteyi uzun zamandır zevkle  ve ilgiyle takip etmeme rağmen yazılı olarak katılamadım,çok kıymetli öğretmen arkadaşlarımın olduğunu biliyorum.Üç yıldır okuttuğumuz coğrafya kitapları maalesef  anlaşılmaz konu ve sorularla dolu,haklı olarak  bazan soruların doğru cevaplarını hazırlayanın mantığında aramaktan başka yol kalmıyor.Demografik şişkinlik;nedir? diye sorulduğunda onlarca cevap verilebilir,ben alternatif olarak;bir ülkenin nüfus piramitinde 0-14 veya 15-64 gibi bir yaş gurubunda nüfusun yoğunlaşması şeklindede tanımlanabileceğini söyledim.
erdoğanbayar
Deneyimli Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 16 Kasım 2007, 19:06:04 »

yolcu54'ün eleştirilerine katılıyorum,maalesef coğrafyada bazı konuların hatta bazı testlerin cevabını yazan yazanın mantığından başkası çözemiyor.
Bana göre bu kelimenin karşılığı;bir şehir veya bir ülke için kapasitenin üzerinde nüfus fazlalığıdır.
MLM
Uzman Üye

Performans: 42
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 18 Kasım 2007, 07:30:21 »

arkadaşlar verdiğiniz cevaplardan ve ilginizden dolayı teşekkürler...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic