Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Coriolis Kuvveti  (Okunma Sayısı 3275 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
hakkani
Sürekli Üye

Performans: 23
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 07 Haziran 2007, 13:53:47 »

Rüzgarların sapma yönü neden kuzey yarım kürede sağa doğru iken, güney yarım kürede sola doğrudur.

Vaslını yadeyledikçe ağlarım,
Ta nefes var ise kuru cismimde feryad eylerim...
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 07 Haziran 2007, 14:20:29 »

Dünyanın eksen hareketi batıdan doğuya doğru olduğundan.Tersi olsaydı rüzgarların sapma yönüde değişirdi.
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #2 : 07 Haziran 2007, 15:10:33 »

Dünya kendi etrafında dönerken her tarafındaki hız aynı değildir. Ekvatordaki biri, bir günde dünya çapı kadar yani 40 bin kilometre giderken bir diğer ifade ile saatte 1670 kilometre hızla yol alırken, tam kutuptaki bir insan sıfır hızla sadece kendi etrafında dönmektedir. Aynı şekilde gökyüzünde asılı gibi duran bulutlar rüzgarın etkisini katmazsanız yere göre hareketsizdirler ama altlarındaki kara parçası ile birlikte dönerler. Bu durumda ekvatordaki bulutlar da kutupdakilere nazaran hızlı dönmektedirler.

A'yı ekvatorda, B'yi ise onun tam kuzeyinde 45 derece paralelinde iki nokta olarak düşünelim. Bir top mermisini A'dan tam kuzeye nişanlayıp attığımızda, atış sırasında ekvatorun dönüş hızı B noktasına göre neredeyse iki kat olacağından mermi B noktasının doğusuna gidecektir.

Aynı şekilde kuzey kutbundan hemen hemen hareketsiz bir konumdan tam güneye atılan bir mermi 45 paralelinde dünya dönüş hızı daha çok olduğundan bu sefer hedefin batısına düşecektir. Yani kuzey yarımkürede kuzeye veya güneye atılan her şey atanın konumuna göre sağa gitmektedir. Bu durum güney yarımkürede ise sola doğru gerçekleşmektedir.

Her iki yarımkürede kuzey - güney doğrultusunda hareket eden hava akımları ve okyanus akıntıları bu durumdan etkilenirler. Kuzey yarımkürede sağa, güneyde sola dönerler. Ancak bu, dünya yüzünde büyük bir ölçekte okyanusların dibindeki sürtünme ve bulutların, hava akımlarının üzerinde bulundukları yerle birlikte hareket etmelerinin etkileriyle oluşan bir tabiat olayıdır.

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
hakkani
Sürekli Üye

Performans: 23
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 07 Haziran 2007, 15:22:15 »

Dünya kendi etrafında dönerken her tarafındaki hız aynı değildir. Ekvatordaki biri, bir günde dünya çapı kadar yani 40 bin kilometre giderken bir diğer ifade ile saatte 1670 kilometre hızla yol alırken, tam kutuptaki bir insan sıfır hızla sadece kendi etrafında dönmektedir. Aynı şekilde gökyüzünde asılı gibi duran bulutlar rüzgarın etkisini katmazsanız yere göre hareketsizdirler ama altlarındaki kara parçası ile birlikte dönerler. Bu durumda ekvatordaki bulutlar da kutupdakilere nazaran hızlı dönmektedirler.

A'yı ekvatorda, B'yi ise onun tam kuzeyinde 45 derece paralelinde iki nokta olarak düşünelim. Bir top mermisini A'dan tam kuzeye nişanlayıp attığımızda, atış sırasında ekvatorun dönüş hızı B noktasına göre neredeyse iki kat olacağından mermi B noktasının doğusuna gidecektir.

Aynı şekilde kuzey kutbundan hemen hemen hareketsiz bir konumdan tam güneye atılan bir mermi 45 paralelinde dünya dönüş hızı daha çok olduğundan bu sefer hedefin batısına düşecektir. Yani kuzey yarımkürede kuzeye veya güneye atılan her şey atanın konumuna göre sağa gitmektedir. Bu durum güney yarımkürede ise sola doğru gerçekleşmektedir.

Her iki yarımkürede kuzey - güney doğrultusunda hareket eden hava akımları ve okyanus akıntıları bu durumdan etkilenirler. Kuzey yarımkürede sağa, güneyde sola dönerler. Ancak bu, dünya yüzünde büyük bir ölçekte okyanusların dibindeki sürtünme ve bulutların, hava akımlarının üzerinde bulundukları yerle birlikte hareket etmelerinin etkileriyle oluşan bir tabiat olayıdır.

Sayın hocam açıklamanız için teşşekür ederim.Öğrencilere anlatırken bu örnek verilir.Çokda güzel olur.Sağolun

[/quote]

Vaslını yadeyledikçe ağlarım,
Ta nefes var ise kuru cismimde feryad eylerim...
selahattin
VIP Üye

Performans: 99
Çevrimdışı Çevrimdışı

dj.selo

« Yanıtla #4 : 07 Haziran 2007, 16:56:26 »

tesekkürlr
Mustafa NAZ
Genel Moderator

Performans: 1921
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 07 Haziran 2007, 18:57:33 »

sercanx Hocam konuyu çok güzel açıklamışşınız,teşekkürler.

Tarsus Cengiz Topel Anadolu Lisesi
Erdal Taşlıçukur
VIP Üye

Performans: 30
Çevrimdışı Çevrimdışı

beypazarı-ankara

« Yanıtla #6 : 07 Haziran 2007, 20:55:42 »

arkadaşlar ben de bir arkadaşımızın daha önce gönderdiği bir sunumu pekiştireç olareak göndermek istiyorum ama sanırım nasıl yollayacağımı(ekleyeceğimi) bilmiyorum. yardımcı olursanız basınç ve rüzgarlarla ilgili sunumu ekleyebilirim. derslerde çok yararlı olacağına inanıyorum.

BENÇOKAYRILIKLARGÖRDÜM
OYÜZDENBİTİŞİKYAZIYORUM
"HERŞEYİ"
okuyanus
Uzman Üye

Performans: 179
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 08 Haziran 2007, 12:34:59 »

arkadaşlar ben de bir arkadaşımızın daha önce gönderdiği bir sunumu pekiştireç olareak göndermek istiyorum ama sanırım nasıl yollayacağımı(ekleyeceğimi) bilmiyorum. yardımcı olursanız basınç ve rüzgarlarla ilgili sunumu ekleyebilirim. derslerde çok yararlı olacağına inanıyorum.
size rapidshare in upload yapan programını öneririm.bu program www.rapidshare.com sitesinde var.Kullanımı da basit. programı biraz daha ayrıntılı olarak internet kullanımı başlığı altında forum kategorilerinde açıkladım

yasaklar güvenlik sağlayabilir ama özgürlüğü asla...
hakan08
Uzman Üye

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 21 Haziran 2007, 23:09:54 »

farkındamısınız açıklamalarınız sorunun cevabı değil.Dünya nın hareket yönü aynı fakat sapma yönü yarımkürelerde farklı.rüzgarların sapma yönü coriols kuvveti ile yerçekimi kuvvetinin bileşkesi istikametindedir.Aynı zamanda akarsu vadileri bile kykürede sağa sapma gösterirler.Şimdi bir fizikçi yardımı ile her iki yarım kürede bileşke alırsanız sapma yönlerini anlayabiliriz.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic