Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: buzulların erimesi ile ilgili soru  (Okunma Sayısı 6461 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yak19
Sürekli Üye

Performans: 26
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 23 Eylül 2008, 19:16:23 »

12.Sınıflarda Grönland ve Antarktika da  son 50 yılda genellikle bu bölgelerin batı bölümlerinde büyük bir erime görülmektedir.Öğrencinin biri neden batı bölümlerinde erimenin daha fazla olduğunu sordu.Bu konuda fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim
Köksal AYDIN
Moderator

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 23 Eylül 2008, 19:49:17 »

Belki buzulların kalınlığıyla alakalı olabilir.Yani batı bölümündeki buzullar daha incedir.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
anafartalar
VIP Üye

Performans: 339
Çevrimdışı Çevrimdışı

Anafartalar Lisesi Coğrafya Öğretmeni Denizli

« Yanıtla #2 : 23 Eylül 2008, 19:51:26 »

Grönland adasının batı kıyılarında temmuz ayında Kuzeydoğu Atlas Okyanusunun etkisİnden olsa gerek  ve  yükselti farkından olabilr diye düşünüyorum

İnsanlar son ağaç kesilene, son balık tutulana son çiçek koparılana kadar paranın yenmeyeceğini öğrenemeyecektir.
karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 23 Eylül 2008, 19:57:20 »

sayın hocam biraz araştırma yaptım ancak herhengi bir sıcak okyanus akıntısına rastlamadım.  Yeni bir durum olsa gerek.
anafartalar
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 23 Eylül 2008, 20:11:41 »

sayın hocam biraz araştırma yaptım ancak herhengi bir sıcak okyanus akıntısına rastlamadım.  Yeni bir durum olsa gerek.

Benim elimde Faik Sabri DURANın eski baskısı Büyük atlası var oraya baktığımda Temmuz ayı için Grönland adasını doğu kıyılarında Doğu Grönland Soğuk su akıntısı batı kıyılarında ise Kuzeydoğu Atlas Okyanıus akıntısının bir kolu uzandığı görülüyor. Grönland adsının batı kıyılarında bu akıntının hemen karşısında Kanada kıyılarına ulaşan Labrador Soğuk su akıntııs var.

Yükselti konusunda kesin bilgim yok ama yine Grönland adası aynı Atlasda Ocak Ayı içn Fön rüzgarları işaretlenmiş bu durumda yükselti farkı fönün sıcaklığını etkileyeceğini düşünüyorum.

İnsanlar son ağaç kesilene, son balık tutulana son çiçek koparılana kadar paranın yenmeyeceğini öğrenemeyecektir.
bed
Uzman Üye

Performans: 108
Çevrimdışı Çevrimdışı

BİZE HERYER COĞRAFYA

« Yanıtla #5 : 23 Eylül 2008, 20:17:30 »

Okyanus akıntıları ve sürekli rüzgarların bunda payı var.''okyanus taşıyıcı kuşağı ''
Okyanuslar, aslında, insan vücudundaki kan dolaşımını andırır bir seyir izler ve gezegene, yaşamın sürmesini sağlayan bir dolaşım sağlar. Etkili rüzgârların ve deniz suyunun sıcaklığıyla tuzluluğuna bağlı olarak farklılık gösteren, su yoğunluğundaki değişikliklerin hareketlendirdiği akıntılar, gezegenin kara yüzeylerinin soğumasında, ısınmasında ve yağış almasında ve ısının ekvator bölgesinden kutuplara taşınmasında, büyük önem taşıyor. T aşıyıcı kuşağı çalıştıran motor ise, yoğunluğun harekete geçirdiği termohalin (ısı ve tuz) dolaşımıdır. Ilık, tuzlu su, Gulf Stream gibi yüzey akıntılarıyla, tropikal bölgelerdeki Atlas Okyanusu'ndan kuzeye, kutba doğru akar. Bu tuzlu su, Atlas Okyanusunun en kuzeyine taşınırken, havaya ısı verir

Bülent Ecevit Demirci                                          
URLA HAKAN ÇEKEN ANADOLU LİSESİ
İZMİR                   TS
karayel
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 23 Eylül 2008, 20:19:17 »

Benim elimde Faik Sabri DURANın eski baskısı Büyük atlası var oraya baktığımda Temmuz ayı için Grönland adasını doğu kıyılarında Doğu Grönland Soğuk su akıntısı batı kıyılarında ise Kuzeydoğu Atlas Okyanıus akıntısının bir kolu uzandığı görülüyor. Grönland adsının batı kıyılarında bu akıntının hemen karşısında Kanada kıyılarına ulaşan Labrador Soğuk su akıntııs var.

Yükselti konuusnda biligim yok ama yine Grönland adasında aynı atlasda Ocak Ayı içn Fön erüzgaralrı işaretlenmiş bu durumda yükselti farkı fönün sıcvaklığını etkileyeceğini düşünüyorum.

sayın hocam zaten hocam batı kıyılarındaki erimeden bahsetmiş, grönlandın batı kıyısı kanadanın kuzey doğu yönüne denk geliyor akıntı haritalarını inceledim ama sıcak su akıntısına rastlamadım. Dediğiniz akıntılar bu noktalara kadar sokulmuyor.
anafartalar
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 23 Eylül 2008, 20:26:58 »

sayın hocam zaten hocam batı kıyılarındaki erimeden bahsetmiş, grönlandın batı kıyısı kanadanın kuzey doğu yönüne denk geliyor akıntı haritalarını inceledim ama sıcak su akıntısına rastlamadım. Dediğiniz akıntılar bu noktalara kadar sokulmuyor.
[/quote]

Hocam  atlaslarımızda farklılık var o zaman benim elimdejkiş atlasda çok net olarak Kuzeydoğu Atlas Okyanusu  akıntısının Temmuz ayı  bölümünde bir kol grönland adasının  Hayes yarımadasına kadar sokulup oradan tekrar güneye doğru iniyor. ( Faik Sabri DURAN Büyük Atlas 1982 baskısı)

karayel
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 23 Eylül 2008, 20:32:58 »

hocam o zaman şöyle bir yorum yapabilirim. Bu akıntı zaten vardı. Küresel ısınmanında etkisiyle eskisine oranla daha sıcak bir etki yapmış olabilir ve batı kıyılarında etkili olduğu için de bu bölgede daha fazla erimeye sebep olmuştur. 
salp
VIP Üye

Performans: 815
Çevrimdışı Çevrimdışı

süleyman çelebi anadolu lisesi

« Yanıtla #9 : 23 Eylül 2008, 22:13:18 »

Bu bilginin kesin doğru olduğunu kabul edip cevap veriyoruz.peki bu bilgi doğru mu?
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #10 : 24 Eylül 2008, 07:48:42 »

Konu ile ilgili açıklama aşağıdaki adresten bulunabilir

http://www.arkitera.com/haber_19443_deniz-seviyesinde-olaganustu-yukselmeler.html

Adresten küçük bir alıntı;

Batı Antartika’daki yaz mevsimi erimeleri Grönland’dakinden daha az dikkat çekiyor fakat burada gerçekleşen erimeler daha önemli. Deniz seviyesinden yüksekteki kayalıkların üzerinde bulunan Batı Antartika buzulları aşağıdan gelen sıcak sulardan ve yukarıdaki atmosferik ısınmadan etkilenmeye daha açık. Uydu görüntüleri bize Batı Antartika buzullarının her yaz döneminde daha fazla eridiğini ve bu erime dönemlerinin gittikçe uzadığını gösteriyor.

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
bilgin_mutlu84
VIP Üye

Performans: 443
Çevrimdışı Çevrimdışı

İnegöl Özel Altın Nesil Koleji

« Yanıtla #11 : 24 Eylül 2008, 14:38:41 »

Ben cevabın batı rüzgarları ve yağışları ile ilgili olabilieceğini düşünüyorum..
soruyu ilk okuduğumda aklıma gelen bu oldu...başka nasıl açıklama yapılabilir bilmiyorum

Emeğe Saygı
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 24 Eylül 2008, 17:57:50 »

Bu konu benim de dikkatimi çekti ve birçok bilimsel siteye göz attım. Grönlan buzulu ile ilgili erime sbıcaklık artışına bağlı olarak ifade ediliyor fakat batıdan daha çok erimeden hiç söz edilmiyor.Ekli nasa kaynaklı haritada erimenin her yönde olduğu, kuzeydoğuda bile olduğu görülüyor.

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic