Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: coğrafya sorusu  (Okunma Sayısı 5484 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
MMSAKA
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 06 Nisan 2009, 19:41:34 »

merhaba,bi kitapta öğrenci sordu, soru şöyle iki paralel arasındaki mesafe neden her yede 111 km ? cevabını meridyenlerinin eşit uzunlukta olması vermiş, bu cevap doğru mu? doğruysa nedenini açıklar mısınız?
maksu
Üye
**

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 06 Nisan 2009, 20:02:19 »

Soruyu tam anlayamadım ama bildiğim kadarıyla paralellerarası mesafenin her yerde aynı olmasının nedeni dünyanın şeklidir.meridyenlerinin eşit uzunlukta olması derken ne denilmek istendiğini tam anlamadım.Ama mantığı bu şekilde kurduğumuzda doğru olabilir.Keşke diğer seçenkleri de bilseydik.
sevketaydin
VIP Üye

Performans: 57
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 06 Nisan 2009, 20:11:16 »

Meridyenlerin eşit uzunlukta olasından dolayı pareleller birer derecelik eşit arakıklarla kestiği var sayılır. Dünyanın kutuplardan geçen çevresi 40009 km  Meridyen yaylarının uzunluğu 20004,5 km : 180 = 111.136 km. dir. Kolaylık olsun diye yaklaşık 111 km kabul edilir.
MMSAKA
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 06 Nisan 2009, 20:36:39 »

soruyu yazıyorum :
Ardışık iki paralel arasındaki uzaklığın her yerde yaklaşık olarak 111 km olmasında aşağıdakilerden hangisi etkilidir?
a. dünyanın ekvatordan şişkin olması
b. meridyenlerin eşit uzunlukta olması
c. güneş ışınlarının kutuplara küçük açılarla gelmesi
d. ekvatorun en uzun paralel olması
e. dönencelerin 23 27' enlemlerinden geçmesi
strabon_05
Deneyimli Üye

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 06 Nisan 2009, 21:20:25 »

cevap  b ama soruyu hazırlayan kişinin bakış açısını anladıysanız çok değişik ve farklı bir bakış açısı...
MMSAKA
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 06 Nisan 2009, 21:25:10 »

hocam neden b olduğunuda açıklar mısınız?
strabon_05
Deneyimli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 06 Nisan 2009, 21:51:40 »

hocam izah etmesi çok zor ama: her bir meridyeni eşit aralıklarla kesen (111km.) 180 paraleli düşünürsek, meridyenlerin uzunlukları aynı olmasaydı (ki bu dünyanın çok farklı bir geometrik şekilde olması durumunda gerçekleşir) paraleller aynı bir dünya izoterm haritasındaki gibi uzanırdı. zaten o zaman da adı paralel olmazdı. ancak böyle bir mantık kurabildim...
yusufcetin
Uzman Üye

Performans: 57
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 06 Nisan 2009, 22:08:49 »

Bence çok alakasız bir cevap. "Neden en uzun paralel ekvator? Çünkü Meridyenler arası mesafe en fazla ekvatorda." gibisinden bir mantık. Soruyu hazırlayan kişi çok zorlamış farklı bir mantık olsun diye. Ortaya da çok anlamsız bir mantık çıkarmış:)
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #8 : 07 Nisan 2009, 05:12:46 »

Sorunun cevabı belirtildiği gibi B şıkkı yani "meridyenlerin eşit uzunlukta olmaları" dır, bu da dünyanın sahip olduğu şeklinden kaynaklanır .Fakat şunuda belirteyim ki  soru çok kalitesiz bir soru,doğru seçenek dışında verilen seçenkler son derece alakasız ,bu nedenle bir  test kitabı sorusu olmadığı fikrini uyandırıyor bende.

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
engo1907
Deneyimli Üye

Performans: 56
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 07 Nisan 2009, 13:33:56 »

çok saçma bir soru.Dünya'nın bir yarısının 180 derece olduğu düşünülmüş ve dünyanın bir yarı küre uzunluğu 180 dereceye bölünerek 111.136 km olarak hesaplanmış.her bir derecelik açının uzunluğu yani.genel olarak 111 km denilmiş.yarıkürenin uzunluğu daha fazla olsaydı daha büyük bir rakam da çıkabilirdi.Ayrıca bunun meridyenlerin uzunluklarının her yerde eşit olmasıyla ne alakası var onu da anlamadım.

Bir gün herkes fenerbahçeli olacak...
MMSAKA
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 07 Nisan 2009, 14:35:27 »

bana bu soruyla ilgili kesin sonucu yazabilir misiniz? Ya da şöyle demeliyim 2 paralel arasındaki mesafenin her yerde 111 km olmasının temel nedeni nedir?
taylan35
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 07 Nisan 2009, 15:18:28 »

açıkçası bu kadar ilginç! açıklamalar yapılabilecegini düşünmemiştim!!! paralel ve meridyenler insanlar tarafından konum belirlemek amacıyla kabul edilen işaretlerdir bir nevi. paraleller arasındaki mesafenin meridyen uzunluklarıyla bir ilgisi yoktur. eger iki paralel arasındaki mesafe 222 km olarak kabul edilseydi,bugün tartışılan neden 222 km olduğu olurdu. engo1907 hocamın da dediği gibi dünyanın bir yarısının 180 derece olması nedeniyle uzunluk 180'e bölünüp 111 km bulunmuştur. 360'a bölünüp farklı bir rakam çıksaydı da birşey fark etmezdi, kabul edilen o olurdu.ayrıca soruyu kimin hazırladığının bir önemi yok, asıl olan sorunun bir mantığının olmaması.
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #12 : 07 Nisan 2009, 16:34:03 »

bana bu soruyla ilgili kesin sonucu yazabilir misiniz? Ya da şöyle demeliyim 2 paralel arasındaki mesafenin her yerde 111 km olmasının temel nedeni nedir?

strabon_05  arkadaşımızın ve benim soruya verdiğim cevap sizin sorunuzun karşılığıdır,eğer dünyamız şimdiki şekle değilde  amorf bir şekle yani biçimsiz ,düzensiz bir şekle sahip olsaydı ,meridyenlerin uzunlukları birbirine eşit olmazdı,soru bu mantık üzerine düzenlenmiş,daha önceki cevabımdada yazdığpım gibi doğrtu cevap B şıkkıdır ama soru kalitesiz bir sorudur,diğer seçenekler alakasızdır.

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
macellan
VIP Üye

Performans: 51
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 07 Nisan 2009, 16:47:09 »

bende öyle düşünüyorum soru gerçekten de kalitesiz...

E.DEMİRKOL-MUCUR İMAM HATİP LİSESİ COĞRAFYA ÖĞRETMENİ
strabon_05
Deneyimli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 07 Nisan 2009, 20:02:41 »

Bence çok alakasız bir cevap. "Neden en uzun paralel ekvator? Çünkü Meridyenler arası mesafe en fazla ekvatorda." gibisinden bir mantık. Soruyu hazırlayan kişi çok zorlamış farklı bir mantık olsun diye. Ortaya da çok anlamsız bir mantık çıkarmış:)

hocam sanırım çok alakasız bir soru demek istediniz. çünkü alakasız cevap deyince beni kastediyosunuz. biraz daha dikkatli düşünülürse cevabımın gayet mantıklı olduğu görülecektir. bu ortamda daha önce de bu durumu konuşmuştuk; birbirimizin cevaplarına lütfen "alakasız, saçma, mantıksız" gibi ifadeler kullanmayalım. saygılarımla...
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic