Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: coğrafya 9 lider yayıncılık sayfa 132 7. sorunun cevabı  (Okunma Sayısı 5969 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
coğrafyam01
Deneyimli Üye

Performans: 10
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 18 Nisan 2012, 07:48:31 »

Arkadaşlar lider yayıncılık 9 sınıf sayfa 132'deki bir soru şöyle fikirlerinizi rica ediyorum

Aşağıdaki cümleleri dikkatlice okuyarak yanlış olanı işaretleyiniz.?

A)Dağların kıyıya dik uzandığı yerlerde enine kıyılar oluşur
B)Buzul vadilerinin deniz sularıyla istila edilmesi sonucu fiyortlu kıyılar meydan agelir.
C)Dağların denize pararlel uzandığı kıyı tipine boyuna kıyı denir
D)Deltaların alçak bölümlerinin deniz suları altında kalması sonucu marş kıyıları meydana gelir
E)Ria tipi kıyılar, kıyıya dik uzanan akarsu vadilerinin deniz suları altında kalması sonucu oluşur.

ben öğrencilerime D şıkkı dedim nedenini: marş kıyı tipinde delta, deltayı oluşturan ise bir akarsu bulunur dolayısıyla deltanın alçak kısımlarının deniz suyu değil nehir sularının altında kalması söz konusudur diye açıkladım.katılır mısınız yoksa farklı bir seçenek veya açıklama yapar mısınız? değerli görüşlerinizi bekliyorum.
xtava
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 27 Nisan 2012, 13:38:45 »

bende d şıkkı diye cevapladım hocam dediğiniz gibi deniz sularının işgal etmesi mantıksız.
akkoyunhaci
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 27 Nisan 2012, 13:57:44 »

hocam ben de c dedim. boyuna kıyı tipinde dağların kıyı çizgisine paralel uzanması söz konusu denize paralel değil.
artvin
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 05 Mayıs 2012, 08:02:07 »

hocam ben de c dedim. boyuna kıyı tipinde dağların kıyı çizgisine paralel uzanması söz konusu denize paralel değil.
aynen
bayramkacin
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 05 Mayıs 2012, 16:10:51 »

KIYININ GELİŞİMİ

Kıyı haline geçen bir sahanın geçireceği gelişimin özellikleri genel bir kural olarak, başlangıç anındaki morfolojik karakteri yani asıl kıyı şekli tarafından belirlenir.Başlangıç kıyı şekillerini geçirecekleri kıyı özelliklerine dayanarak iki büyük grupta toplamak mümkündür: 1) Dik profilli derin kıyıların gelişimi

2) Yatık profilli sığ kıyılar

1- Dik Profilli Derin Kıyıların Gelişimi: Dik profilli derin kıyıların gelişimi şu devrelere ayrılabilir:

a)Gelişimin ilk devreleri: (Gençlik) Bu devrenin başlarında kıyı çizgisi başlangıç durumundan daha düzensiz bir şekil alır, direnç farkları bütün ayrıntısıyla  belirir ve kıyı çizgisi çentikli kıyı karakterinin kazanır. Altı oyulmuş bir falez, bunun önünde aşınım artığı olan adacıklar ve sütunlar, düzenlenmemiş bir abrazyon platformu, falez dibinde oluşmuş bazı artkıyı setleri be devrenin başlıca şekilleridir.Buna karşlık devrenin sonlarına doğru abrazyon platformu genişlemiş, burunlar büyük ölçüde gerilemiş, artkıyı setleri gelişmiş , çeşitli kıyı okları, kancalı oklar ve tombololar meydana gelmiş bulunur.Kıyı oklarının ve tombololarının gerisinde lagünler görülür.

b) Gelişimin ilerlemiş devresi: (Olgunluk) Bu devrede kıyı çizgisi ile kıyıyı şekillendiren etken vesüreçler arasında bir denge durumu kurulmuştur.Kyı profili, denge profilini kazanmıştır. Küçük adala oklar, bağlama setleri dalgalar tarafından ortadan kaldırıkmıştır..Burunlar çok gerilemiş ve hemen hemen koyların geri kısımları ile aynı çizgiye gelmiştir.Falezlerin yüksekliği ve eğimleri çok azalmıştır.

c) Gelişimin son devresi:(Yaşlılık) Bu devreye erişildiği sırada kıyının  gerisinde bulunan saha normal aşınım etkenleri tarafından hemen hemen deniz seviyesine kadar aşındırılmış, yani peneplen haline getirilmiş bulunur.Bu sırada kıyı çizgisi önünde çok geniş ve az eğimli bir abrazyon ovası meydana gelmiştir.

2- Yatık profilli Sığ Kıyıların Gelişimi:Yatık profilli sığ kıyıların gelişimi bakımından birbirinden farklı üç devreye ayırmak mümkündür.

a) Gelişimin ilk devresi: (Gençlik) Bu devrenin başlıca özellikleri  şunlardır: Önkıyı setinin oluşumu, bunun yavaş yavaş karaya doğru yer değiştirmesi, lagünlerin meydana gelişi, kıyıda alçak bir falezin oluşumu ve lagünlerin dolmaya başlaması.

b) Gelişimin ilerlemiş devresi : (Olgunluk) Bu devrede abrazyon platformu zamanla Karaya doğru ilerler.Buna bağlı olarak önkıyı seti ile bunun arkasındaki marşlar ve kıyıda meydana gelmiş olan alçak falez ortadan kaldırılır.Başlangıç profilinin yerini denge profili alır.bu profil kıyıya yakın kısımların aşındırılşarak daha fazla bir eğim kazanması ile belirir.Kıyıya yakın sahada derinliğin abrazyon ile artmış olması sonucunda dalgalar kıyı çizgisi üzerinde ilk devrede olduğundan daha fazla hücum eder.Bunun  sonucunda kıyı çizgisinde yeniden falezler meydana gelir.

c) Gelişimin son devresi: (Yaşlılık) Bu devre olgunluk devresinden çok büyük fark göstermez.aslında kıyı çizgisinin gerilemesi sonucunda abrazyon platformunun karaya doğru büyük ölçüde genişlemiş olması ile belirir.

Bu devrelerin erişilmesi  yalnız ardan geçen zamanın uzunluğuna değil aynı zamanda kıyı bölgesini meydana getiren kayaların direnç derecelerine ve kıyının şekillenmesinde rol oynayan etken ve süreçlerin şiddet derecelerine bağlıdır.Bu nedenden dolayı gelişim bakımından aynı devreye ait karakteristik şekilleri sunan biri dirençli diğeri dirençsiz kayalardan oluşmuş olan iki kıyı , şekillenmesinin süresi için aradan geçen zaman bakımından aynı yaşta değildirler.

Kıyıların büyük geneli halen gençlik devresinin özelliklerini sunarlar.Olgunluk devresine erişmiş kıyılara ait örnekler azdır. Yaşlılık devresine erişmiş kıyılara ait hemen hemen hiç örnek yoktur.Bu durumun başlıca nedeni; bugünkü kıyı çizgisinin nispeten çok yakın bir geçmişte meydana gelmiş olmasından kaynaklanmaktadır.

KIYILARDA AŞINIM VE BİRİKİM ŞEKİLLERİ

umberto
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 18 Mayıs 2012, 06:55:09 »

ben de E şıkkı dedim çünkü; Ria tipi kıyılar akarsu vadilerinin deniz suyu altında kalması sonucu değil sadece bir akarsu vadisinin deniz suyu altında kalması sonucu oluşur.Haliç tipi kıyılar ise söylendiği şekliyle akarsu vadilerinin deniz suyu altında kalmasıyla oluşur.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic