Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Boğazlarda Balıkçılık İle İlgili Bir Soru  (Okunma Sayısı 3472 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yusufcetin
Uzman Üye

Performans: 57
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 12 Mayıs 2009, 19:20:33 »

Marmara Bölgesinde Boğazların balık bakımından zengin sahalar haline dönüşmesinde Karadeniz İle Akdeniz arası akıntıların etkisi var mıdır? Ben hiç bir etkisinin olmadığını biliyorum. Boğazların balık bakımından zengin olmasında balıkların göç döneminde boğazları geçit olarak kullanmalarının tek neden olduğunu düşünüyorum. Bu konudaki düşünce ve bilgilerinizi paylaşmanızı diler, saygılarımı sunarım.
strabon_05
Deneyimli Üye

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 12 Mayıs 2009, 19:42:59 »

normalde sadece okyanus akıntılarının karşılaşma noktaları balıkçılığa elverişlidir diye bilinmekte. fakat sınavlara hazırlık kaynaklar ve sorular ülkemizdeki deniz akıntılarının da balıkçılıkta etkisi olduğunu kabul etmektedir...
yusufcetin
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 12 Mayıs 2009, 19:57:47 »

normalde sadece okyanus akıntılarının karşılaşma noktaları balıkçılığa elverişlidir diye bilinmekte. fakat sınavlara hazırlık kaynaklar ve sorular ülkemizdeki deniz akıntılarının da balıkçılıkta etkisi olduğunu kabul etmektedir...

Hocam benim karşıma da bir sınava hazırlık sorusunda geldi. Bilimsel bir kaynakta böyle bir bilgiye rastlamadım. Pek mantıklı da gelmiyor bana akıntıların boğazlarda balıkçılık üzerinde etkili olması..
strabon_05
Deneyimli Üye

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 12 Mayıs 2009, 20:02:14 »

hocam akıntıların yoğun olduğu yerlerde oksijen zenginliği fazladır kanaatindeyim...
yusufcetin
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 12 Mayıs 2009, 20:14:32 »

hocam akıntıların yoğun olduğu yerlerde oksijen zenginliği fazladır kanaatindeyim...

Sıcak ve soğuk su akıntılarının karşılaşma sahalarında bu durum söz konusu. Ama boğazlarda sıcak ve soğuk su akıntılarınının karşılaşması gibi bir durum söz konusu değildir.
suayipalp
Üye
**

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 12 Mayıs 2009, 20:39:54 »

karadenizde sular soğuduğunda balık miktarında bir artma olduğunu biliyorum hatta kışların ılık geçtiği yıllarda balık üretiminde bir miktar azalma olmaktadır.Hamsiler rusya'ya kaçmakta..............
soğuk suda çözünmüş oksijen daha fazla olduğu için.....

coğrafya kitapla öğrenilmez.... ayakla öğrenilir....
iremkız
Uzman Üye

Performans: 15
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 12 Mayıs 2009, 21:11:32 »

sadece geçiş dönemlerinde olduğunu biliyoruz fakat,akıntıların olduğu alanlarda sıcak ve soğuk suların karşılaştığı alanlar plankton bakımından zengin oluyor..sonuçta Karadeniz'den gelen akıntı soğuk Akdeniz'den gelen akıntılar ise sıcak olduğu için plankton bakımından zengin olabilir diye düşünüyorum Huh? Huh?
yusufcetin
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 12 Mayıs 2009, 21:16:32 »

sadece geçiş dönemlerinde olduğunu biliyoruz fakat,akıntıların olduğu alanlarda sıcak ve soğuk suların karşılaştığı alanlar plankton bakımından zengin oluyor..sonuçta Karadeniz'den gelen akıntı soğuk Akdeniz'den gelen akıntılar ise sıcak olduğu için plankton bakımından zengin olabilir diye düşünüyorum Huh? Huh?

Boğazlarda sıcak ve soğuk su akıntılarının karşılaşması gibi bir durum yok ki. Alt ve üst akıntı şeklinde gerçekleşmekte akıntılar.
iremkız
Uzman Üye

Performans: 15
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 13 Mayıs 2009, 13:40:07 »

Boğazlarda sıcak ve soğuk su akıntılarının karşılaşması gibi bir durum yok ki. Alt ve üst akıntı şeklinde gerçekleşmekte akıntılar.
bende öyledir demedim hocam sadece yorum geirmeye çalıştım...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic