Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: cografya aşkına yardım edin ACİL  (Okunma Sayısı 1860 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
SAHKAY
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 16 Kasım 2009, 16:48:42 »

soru şu : yer altı sularının beslenmsınde etkili olan faktorlerden biriside bitki örtüsüdür. peki bitki örtüsü bu bölgeleri nasıl etkiler? sınıfça ikilemde kaldık.sınıfın yarısı bitki örtüsünün ağaçlık olduğu yerde yeraltı sularının daha fazla olduğunu söylüyor (daha fazla yağış aldığı ve volkanik bölgelerin toprak bakımından zengin olduğu ve bitki örtüsünün ağaç olduğunu savunuyor) diğer yarısı ise  sıcak su kaynaklarının olduğu yerde bitki örtüsünün sık olamayacağını sıcaklığın buna izizn veremeyeceğini söylüyor. sizce hangisi doğru nedeniyle bereber yazarsanız sevınırım lutfen yardım edın.
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 16 Kasım 2009, 17:37:41 »

SAHKAY, bunu şöyle ifade etmek mümkün. Örnek, bitki örtüsünün orman olduğu yerlerde yağış % 3-6 oranında daha fazla olur. Yağış yere düştükten sonra bitki örtüsü yoksa hızla akar ve yeraltına sızan miktar daha az olur. Bitki örtüsü yoğunsa akış hızı yavaşlatılarak toprağın üstünde daha uzun süre kalması sağlanır ve toprağa sızan su miktarı daha fazla olur. Bir başka dikkat edelicek nokta da bitki örtüsünün yoğun olduğu yerde zaten yağış yeterince düşüyor demektir. Bitki örtüsü yoksa yağış yetersizdir.Yağışla beslenen yeraltı suları da yetersiz olmaktadır.

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
SAHKAY
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 16 Kasım 2009, 17:47:21 »

hocam teşşekürler. Yagış bitki örtüsü olayını anladım fakat SICAK
su kaynaklarının olduğu yerde bitki örtüsünün SIK olup olmayacagını  tam olarak anlayamadım açıklarsanız sevinirim
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 16 Kasım 2009, 20:10:48 »

Sıcak su kaynaklarının bitki örtüsünün sıklığı üzerinde bir etkisi olduğunu sanmıyorum.

Dünyayı güzellik kurtaracak...
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #4 : 16 Kasım 2009, 20:55:15 »

Sıcak su kaynaklarının bitki örtüsünün sıklığı üzerinde bir etkisi olduğunu sanmıyorum.
Bence de sıcak su kaynaklarıyla bitki örtüsü arasında bir ilişki yoktur. Sınıfınızda bunu iddia eden arkadaşlar, "sıcak su kaynağı olan yerde toprak ta sıcaktır bu yüzden birtki örtüsü yetişmez " gibilerinden bir çıkarımyapmışlar sanırım ama bunun etkişsi yoktur diye düşünüyorum..

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic