Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: coğrafya 10 müfredatında benzer konuların tekrarı çok yapılmamış mı?  (Okunma Sayısı 6686 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
fuzuli
Genel Moderator

Performans: 1266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 17 Nisan 2007, 21:55:51 »

Arkadaşlar coğrafya 10 müfredatında benzer konuların tekrarı çok yapılmamış mı? hatta öğrenciler bazen sitem ediyorlar "hocam aynı konuları tekrar yapıyoruz" diye. Ne diyorsunuz?

Bazıları dünya sadece kendi etrafında dönüyor zanneder...
engins
VIP Üye

Performans: 115
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 18 Nisan 2007, 03:58:10 »

Haklısınız.

Bir yerde küçük insanların büyük gölgeleri oluşuyorsa orada güneş batıyor demektir.
mehmetacar
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 18 Nisan 2007, 04:59:49 »

konuların önce genel bilgisi verilip , kısa zaman sonra mekansal sentez türkiye ünitesinde aynı konunun ülkemizdeki durumu anlatılınca öyle bir görüntü oluşuyor , haklısınız
Mustafa NAZ
Genel Moderator

Performans: 1921
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 18 Nisan 2007, 06:15:16 »

Doğrudur,bizzat öğrenciler şikayetleniyor.Yapılan etkinlik çalışmalarında da benzer konular var.

Tarsus Cengiz Topel Anadolu Lisesi
western22
VIP Üye

Performans: 151
Çevrimdışı Çevrimdışı

S.TELLİOĞLU Mersin Akdeniz Anadolu İmam Hatip L.

« Yanıtla #4 : 18 Nisan 2007, 06:19:17 »

Ben de bu görüşlere katılıyorum.

Yalanlamak ve reddetmek için okuma! İnanmak ve her şeyi kabullenmek için de okuma! Konuşmak ve nutuk çekmek için de okuma! Tartmak, kıyaslamak ve düşünmek için oku.
yabancim
VIP Üye

Performans: 84
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 18 Nisan 2007, 09:00:26 »

BUNUNLA İLGİLİ DAHA ÖNCE FİKRİMİ BEYAN ETMİŞTİM. KESİNLİKLE SİZLERE KATILIYORUM ARKADAŞLAR. 10. SINIF MÜFREDATI TEKRARDAN İBARET OLMUŞTUR. BİRÇOK KONU BİRLEŞTİRİLEREK ÇOK RAHATLILA İŞLENEBİLİR. BUNUN YERİNE 9. SINIF MÜFREDATINDA YER ALAN BAZI KONULARI 10. SINIFA AKTARARAK DAHA İYİ VE DÜZENLİ BİR MÜFREDATA SAHİP OLABİLİRİZ.
CNN
Uzman Üye

Performans: 19
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 18 Nisan 2007, 09:01:23 »

hocam sanırım aynı şikayetleri hepimiz alıyoruz.Bu durumda acaba zümrede karar alıp bazı konuların yerlerini değiştiremez miyiz?Örneğin dünya da nüfus konusunu işledikten sonra bütünlük oluşturması açısından hemen  Türkiye'ye geçemez miyiz?Hatta  9. sınıftaki konuların bile tekrarı var.ben şahsen bu yıl 9 larda beşeri coğ. konularını çok fazla detaylı işlemeyi düşünmüyorum.Örneğin köyaltı yerleşmeleri v.s gibi tekrarlanan konularda sadece başlıkları (dam,oba,kom....gibi) verip detaya girmeyeceğim.10. sınıfta aynı konuyu iki defa daha işliyoruz nasılsa.bu durumu bildiğim kadarıyla zümrede yapabiliyoruz ama yıllık planda yapabiliyor muyuz onu merak ediyorum.eğer yapabiliyorsak böylece 9. sınıf konularını da hafifletmiş oluruz.
Tuz Gölü
Üye
**

Performans: 10
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 18 Nisan 2007, 09:09:44 »

Yıllık planda da yaparız hocam.Yıllık plan sonuçta mutlak belge değildir.Zümre kararı,bakanlar kurulu kararı kadar geçerlidir.
Mustafa NAZ
Genel Moderator

Performans: 1921
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 18 Nisan 2007, 12:08:31 »

Üstelik eksik bilgilerde mevcut.Sayfa 168 de Nüfusun tarihsel gelişiminde ''1990'dan sonra sayımların 10 yılda bir yapılmasına karar verilmiştir'' diyor bilgi burada bitiyor.Oysa bu karar uygulanamamıştır ve 1997 ve 2000'de olmak üzere sayımlar yapılmıştır.Konuların yerlerini zümre kararıyla değiştirebiliyorsak çok iyi olur.

Tarsus Cengiz Topel Anadolu Lisesi
DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Performans: 1781
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #9 : 18 Nisan 2007, 12:58:02 »

Değerli meslektaşlar;

Bu soruyu şu şekilde türkçeye çevirsek daha yerinde olmaz mı?
İkinci dönemin başından bu yana ders yapan var mı?

Ben buna inanmıyorum. 3 coğrafyacı bizim okulda en az on tanede başka okuldan arkadaşımızla konuştum. TM sınıflarında kesinlikle ders yapamıyoruz. Say sınıflarında boşluk daha az olsa da onlarda sıkıntı aynı konunun tekrarı...

Yorum herkese açık. Kaldi ki ilk kez bir başlık konusunda hiç bir tartışma çıkmamış herkes aynı fikirde....
Saygılarımla...

ihmer
Uzman Üye

Performans: 38
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 18 Nisan 2007, 13:26:46 »

10. sınıf müfredatı ile ilgili görüşlerinize katılıyorum.9. sınıf müfredatı mutlaka hafifletilmeli.
mehmetaliercan
Mehmet Ali ERCAN
Site Yöneticisi

Performans: 1821
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #11 : 18 Nisan 2007, 14:18:54 »

Haklısınız arkadaşlar, öğrecilerim aynı konuların tekrar edildiği düşüncesinde ve sıkılmaya başladılar artık(Daha önce Türkiye ile ilgili kısımları vermeğim halde). Görüştüğüm arkadaşlar da aynı düşüncede. Özellikle II. dönemde her yeni konuya başladığımızda öğrencilerin ilk sorusu şu: "hocam biz bu konuyu görmemişmiydik?"

4. sınıfı da uygulayıp bitirdiğimizde müfredatı daha iyi kavrayacağımızı düşünüyorum. Öyle Kağıt üzerinde inceleyip değerlendirmekle olmuyormuş. Umarım, yeniden bir düzenleme yapılır müfredatta.

Ve kesinlikle 9. sınıf kazanımlarında da bir azaltmaya gidilmeli, bazı kazanımlar üst sınıflara kaydırılmalıdır.

Balıkesir Merkez Bahçelievler Anadolu Lisesi Coğrafya Öğretmeni
ataol
VIP Üye

Performans: 46
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 18 Nisan 2007, 14:29:48 »

Görüşlere sonuna kadar katılıyorum
Kaşif Mustafa
VIP Üye

Performans: 187
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mustafa BAYRAK Erbaa Anadolu İmam Hatip Lisesi

Site
« Yanıtla #13 : 18 Nisan 2007, 14:33:10 »

merhaba değerli meslektaşlarım, inanın bende aynı sorunla karşı karşıyayım. öğrenciler sıkılmaya başladı artık. hocam biz bu konuyu daha önce işlemiştik diye.
inanın lise 1 sınıflarında konuları yetiştirmek için koşuşturuyorum. ama lise 2 lerde dersi doldurmak için çabalıyorum. bunun düzeltilmesi hepimizin lehine olur. ben bile sıkılmaya başladım bu durumdan. öğrenci nasıl sıkılmasın. daha ciddi bir düzenleme yapılabliir. merak ediyorum gelecek sene kaynaklar nasıl olacak üçüncü defa konuların tekrarı olmasın!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
korkuyorum bundan. böle olmamalı coğrafya. mesela siyasi coğrafya güncel coğrafya ile ilgili farklı dersler takviye edilebilir.
bakıyorum ki hepimiz bu konuda hemfikiriz. bu konuda ciddi çalışmalar yapabiliriz. şu kitapların yazarlarıyla nasıl iletişim kurabiliriz. ona göre kaynaklar tekrar hazırlanmalı bence. en demokratik olanıda bu sanırırm.
saygılarımla

Coğrafyacı olmak doğaya başka bir gözle bakmaktır.
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #14 : 18 Nisan 2007, 15:16:45 »

Görüşlere aynen katılıyorum.Ben 10. sınıflarda sadece TM'lere giriyorum.Haftada iki saat konu dışı etkinlik yapıyorum.Ya test çözüyorum ya da belgesel izletiyorum.10. sınıf müfredatı ne kadar gereksiz tekrarlarla doluysa 9.sınıf ta o kadar yoğun ve önemli konularla dolu ve daha önce de bahsi geçmişti sanırım hepimiz çok gerilerdeyiz.Beşeri sistemleri artık çok yüzeysel verip bu seneyi bitireceğiz.Seneye daha iyi düzenlenmiş bir yıllık plan yapmak gerekiyor.

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic