Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Coğrafya 9 Kitabından Rüzgar Hızı Bilgi Notu  (Okunma Sayısı 6321 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 11 Şubat 2008, 19:48:58 »

Arkadaşlar Coğrafya 9 kitabının 70. sayfasında şöyle bir BİLGİ NOTU (büyük harfler bağırmak için değildir)
 var:
    "Ekvator ile kutuplar arasında yaklaşık 100°C`luk bir sıcaklık farkı vardır.Eğer böyle bir sıcaklık farkı fazla engebesi olmayan bir yüzeyde olsaydı hızı saatte 1000 km`ye varan fırtınalar Dünya`yı allak bullak ederdi.Oysa yeryüzünde, sıcaklık farkından dolayı ortaya çıkması muhtemel kuvvetli hava akımlarını engelleyen engebeler vardır.Bu engebeler, Çin`de Himalayalarla başlar, Anadolu`da Toroslarla devam eder ve Avrupa`da Alplere kadar sıradağlar halinde uzanarak batıda Atlas Okyanusu, doğuda Büyük Okyanus`la birleşir."

* Yazım hatalarını sormuyorum.

* Engebeler tabiki rüzgarın hızını keser, ama burda anlatılan bu değil (ben böyle düşünüyorum).
Örneğin Güney Yarım Kürede böyle Alp-Himalaya benzeri bir engel yok. Neden burada 1000 km`lik hızla esen rüzgar yok ?   Yine örneğin Atlas Okyanusunda Ekvator ile kutuplar arasında bir engel yok. Neden burda
1000 km`lik hızla esen rüzgar yok ? 

18. yılımı çalışıyorum, böyle bir şey görmedim. Geri mi kaldık acaba ?...

Düşüncelerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekürler...

Saygılar...

Dünyayı güzellik kurtaracak...
adanas
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 11 Şubat 2008, 19:54:02 »

kt hocam ben 9'larda derse girmiyorum dolayısıylada farketmedim. çok mantıklı düşünüyorsunuz bencede aynı. Tropikal siklonların bile hızı 1000'lerce km'yi bulmuyor.
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #2 : 11 Şubat 2008, 20:00:52 »

Bence mübalağa yapılmış.Hani afedersiniz deriz ya "vay be köpeğe bak hayvan gibi"  Grin  bu da öyle olmuş...

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
yusufili
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 11 Şubat 2008, 20:15:03 »

Hocam rüzgarın hızını sadece dağlar engellemez.
Bitki örtüsü ile Dünya'nın kendi ekseni etrafındaki dönüşüde rüzgarın hızını azaltan faktörler arasında yer alır.

Bunun dışında Okyanuslarda ise ekvatorda oluşan fazla ısı, sıvıların ısı farkını dereceli bir şekilde dengelemesi sayesinde kuzeye ve güneye doğru aktarılır.Bu da aradaki basınç farkının azalmasına ve dolayısıyla rüzgarın hızını azaltır.

Bu arada Dünya'nın atmosferinde ısıyı sürekli dengeleyen birtakım otomatik sistemler de var edilmiştir. Örneğin bir bölge çok fazla ısındığında su buharlaşması artar ve bulutlar çoğalır. Bu bulutlar ise Güneş'ten gelen ışınların bir kısmını geri yansıtarak aşağıdaki havanın ve yüzeyin daha fazla ısınmasını engeller diye düşünüyorum.

kt
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 11 Şubat 2008, 20:24:30 »

Sayın yusufili hocam rüzgarın hızı konusundaki bilgilerizi ben de paylaşıyorum. Lakin konu farklı...
   Saygılar...

:::.ERHAN.:::
Uzman Üye

Performans: 50
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 11 Şubat 2008, 20:34:33 »

Bencede Zeki hocamın dediği gibi bir abartı söz konusu sayın hocam...belkide 9.sınıf kitap yazarlarımız öğrencinin konu motivasyonunu artırmaya çalışıyorlar Grin Grin..kimbilir

Ne kadar zengin olsan, ancak yiyebileceğin kadar yersin.Denize testiyi daldırsan alabileceği kadar su alır,gerisi kalır.Mevlana
yusufili
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 11 Şubat 2008, 20:35:29 »

Sayın yusufili hocam rüzgarın hızı konusundaki bilgilerizi ben de paylaşıyorum. Lakin konu farklı...
   Saygılar...

Konu farklı derken.....
kt
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 11 Şubat 2008, 20:44:18 »

Sayın yusufili hocam kitapta, Alp-Himalaya olmasaydı 1000 km hızında rüzgarlar oluşurdu diyor değil mi ?
   Ben oluşmayacağını belirtmeye çalıştım.
   Saygılar...

yusufili
Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 11 Şubat 2008, 20:49:06 »

Sayın yusufili hocam kitapta, Alp-Himalaya olmasaydı 1000 km hızında rüzgarlar oluşurdu diyor değil mi ?
   Ben oluşmayacağını belirtmeye çalıştım.
   Saygılar...

Kitap yanımda olmadığı için bakamadım.
Hocam bence dağların rüzgarın hızını azalttığını anlatmaya çalışıyor olabilir.
Tabi bunu anlatırken abartma yapıldığını söyleyebiliriz.
kt
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 11 Şubat 2008, 21:09:10 »

Sayın yusufili hocam kitaptaki paragrafı olduğu gibi yukurıya yazdım.Tırnak içinde...

yusufili
Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 11 Şubat 2008, 21:15:35 »

Sayın yusufili hocam kitaptaki paragrafı olduğu gibi yukurıya yazdım.Tırnak içinde...

Tamam hocam sağolasın.
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 12 Şubat 2008, 17:15:00 »

Rüzgar hızına etkili olan faktörleri sıralarsak: İki merkez araszındaki basınç farkı
                                                            Basınç merkezlerinin biribirine yakınlığı olarak ifade ederiz.
  Rüzgar hızı sürtünme ile de azalır.Sürtünmeyi yeryüzü olarak düşünmek gerekir.Yeryüzü engebeleri olan dağlar hız kesmede daha etkili olur.

Dünyanın genel hava dolanımında, eksen hareketi olmasıydı,dinamik basınç kuşakları da olmazdı ve Ekvatoral bölge termik kökenli AB alanı ve kutuplar çevresi termik kökenli YB alanı olurdu fakat aradaki uzaklık nedeniyle  bahsedilen hızı yine ulaşılmazdı.

Hayali değil de ölçülen rüzgar hızları konusunda şunlar söylenir: Jet rüzgarı olarak ifade edilen yüksek batı rüzgarlarında yeryüzü ile sürtünme etkisi olmadığı için 500 km/saat hız görülebilir.Tornadolar çevresinde de rüzgarın 500-700 km/saate ulaşabildiği Oğuz Erol hocanın Genele Klimatoloji kitabında ifade ediliyor.
   Bilgi notunda bahsedilen hız (dünyamızın şartları gözönüne alındığında)gerçekçi değil.

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
yesilm77
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 12 Şubat 2008, 19:36:16 »

açıklanan durum yine bir doğa olaylarını anlatmak için hazırlanmış cd de vardı.hatırladığım kadarı ile bunu bilimsel dayandırması var diye biliyorum.onu bi bulmaya calışayım sonrasında haber etmeye çalışrım
breave01
Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 12 Şubat 2008, 21:11:45 »

sayım kt öğretmenim aynı konuya biz de değindik okulda. Bence gereksiz abartma yapılarak rüzgarın sürtünme sonucunda hızının azaldığını anlatmaya çalışmışlar. Sonuçta size katılıyorum, verdiğiniz örnekteki gibi güney yarım kürede fazla sürtünme oluşturmayacak alanlarda var ama rüzgar hiç te saatte 1000 km hızla esmiyor.
kt
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 12 Şubat 2008, 21:17:17 »

Bir de kitabı yazanlar bu konuda bir açıklama yapsa...

İlginiz için teşekkürler...

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic