Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Büyük Ölçek, Küçük Ölçek Sorunsalı..  (Okunma Sayısı 14003 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
tunctunc
Uzman Üye

Performans: 115
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 29 Kasım 2008, 17:59:15 »

Şimdiye kadar olduğu gibi bu sene de harita bilgisinde ölçekleri anlatırken
1/200.000'e kadar büyük ölçek, 1/200.000 - 1/500.000 arası Orta Ölçek,
1/500.000'den küçük olanlara da küçük ölçek diye vermiştim..
Fakat bu sene yeni baskısını aldığım fdd yayınlarının konu anlatımlı kitabında;
1/200.000'den büyük olanlara Büyük Ölçek, 1/200.000 ile 1/800.000 arasında
olanlara Orta Ölçek, 1/800.000'den küçük olanlara ise Küçük Ölçek denilmiş..

Böyle bir sınıflama neye göre ve nasıl yapılmış bilmiyorum ama sizin görüşlerinizi
sormak istedim..
Görüşleriniz için şimdiden teşekkürler..

Ben Mevlana değilim, adam ol öyle gel....
DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Performans: 1781
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #1 : 29 Kasım 2008, 18:05:35 »

Aslında orta ölçek diye bişey yoktur. Bende önümüzdeki sene 1/200.000 den büyük ve küçük olmak üzere kitabımı revize edeceğim. Eskiden uydurulmuş bilimsel kökeni belli olmayan, pedagojik amaçlı hayali bir kavramdır. Aslında büyük ölçek 1/200000 e kadardır.

Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 29 Kasım 2008, 18:11:22 »

Bu durum gelişmiş veya geri kalmış ülkelerin arasında kalan "gelişmekte olen ülke" kavramı gibi oldu.Nedense gelişmekte olan ülkelere de dikkat ettiğimizde onlarca yıldır gelişiyorlar.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
Kıraç
VIP Üye

Performans: 479
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 29 Kasım 2008, 19:13:01 »

Değerli meslektaşlarım bazı ders ve öss hazırlık kitaplarında bildiklerimizden farklı bilgiler malesef bulunmaktadır. Bence dersanelerin veya diğer yayınevlerinin kitaplarından önce akademisyen hocalarımızın kaynaklarını başvurmak ve en sağlıklı bilgilere ulaşmak gerekir diye düşünüyorum.. Aşağıda bazı akademisyen hocalarımıza ait ölçekler konusunda kaynak kitaplarından örnekler verdim...
Prof.Dr. İbrahim Atalay
Büyük ölçekli haritalar 1/1000 ile 1/200.000 arasında
Orta ölçekli haritalar 1/250.000 ile 800.000 arasında
Küçük ölçekli haritalar 1/1000.000 ile 1/10.000.000 arasında olarak ifade edilmiş.
Genel Fiziki Coğrafya, Sayfa 49.

Doç. Dr. Enver Aydın Kolukısa
Büyük ölçekli haritalar 1/200.000 ve daha büyük olanlar
Orta ölçekli haritalar 1/250.000 ile 1/800.000
Küçük ölçekli haritalar ise 1/1.000.000 ile daha küçük haritalar
Matematik Coğrafya , sayfa :85

Prof. Dr. Akif Akkuş
Büyük ölçekli haritalar , 1/200.000 kadar olan haritalar
Orta ölçekli haritalar 1/200.000 ile 1/500.000
Küçük ölçekli haritalar 1/500.000 den küçük olan haritalar
Genel Fiziki Coğrafya , sayfa:28

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK TÜRKİYE'NİN GEÇMİŞİ DEĞİL, GELECEĞİDİR....
DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #4 : 29 Kasım 2008, 20:06:56 »

Hocam haklısınız ama bu ifadeler de subjektif değil mi? Şimdi bir araziye çıkıldığında 1/100.000 den daha küçük ölçekli harita ile hiç bir şey yapamayız. Somutta orta ölçek diye bişey olabileceğine inanmıyorum. Haritacılık açısından da, arazi çalışmaları bakımından da bu sınıflandırma sakattır. Hocalar söylemişler doğrudur. Ama sonuçta bunlar tartışılabilir değişebilir şeylerdir. Eğer bu kavramlar artık pedagojik yönden elimizi zayıflatıyorsa kullanmanın da bir anlamı yok bence...

Göksel DOĞANAY
VIP Üye

Performans: 1027
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 29 Kasım 2008, 20:24:20 »

Aslında Doğu Bey'in söyleidkleri mantıklı şeyler. Bu şekilde sınıflandırma yapmak subjektif esaslara dayanmaktadır. kesinlik arz etmemesi önemli. çünkü büyük yada küçük olması başka bir öleçeğe göre yapılmaktadır. Ben bu konuyu verirken sınıflandırma olarak büyük küçük orta diye değilde biri diğerine göre büyük yada küçük ölçekli iki haritayı karşılaşltırmalı olarak veriyorum. Hem daha akılda kalıcı oluyor.

Diğer taraftan bir akademsyenin konu ile ilgili düşünceleri bilimsel bilgide olsa kesinlik az etmemesi lazım. Çünkü bilimin temeli şüphecilikten ve sorgulamaktan oluşur.
Kıraç
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 29 Kasım 2008, 20:32:21 »

Hocam haklısınız ama bu ifadeler de subjektif değil mi? Şimdi bir araziye çıkıldığında 1/100.000 den daha küçük ölçekli harita ile hiç bir şey yapamayız. Somutta orta ölçek diye bişey olabileceğine inanmıyorum. Haritacılık açısından da, arazi çalışmaları bakımından da bu sınıflandırma sakattır. Hocalar söylemişler doğrudur. Ama sonuçta bunlar tartışılabilir değişebilir şeylerdir. Eğer bu kavramlar artık pedagojik yönden elimizi zayıflatıyorsa kullanmanın da bir anlamı yok bence...
Doğu hocam herkesin bakış açısı farklı olabilmektedir. Bu son derece doğal. Sizde kendinize göre bir bakış açısı ifade etmişsiniz. Benim yukarıdaki açıklamam genel bir değerlendirme yoksa elbette olaylar farklı algılanabilir ve değerlendirebilir.
Sayın hocam arazi çalışmalarında durum farklı örneğin çalışma yapacağınız arazinin büyüklüğü ve sahip olduğu yerşekilerinin özellikleri  kullanacağınız haritanın amacını ve kullanmını değiştirebilir. Ama genel olarak akademisyen hocalarımız böyle bir ayrıma gitmektedirler. Yine bu konuda Prof. Dr. Reşat Izbırak ve Prof. Dr. Hayati Doğanay hocalarımızında öğretmenlere yönelik yazdıkları Coğrafyada  Öğretme Yönetmleri ve Metodoloji" adlı kitaplarında yanlış hatırlamiyorsam böyle bir sınıflandırma yapmışlar. Tabi kitaplar şuan yanımda olmadığı için yazamadım. Yani öğretim yönetmleri açısındanda 3 ayrı sınıflandırma yapılmaktadır.
Sizde takdir edersiniz ki piyasada yazılmış ve fazla güvenirliği olmayan bir sürü kitap var. Ben o açıdan değerlendirdim. Coğrafya biliminde olaylara farklı bakış her zaman diğer bilimlerden biraz daha fazla. Ama akademisyen hocalarımızın ortak kanatti söz konusu ise bu konuda bu kaynakları dikkate almak lazım diye düşünüyorum..
İyi çalışmalar..

DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #7 : 29 Kasım 2008, 21:37:04 »

Kıraç hocam
Bu dedikleriniz doğrudur. Ancak ben sorunun kökenini biliyorum. Sizin de bildiğinizi biliyorum. Bunu sınıflandıran hoca iyi niyetle (1941 de) yapmış. O Dönemde 1/25.000 harita olmadığı  gibi 200.000 likleri lamak bile inanılmaz sorun. Ama 2008 de bunlar artık komik şeyler. Orta ölçek diye bişey olamaz. Araziye çıkarken eline aldığında bulunduğun konumu tespit ediyorsan büyük ölçek edemiyorsan küçük ölçektir. Şahsen bu noktada eksiklerim olduğunu görüyorum. Biraz daha cesur davranmalıyız. benzer bir örnek vereyim sinopyik gözlem, fenolojik gözlem esprisi... Bunlar yok artık tarihe karıştı... Artık uydu var ve yer gözlem istasyınlarının % 70 kapandı... Ama ben kitapta bunu anlatmışım o halde değişmeli.. Birazda bizim  korkularımız hatalara yol açıyor diye düşünüyorum...

Kıraç
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 29 Kasım 2008, 22:15:41 »

Doğu hocam elbete cesur olmalıyız, herşey körü körüne kabul edilmemeli, önüne verilen bilgi mantığına uymuyorsa kabullenmemli ancak bunları yaparken mutlaka bilimsel dayanklarımız olmalı diye düşünyorum.. Coğrafyada çok sorun var. Örneğin rüzgarın oluşumu ile ilgili tanım yapılırken çoğu ders ve öss kitaplarında şu tanım geçiyor: "Yüksek basınçtan alçak bansınca doğru gerçekleşen hava akımlarına denir" bu ifade rüzgarı gerçek anlamda ifade etmiyor. Çünkü 1015'te 1030 da ikiside yüksek basınç merkezidir,  bu durumda rüzgar meydana gelmez mi? Tabiki gelir. Ancak önceki tanıma göre rüzgarın meydana gelmemesi lazım. Oysa olması gereken doğru tanım şudur;Rüzgar basıncı yüksek olan alandan kendisine göre basıncı düşük olan alana doğru gerçekleşen yatay yönlü hava hareketidir. Bu tür sorunların ortaya çıkmasındaki temel neden bence yeterli coğrafi bilgiye sahip olunmaması ve olayların ezberlenmesidir.
Ölçek konusunda ise orta ölçek kavramının kulanılması bence bir sorun yaratılmamalı. Önemli olan ölçek kavramını ve ölçeğin paydasındaki küçültmenin ayrıntıları nasıl etkildeğini kavratabilmektir. örneğin orta ölçeğin kullanılmasında fayda görüyorum bu fayda öğrenciye bilginin kavratılması konusunda. Sınıf tahtasına 1/ 50.000 , 1/300.000 ve 1/1.000.000 ölçeklerini çizin ve bu ölçeklerin altına bu ölçeğe sahip haritalarda cisimlerin ne kadar büyük olabileceğini çizin öğrenci ölçeğin paydasındaki küçültmenin nasıl olduğunu daha kolay kavrayabilecektir. Yani ölçek konusunda olaya coğrafya bilimi açısından değil de coğrafya öğretimi açısından yaklaşım olmalı diye düşünüyorum..
Coğrafyada farklı bakış açıları olmalı derkende herkes kendine göre bir kavram ve izah yolu seçmemeli hal bu olursa işin altından kalkamyız önemli sorunlar çıkar. Burda amaç en doğru bilgiyi öğrenciye en kolay anlayabileceği yada kavrayabileceği şekilde aktarabilmektir. Bilimde tartışılması gereken bir sürü konu olabilir. Bunlarda ancak akademik düzeyde olur. Yine uydu ve CBS devreye girmesi elbette bazı değişimleri ve kolaylıkları getrimiştir. Ancak berberinde getirdikleri sorunlarda vardır. Örneğin CBS çizilmiş bir harita yada gösterilen bir yerşekli hiç bir zaman gerçeği yansıtmiyor ve hata oranı çok fazla. Oysaki Bir izohips yöntemiyle çizlmiş harita onlara göre daha gerçekçi ve az hatalıdır.

ahmetselim
VIP Üye

Performans: 143
Çevrimdışı Çevrimdışı

Özcan KULAKSIZ Üsküdar Mithatpaşa M.T.A.L

« Yanıtla #9 : 30 Kasım 2008, 08:18:32 »

bence rakamlara takılmaktan daha önemlisi hangi ölçeğin hangi ölçeğe göre daha büyük veya küçük olduğudur 1/1, 1/2 ye 1/2 de 1/4 göre büyük ölçeklidir.

"Tereddüt edersen bacakların seni taşımaz. “Yürüyeceğim” de, bas ve yürü!"
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic