Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Birincil, ikincil, üçüncül faaliyetler neye göre sıralanmıştır?  (Okunma Sayısı 9986 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 02 Nisan 2007, 06:57:16 »

Arkadaşlar Ekonomik faaliyetlerin  bu şekilde sıralanmasının nedenleri nelerdir? Neye göre sıralanmışlardır?
Aklıma şunlar geliyor.
1- Önce hammaddeler topraktan  elde ediliyor.Sonra bunlar ilgili sanayi kuruluşlarında işlenip mamül maddeler elde ediliyor.Daha sonraki aşamada ise bütün bu mamül maddelerin insanlara dağıtımı gerçekleştiriliyor.
2-Ama şu da olmaz mı? İnsanoğlunun ilk faaliyetleri topraktan elde edilen ürünlere dayanıyordu.Daha sonra sanayi devrimiyle beraber bu hammaddelerin mamül madde haline getirilmesi sağlandı. Son aşamada bunların insanlığın hizmetine sunulması gerçekleştirildi.
Sizlerin bu konudaki yorumlarınızı bekliyorum.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
engins
VIP Üye

Performans: 115
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 02 Nisan 2007, 09:07:15 »

Söyledikleriniz doğru.Ancak söylediklerinizin Coğrafya 10 kitabı sayfa 103 de üst kısımdaki etkinlikte belirtilenden farklı olmadığını düşünüyorum.
    Bir de olayın şu yönü var.Müfredat ve sistem değişince 40 yıllık tarım oldu birincil faaliyet,sanayi oldu ikincil faaliyet,hizmetler sektörü de oldu üçüncül faaliyet. Ben bua alışamadım daha 40 yıl sonra alışır mıyız?

Bir yerde küçük insanların büyük gölgeleri oluşuyorsa orada güneş batıyor demektir.
izmirbuca
Uzman Üye

Performans: 160
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 02 Nisan 2007, 10:41:41 »

engins hocam bakalım 40 yıl bu müfredat devam edecek mi?

AVŞAR BEYİ
Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi
Fatma Saygın Anadolu Lisesi
denizcim
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 02 Nisan 2007, 13:38:02 »

1.izah ettiğiniz daha mantıklı gibi geliyor.
occaner
Uzman Üye

Performans: 24
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 02 Nisan 2007, 17:41:13 »

bu faaliyetler uzunca bir zamandır birincil (Primer) ikincil (Sekonder) üçüncül(Tersiyer) faaliyetler sşeklinde yapılmakta hatta geçen yılki anadolu liseleri öğretmen seçme sınavı sorularında da var merak eden arkadaşlara (Tümertekin,Erol ve Özgüç Nazmiye Ekonomik Coğrafya 1997)

oki
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic