Sayfa: [1] 2 3 4   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: coğrafya 11.sayfa 48 de sorularla ilgili  (Okunma Sayısı 15820 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yak19
Sürekli Üye

Performans: 26
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 11 Kasım 2007, 18:52:20 »

12. nüfus artış hızının düşürülmesi için aşağıdaki önlemlerden hangisi daha etkili ve kalıcıdır
a)Az çocuklu ailelere vergi muafiyeti
b)Çok sayıda hastane ve okul yapılması
c)Doğum kontrolünün yaygınlaştırılması
d)Küçük yaşta evliliklerin teşvik edilmesi
e)İç göçlerin teşvik edilmesi
 7- Herhangi bir yerleşmenin merkez haline gelmesi ve etki alanını genişletmesinde  aşağıdakilerden hangisinin etkisi en azdır?
 a)tarım b)ulaşım c)ticaret d)nüfus e)endüstri

arkadaşlar 12. soruya b dedim,7.soruya a  dedim doğrumu acaba
sabahgüneşi
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 11 Kasım 2007, 19:09:11 »

ögretmenim 7.soru a secenegi  12.soru  ise hem a   hem b olabilir
gamarcoba
VIP Üye

Performans: 179
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 11 Kasım 2007, 19:25:38 »

hocam 12 soru yoruma çok açık bir soru...az önceden beri kardeşimle tartışmaktayız.sorunun cevabı gelişmiş ve gelişmemiş ülkelere göre farklılaşır. biz iki seçenek arsında kaldık. a ve c seçenekleri....gelişmiş ülkeler için vergi muafiyeti çok da sorun teşkil etmez gelişmiş ülke sonuçta ekonomik açıdan sıkıntı yaşamıyordur.bu tip ülkelerde doğum kontrolü daha etkili olabilir diye düşünüyorum. fakat gelişmekte olan veya az gelişmiş ülkelerde ise vergi muafiyeti daha etkili olabilir özellikle ekonomik açıdan....

diğer sorunun cevabı ise tarımdır. çünkü diğer unsurlarla karşılaştırıldığında kendine göre bir etki yaratabilir belki ama bu etki alanın genişliği diğer unsurların etki alanından daha geniş olamaz diye düşünüyorum...

Insanlar yasadikca ihtiyarladiklarini sanirlar, halbuki yasamadikca ihtiyarlarlar....
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 11 Kasım 2007, 19:44:59 »

12.soruda kalıcı ve etkili vurgusu yapıldığı için eğitim ve sağlık tedbirleri daha öne çıkıyor.Bu nedenle "b" seçeneği cevap olmalı.
   7.soruda da tarımla uğraşan bir yerleşim merkezinin etki alanını genişletmesi diğerlerine göre sınırlıdır.

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
basaran
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 11 Kasım 2007, 19:57:57 »

7. soruda nüfus diğer etkilere göre değişmezmi soru kalıbı tartışılabilir plantasyon tarımı yapan bir krnt etki alanını genişletmezmi? Nüfuslanma kentin herhangi bir yönden gelişimi ile ilgili değilmi

NEF COĞRAFYA 9310205036
BANDIRMA AYYILDIZ ANADOLU LİSESİ
acar54
VIP Üye

Performans: 47
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 11 Kasım 2007, 19:58:25 »

12)B  7)A

tanzer46
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 11 Kasım 2007, 21:00:24 »

12)c    7)a
tsunami35
Üye
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 11 Kasım 2007, 21:11:42 »

12. soru C 7. soru A olmalı
mkaragoz64
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 11 Kasım 2007, 21:19:45 »

arkadaslar bu 7. sorunun cevabı bence d)nüfus diye düşünüyorum. Çünkü nüfus sonuç değil mi??
12. sorunun cevabıda bence direk a şıkkı gelişmiş ülkelerde uygulanan en etkili yöntemlerden biridir.
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #9 : 11 Kasım 2007, 21:19:56 »

12.sorunun doğru cevabını bence sadece soruyu hazırlayan bilebilir.Onun aradığı cevap ne,hangi mantığa göre soruyu hazırlamış ona bakmak gerekir.Yoksa bu sorunun cevabı a-b ya da c 'den herhangi biri olabilir.Ülkenin durumu gelişmişlik düzeyi,sosyal yapısı farklı çalışmaları etkin kılabilir.
7.sorunun cevabı da "a" gibi duruyor ama nüfus seçeneği kafamı karıştırdı, nüfus gelişmeye neden olan bir fonksiyon mudur?Yoksa gelişmenin ardından artan bir olgu mudur?

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 11 Kasım 2007, 21:26:06 »

12- c gibi geliyor. Etkili ve kalıcı olan önlem bu gözüküyor.
7- a büyük ihtimalle.
Ancak diğer şıklarda arkadaşlar gibi düşünüyorum.Yeni Coğrafya kitaplarında bu tip yoruma açık sorular çok sayıda var.Kesin cevabı bulmak, soruyu hazırlayan adama sormakla olur herhalde.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
yusufili
Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 11 Kasım 2007, 22:28:24 »

12.sorunun doğru cevabını bence sadece soruyu hazırlayan bilebilir.Onun aradığı cevap ne,hangi mantığa göre soruyu hazırlamış ona bakmak gerekir.Yoksa bu sorunun cevabı a-b ya da c 'den herhangi biri olabilir.Ülkenin durumu gelişmişlik düzeyi,sosyal yapısı farklı çalışmaları etkin kılabilir.
7.sorunun cevabı da "a" gibi duruyor ama nüfus seçeneği kafamı karıştırdı, nüfus gelişmeye neden olan bir fonksiyon mudur?Yoksa gelişmenin ardından artan bir olgu mudur?

Size aynen katılıyorum.
gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« Yanıtla #12 : 11 Kasım 2007, 22:38:43 »

12-B;çünkü C seçeneğini de içerir.
7-  D; Çünkü hatırlarsak etki alanı değişse de tarım şehirlerinden söz edildiğini biliyoruz.Oysa Nüfus bu etkilere bağlı olarak ortaya çıkan bir olgudur.

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
fuzuli
Genel Moderator

Performans: 1266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 11 Kasım 2007, 22:42:08 »

12. sorunun cevabının c şıkkı olmalı çünkü bu daha etkili yöntem sanırım 7. sorunun cevabının da tarım olabilir ancak Nüfus da olma ihtimali var Çünkü Nüfus bir kentin etki alanını genişletmesinde doğrudan bir etkiye sahip değildir Yani bir kent tarım, sanayi ve benzeri fonksiyonları nedeniyle etki alanının genişletir aslında burada nufüs etkileyen olmaktan çok diğer fonksiyonların sonucundan etkilenen konumundadır

Bazıları dünya sadece kendi etrafında dönüyor zanneder...
pinatuba
Yeni üye
*

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 13 Kasım 2007, 18:51:01 »

arkadaşlar 12.soru  c olacak........a şıkkı geçici bir önlemdir.....c ise bütün ülkeler için kalıcı olan yöntemdir
7 soruda A olacak.......kitabın 39 sayfasında nüfüsun etkisinde sözediyor
Sayfa: [1] 2 3 4   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic