Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Çok Acil Lütfen Yardım  (Okunma Sayısı 2854 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
hop3
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 23 Mart 2011, 03:50:15 »

Arkadaşlar ben 21 martta her yerde güneş aynı anda batıp aynı anda doğduğundan e dedim ama cevap c çıktı. İşin içinden çıkamadım. Şimdiden teşekkürler.
tsunami
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 23 Mart 2011, 03:55:17 »

çok basit yerel saatin altın kuralı doğuda güneş önce doğar.sivas daha doğuda o yüzden sivasın güneşi önde olacak.senin yaptığın sadece aynı boylam olursa geçerli.
hop3
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 23 Mart 2011, 13:54:01 »

Hocam peki 21 haziran ve 21 aralıkta durum ne olur?
kor_tv
VIP Üye

Performans: 108
Çevrimdışı Çevrimdışı

Koray KOR

Site
« Yanıtla #3 : 25 Mart 2011, 16:07:02 »

Bu konuyu ayrıntılı bir şekilde kavrayabilmen için aşğıda  ayrıntılı bilgi aktarıyorum; umarım işini görür. Aynı açıklamalar  http://www.cografyam.net/index.php?showtopic=16672&st=0#entry47117 adresindeki diğer sorunun cevabını da içerecek, cevaplara yönelik açıklamalara vurgulama yapılacak ve hep birlikte bütünsel bir yaklaşım geliştirmeye çalışacağız. Birkaç defa okumanı tavsiye ederim.

Kavramamız Gereken Temel Prensipler:

GECE VE GÜNDÜZ DURUMU:
1. Dünya yuvarlak olduğu için yarısı geceyi yarısı gündüzü yaşar.
2. Günlük hareket gece ve gündüzün ardalanmasına neden olur.
3. Dünyanın yıllık hareketi ve eksen eğikliğinden dolayı gece ve gündüz süreleri uzar ya da kısalır:
    a) Ekvatorda sürekli 12 saat civarında gece 12 saat civarında gündüz yaşanır.
    b) Türkiye'de bu fark 16 saat ile 8 saat olarak yaz kış arasında değişir.
    c) 66 derece 33' enleminde bu fark 24 saat gece, 24 saat gündüz şeklinde olur.
    d) 70 derece enleminde fark 2 ay gece 2 ay gündüz olur.
    e) 80 derece enleminde fark 4 ay gece 4 ay gündüz olur.
    f) 90 derece enleminde fark 6 ay gece, 6 ay gündüz olur.
4. Dünya'nın dönüş hızının (çizgisel hızdan bahsediyoruz, açısal hız her yerde aynıdır.) kutuplara doğru gidildikçe yavaşlamasından dolayı Güneşin doğma ve batma süreleri kutuplara gidildikçe uzar.
5. Günlük hareket olmaz ise aynı yüzeyler gündüzü ya da geceyi yaşar (bazı maddelerin çok basit olduğunu biliyorum ama konuyla ilgilenen herkes için mevzuatı genelleştirmem gerektiğini düşündüm.)
6. Yıllık hareket veya eksen eğikliği olmasa gece-gündüz süreleri her yerde ve sürekli olarak aynı olurdu. Her yerde 12 saat gece 12 saat gündüz yaşanırdı ( Yani 21 Mart ve 23 Eylül'deki ekinoks durumu yaşanırdı.).
7.  21 Mart'ta ve 23 Eylül'de aydınlanma çizgileri 90 derecelik enlemlerden geçer. 21 Haziran ve 21 Aralık tarihlerinde aydınlanma noktaları 66 derece 33' enlemlerinden geçer.

Enlem              En Uzun                         En Kısa
0 derece         12 saat                           12 saat
10 derece       12 saat 35 dk.                  11 saat 25 dk.
20                 13 saat 13 dk.                  10 saat 47 dk.
30                 13 saat 56 dk.                  18 saat 04 dk.
60                 15 saat 56 dk.                   5 saat 30 dk.
90                  124 saat 00 dk.                 0 saat 00 dk.

Dünyanın Yıllık Hareketi ve Eksen Eğikliğinin İşbirliği Yaparak Ortaya Çıkardığı Sonuçları Bütünsel Olarak İnceleyelim:

GÜNEŞİN DOĞMA ve BATMA SAATLERİNİN DEĞİŞİMİ:
Yıllık hareket ve eksen eksen eğikliğine bağlı olarak güneşin yıl boyunca doğma ve batma saatleri değişir.
Mesela 30 derece doğu boylamında Güneş kışın 7.30'da doğarken, yazın 4.30'da doğar. Yine kışın Güneş 16.30'da batarken yazın da 20.30'da batar.

AYDINLANMA NOKTALARININ DEĞİŞİMİ:
Dünyamızın yıllık hareketi ve eksen eğikliğine bağlı olarak Dünyanın aydınlık ve karanlık noktalarını ayıran Aydınlanma Çizgisi daima yer değiştirir. Aydınlanma noktası 21 Mart ve 23 Eylül'de kutup noktalarından geçer.Bu tarihlerde eksen eğikliği Güneş karşısında aciz kalır desek yeridir.Dikkat edilmesi gereken konu ise bu tarihlerde Güneşin doğma ve batma saatleri aynı boylam üzerinde aynıdır; günlük dönüş farklı boylamlarda farklı doğma ve batma saatlerine neden olur (Yukarıdaki soruda buna dikkat etmelisiniz, yani tsunami hocamızın açıklamaları devreye giriyor.). 21 Aralık ile 21 Haziran tarihlerinde ise 66 derece 33' kutup dairelerinden geçer. Yıl boyunca da 90 derece kutup noktaları ile 66 derece 33' kutup daireleri arasında yer değiştirir.

Cevabı C olan bu soruda ise tarihin 21 Haziran ya da 21 Aralık şeklinde varsayılarak düşünülmesini istemişsiniz. Ayrıca faklı bir konumlandırma yaparak yorumlamamızı istemişsiniz (İstanbul-Hatay). Tsunami hocamızın söyledikleri bu farklı düşünüş için de geçerlidir. Dünya dönmeye devam ettiği sürece doğu ile batı lokasyonlarındaki (farklı enlemlerde de geçerli ve faklı tarihlerde aydınlanma çizgisinin değişeceği de düşünülerek) doğuş ve batış farklılıkları kuralı değişmeyecek, sadece konuma bağlı olarak doğma ve batma süreleri ile saatleri değişecektir (Yukarıdaki tablodan yararlanabilirsiniz.).

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmez isen, ya nice okumaktır. (Yunus Emre)
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic