Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Bu sorunun cevabını nedeniyle birlikte açıklayabilir misiniz ?  (Okunma Sayısı 4729 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
hüseyinesrin
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 13 Ocak 2008, 14:38:23 »

Aşağıdakilerden hangisi nüfus artış hızını azaltan faktörlerden biri değildir?

A) Kadınların çalışma hayatına daha fazla girmesi
B) Aile planlaması
C) Savaşların artması
D) Bebek ölüm oranlarının artması
E) Sağlık hizmetlerinin yaygınlaşması

rica etsem bütün şıkların neyi nasıl etkilediğini ve doğru cvbın ne olduğunu ve neden o cvp olduğunu açıklayabilir misiniz?kafam çok karıştı benim  Undecided
anafartalar
VIP Üye

Performans: 339
Çevrimdışı Çevrimdışı

Anafartalar Lisesi Coğrafya Öğretmeni Denizli

« Yanıtla #1 : 13 Ocak 2008, 14:44:51 »

A)Kadınların çalışma hayatına katılması çocuk için zamanını azaltır buda çocuk sayısını sınırlandır.
B)Aile planlaması ile herkesin bakabileceği kadar çocuk sahibi olması düşüncesidir. Bu daha çok nüfus artışı yüksek ülkelrde uygulanır.
C) Bebek ölüm oranların artması genel de o ülkede sağlı sorunları başladığını gösterir. Bebek ölüm oranı fazla olan ülkeler geri kalmış ülkelrdir.
D)Savaşlar Hem insan kaybına neden olur hemde silah altıuna alınan genç nüfus nedeni ile doğumlarda azalma meydana gelir
E) Sağlık hüizmetlerin yaygınlaşması ile ölüm oranlarında düşü meydana gelir.

İnsanlar son ağaç kesilene, son balık tutulana son çiçek koparılana kadar paranın yenmeyeceğini öğrenemeyecektir.
hüseyinesrin
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 13 Ocak 2008, 14:53:22 »

efendim o zaman doğru şık hangisi oluyo :S
hocamız cevaplandırdığın da doğru şık savaşların artması demişti.çünkü sadece bi azalma varmış.nufüs artış hızı ise iki taraflı bişeymiş :s ben hiçbişi anlamadım. ve kafamda çok karıştı.  Undecided
zozcan
VIP Üye

Performans: 266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 13 Ocak 2008, 14:59:16 »

hüseyinesrin kardeşim;
Soruda verilen A,B,C ve D şıkları, bir ülkede nüfus artış hızını azaltan etkenlerdendir. Bu durumda sorunun doğru cevabı E ŞIKKI!

A) Kadının çalışma hayatına girmesi gelişmiş ülkelerde görülen bir durumdur. Sosyal ve ekonomik anlamda hayata katkıda bulunan kadınların doğum oranı çalışmayanlara göre azdır. Bu durumda nüfus artışının azalmasına sebep olur.
B) Aile planlaması; ailelerin iyi bir gelecek hazırlayabileceği kadar çocuk yapmalarını esas alır. Bu durum da nüfus artış hızını azaltan bir etmendir.
C) Savaşlar malum insan ölümlerine sebep olur.
D) Bebek ölüm oranlarının artması sağlık alanındaki gelişmelere ve ailelerin eğitim derecelerine bağlıdır. Gelişmemiş ülkelerde görülen bir durumdur. Bir ülkede bebek ölümleri arttıkça nüfus artış hızı azalıacaktır.
E) Sağlık hizmetlerinin yaygınlaşması; sağlık alanında gelişmeler arttıkça ve hizmetler yaygınlaştıkça başta salgın hastalıklar olmak üzere pek çok ölüm olayı önlenmiş olacaktır. Bu durumda nüfus artış hızı azalmaz  aksine artış gözlenir. Çünkü ölümler azalmıştır. D şıkkında bebek ölümlerinin artması ile nüfus artışı azalacaktı. Burda ise tam tersi durum söz konusu....

Coğrafya, bütün bilimlerin bileşkesidir.
hüseyinesrin
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 13 Ocak 2008, 15:05:50 »

hocam harikasınız Smiley)
çok iyi anladım .ben  kendi hocamızla gerçekten bi 5-10 dk tartıştık bu soru üzerinde kesinlikle savaşların artması olduğu konusunda fikrini değiştirmedi ee doğal olarak bu üniteyle ilgili benim bildiklerim hep karıştı.hocamız coğrafya kitabında ki testlerden karma bi sınav yapmış sosyal sınıfını bizide öyle yapcak büyük bir ihtimalle ve ben savaşların artması olarak işaretliycem mecburen.ama kafamdaki bu karışıklığı giderdiğiniz için size çok teşekkür ederim hocam Smiley
zozcan
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 13 Ocak 2008, 15:12:07 »

hüseyinesrin madem sen bildiğini okuyacaktın da bizi niye uğraştırdın bu kadar.... Hoş uğraştık diye (ifadene göre) sen bizim anlattığımızı yazmayacaksın... Eeeeee Huh? Huh? Huh?

hüseyinesrin
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 13 Ocak 2008, 15:21:46 »

hocam neden böyle düşünüyosunuz ki
siz bir öğrencinin kafasındaki karışıklığı giderdiniz...
tabiki de öss-öys de sizin söylediğiniz gibi (bana mantıklı gelen kafamdaki karışıklığı gideren doğruda bu zaten ) soruları cvplıycam.
ve ben tabikide gider sınav öncesi konuşma fırsatı bulursam hocama sizin yaptığınız mantıklı açıklamayı söyler,soru üzerinde tekrar tartışılır ama hocamız doğru şıkkın savaşların artması konusunda diretirse ve sınavında karşıma çıkarsa ben mecburen bu şıkkı işaretlemek zorundayım...
zozcan
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 13 Ocak 2008, 15:37:44 »

pekala  hüseyinesrin kardeşim, bence bu soru çıkmayacak diyor içimden bir ses Wink
Sınavdan sonra yine görüşürüz. Burdayız nasıl olsa Wink Wink Wink

hüseyinesrin
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 13 Ocak 2008, 15:47:20 »

Smiley
peki ben siz gibi bir öğretmeni bulduktan sonra birkaç soru daha sorabilir miyim??? Smiley
zozcan
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 13 Ocak 2008, 15:50:03 »

Sor ama zor olmasın hüseyinesrin... Wink

hüseyinesrin
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 13 Ocak 2008, 15:53:36 »

Bu soruların sizin için zor olcağını düşünmüyorum Smiley

Aşağıdaki şehirlerden hangisinin etki alanı farklı bir nedene bağlıdır?

A) Marsilya
B) Amsterdam
C) İstanbul
D) İstanbul
E) Paris

Bu soru e şıkkı ama hangi fonksiyonuyla diğerlerinden ayrılmakta?
--------------------
Ve Yeni Delhi , Kütahya ,Nairobi , Hong Kong -> etki alanları nelerdir ?
-------------------
Aşağıdaki şehirlerden hangisi iktisadi fonksiyonlarına göre şehirler sınıflandırması içinde yer almaz?

A) Tarım
B) Liman
C) Ulaşım
D) Maden
E) Askeri

* hocamız c şıkkı olduğunu söyledi.doğru olabilir ama ben neden ulaşım olduğunu anlayamadım.
iktisadi fonksiyon farklı bişi mi ki  Huh?

sorularım bu kadarcık Smiley)
zozcan
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 13 Ocak 2008, 16:14:05 »

hüseyinesrin kardeşim;
ilk sorunda iki şıkta da İstanbul yazmışsın. Ama cevap yine de E ŞIKKI. Çünkü Marsilya, Amsterdam, İstanbul ve muhtemelen D şıkkındaki kent birer liman kenti iken Paris bir moda kenti özelliği taşıması bakımından diğerlerinden farklıdır.

İkinci soruna geçelim;
Yeni Delhi; Hindistan'ın başkentidir ve yoğun nüfusu nedeni ile önemli bir ticaret merkezidir.
Kütahya; Seramik yapımında önde gelen kentlerdendir.
Hon Kong:ABD ve bazı Avrupa ülkelerinin uzakdoğuda yatırım yapmak için seçmiş oldukları bir endüstri ve ticaret kentidir.

Üçüncü soruna gelecek olursak;
Tarım, Liman, Ulaşım ve Madencilik birer ekonomik değer taşır ve insanlar bu yollarla ekmeğini kazanır, geçimini sağlar. Oysa askeri kentlerin böyle bir özelliği yoktur. Cevap E ŞIKKI!

Cevaplarım bu kadarcık Wink

hüseyinesrin
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 13 Ocak 2008, 16:28:58 »

birinci soruda D şıkkı Rotterdam'dı. Smiley
hocam ikinci soruda cvpladığınızın yanında Kütahya ve o ülkelerin küresel mi bölgesel mi yerel mi olduğuda vardı. (:
ben Delhi'nin Hindistan olduğunu biliyodum da;Yeni Delhi'nin , Yeni Zellanda olduğunu zannediyodum Smiley)
bu ülkelerden ikisi küresel bir etkiye sahip olduğu fikrine varsam da Kütahya kafamı karıştırıyo.Bölgesel midir küresel midir?
ve üçüncü sorunun e şıkkı olduğunu çok güzel açıkladınız anladım ama ben sınavda çıkarsa sanırım ulaşım diycem Smiley))
herşey için çok çok teşekkür ederim hocam
sanırım bizim hocamızın yanlış cvplar vermesi hem iki yıllık öğretmen oluşundan hemde bu konuların coğrafya konusu olmayışından kaynaklanıyo Smiley
neysem çok konuştum ben Cheesy
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 13 Ocak 2008, 16:44:14 »

hüseyinesrin burada öğretmenini küçük düşürecek sözlerden kaçın.Hepimiz hata yapabiliriz. Öğretmenin sağlık alanındaki gelişmelere bağlı olarak bebek ölümlerinin azalacağını ve de ortalama ömrün artacağını bunların da nüfus artışında etkili olduğunu bilir. Belki o anda kendini veremedi. Sonra ne demek  bu konuların coğrafya konusu olmadığı. O konular coğrafya konusu değilde müfredatta ne işi var.
zozcan
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 13 Ocak 2008, 16:51:17 »

hüseyinesrin burada öğretmenini küçük düşürecek sözlerden kaçın.Hepimiz hata yapabiliriz. Öğretmenin sağlık alanındaki gelişmelere bağlı olarak bebek ölümlerinin azalacağını ve de ortalama ömrün artacağını bunların da nüfus artışında etkili olduğunu bilir. Belki o anda kendini veremedi. Sonra ne demek  bu konuların coğrafya konusu olmadığı. O konular coğrafya konusu değilde müfredatta ne işi var.

Hüseyinesrin, GÜNER öğretmenimin dediklerine aynen katılıyorum. Burada ders öğretmenin dahil, hiç bir öğretmen arkadaşımız hakkında küçük düşürücü yada onu rencide edici söz ve davranışta bulunmamanı dilerim. Neticede hepimiz sizin için çabalıyoruz. Unutma ki anne-baba ve öğretmen hakkı zor ödenir.

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic