Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: bir soru-hortum  (Okunma Sayısı 3374 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
cgrfyc1
VIP Üye

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 21 Ocak 2011, 17:54:15 »

dünyanın kendi ekseni etrafındaki dönüşü rüzgarlarda ve okyanus akıntılarında sapmalar meydana getirir.
tropikal rüzgarların hortum özelliği kazanmasında aşağıdakilerden hangisi etkilidir?
a-tropikal rüzgarların şiddetli esmeleri
b-çizgisel hızın ekvatorda fazla olması
c-yerçekiminin ekvatorda az olması
d-güneş ışınlarının tropikal bölgeye dik ve dike yakın açı ile gelmesi
e-tropikal bölgenin bol yağış alması

benim pek anlamlandıramadığım bir soru.
nil85
Yeni Üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 21 Ocak 2011, 18:55:21 »

Yerde ısınan nemli hava hızla yükselirken hortum oluşumuna etkide bulunduğundan en mantıklı cvp 'd ' şıkkıdır bence hocam
kurgan_1917
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 21 Ocak 2011, 22:22:11 »

Bu sorudan bir kez daha anlaşıldığı üzere soru yazmak öyle kolay bişey değildir. Helede yukarıda bir bilgi veripte soru kökünde ve seçeneklerde onunla ilgili hiçbir şey yoksa daha acayip oluyor. Saçma sapan ne amaca hizmet ettiği belli olmayan bir soru. AMa genede hocama katılıyorum olsa olsa yanıt D olur.

Barış BAYRAKTAR
cgrfyc1
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 22 Ocak 2011, 16:58:22 »

soru bana da saçma geldi ama bilmediğim bir şey olabilir diye araştırdım, hiçbir bilgi bulamadım. yine de sizlere de danışayım dedim. bu arada sorunun cevabı olarak b şıkkı verilmiş...
poyraz güney
Üye
**

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 22 Ocak 2011, 18:30:35 »

hocam bu konu Prof.Dr.Barış Mater'in "genel klimatoloji ve metodları" isimli kitabında anlatılıyor.Aslında hortum,hurricane,tornado,tayfun,kasırga gibi olaylar çoğunlukla 0 ve 15 derece paralelleri arasında meydana gelirken bu tür rüzgarlar Dünya'nın coriolis gücünden dolayı sapmaya uğradıklarında bu tür rüzgarlar sapma şiddetine göre geostrofik,ageostrofik,quasigeostrofik rüzgarlar olarak üçe ayrılır.Soruya bakıldığında ise cevap daha çok "b"şıkkında yoğunlaşır, çünkü diğer şıklar basınç konusuna da temas ediyor, hal böyle olunca da farklı düşünme metodları ortaya çıkacak ve sorunun değerlendirmesi isabetli olmaycaktır.Aslında soru gayet güzel alternatif düşünme ve yorum kabiliyetini geliştirme adına öğrenciye sorulabilecek nitelikte bir soru,ufak tefek riskleri gözüönüne de almak lazım diye düşünüyorum.İyi akşamlar... 
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 22 Ocak 2011, 19:55:28 »

Sayın cgrfyc1, hortum sadece tropikal bölgelerde olmaz. Bu dönen rüzgar orta kuşakta, Türkiyede'de görülür. Tropikal bölgelerde görülen kasırga ise deniz suyunun 27 oC üzerinde ısındığı ve buharlaşmanın arttığı, buharlaşan suyun atmosfere taşadığı muazzam miktarda ısının yoğuşmayla ortamda serbest kalması sonucu ortaya çıkar. Temel etken güneş ışınlarının büyük açıyla gelmesi, yüksek sıcaklık ve buharlaşmadır. İkinci etken ise koriyolis etkisi sonucu oluşan sapma ve dönel hale gelmedir.
  Kasırgalar buharlaşmanın devam ettiği denizler üzerinde beslenerek devam eder. Karaya gelydiğinde beslenmesi kesileceği için sona erer.

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
nsm_byr
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 30 Mart 2011, 21:54:57 »

kesin B hocam hortum kısa mesafede rüzgarın hızlı bir şekilde dönmesi ekvatorda sapma daha fazla olacaktır çizgisel hızdan dolayı o zaman rüzgar daha fazla sapar kısa mesafede kendi etrafında dönmeye başlar hortum oluşur. Soru bence bu mantıkla hazırlanmış,
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic