Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: bir soru!!!!  (Okunma Sayısı 2735 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
tor
Uzman Üye

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 23 Kasım 2012, 16:45:14 »

aynı ölçekle çizilen birharita dünyanın neresinde daha ayrıntılı olur kutuplarda mı ekvatorda mı Huh?
hamsin
Yeni üye
*

Performans: 29
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 23 Kasım 2012, 17:16:58 »

Aynı ölçekle aynı ebattaki kağıt yüzeyine hangi enlemler daha çok sığdırılabilir desen ......ANLARIM
Lakin uygun projeksiyon yöntemiyle, eşit oranda küçültme; eşit gerçekliğe yakınlık sonucunu doğuracaktır.

yok kutuplar basık olduğu için, kutup yüzeyleri daha düzleme yakın bir yüzeydir, dolayısıyla düzleme daha gerçekçi aktarılır demek, öğrencinin kafasını karıştıracağından,
bu soruyu cevaplamamayı tercih ediyorum...
western22
VIP Üye

Performans: 151
Çevrimdışı Çevrimdışı

S.TELLİOĞLU Mersin Akdeniz Anadolu İmam Hatip L.

« Yanıtla #2 : 23 Kasım 2012, 18:41:42 »

ölçek=küçültme oranıdır.bu sebeple dünyanın neresi olursa olsun aynı oranda küçültüldüğünden sonuç değişmeyecektir...

Yalanlamak ve reddetmek için okuma! İnanmak ve her şeyi kabullenmek için de okuma! Konuşmak ve nutuk çekmek için de okuma! Tartmak, kıyaslamak ve düşünmek için oku.
serciii
Üye
**

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 23 Kasım 2012, 19:07:27 »

soru eksik yazılmış ama tahminim soruda meridyenlerle ilgili uzunluk hesabı var yani kutuplarda daha az hata olacaktır iki meridyen arası uzunluk azalacağı için gerçek alan küçük olacaktır.

imzaya gerek yok eskiler bizi tanır
acar54
VIP Üye

Performans: 47
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 24 Kasım 2012, 16:07:18 »

sanırım şu tarzda bir sorudur:

tor
Uzman Üye

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 24 Kasım 2012, 16:48:55 »

hayır soru da bir koordinat düzlemi var ve bu düzlemde ekvatora yakın kutuplara yakın yada orta kuşaka civarında belli koordinatlar bölge olarak verilmiş ve sorulan şey

coğrafi koordinatları verilenbölgelerin aynı ölçekleharitaları  çizilirsekaç numaralı bölgenin haritası daha ayrıntılı kaç numaralının az ayrıntılı oldunu soruodu sanırım burada  izdüşüm alan dan ziyede meridiyenler arası mesafe dikkate alınacak gibi geldi bana ama emin olamadım kutuplarda meridyenler birbirine yaklaştından daha dar bi alan oldundan haritası daha ayrıntılı olur gibi bi düşünce geliştirdim doğrumu bilmiorum siz ne düşünüosunuz yardımcı olurmusunuz lütfen
acar54
VIP Üye

Performans: 47
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 24 Kasım 2012, 18:14:41 »

"kutuplarda meridyenler birbirine yaklaştığından daha dar bi alan oldundan haritası daha ayrıntılı olur"
tesbitiniz doğrudur..bu şekilde sorulan sorulardır, sorunu bu tarz olduğunu anladım fakat birebir aynısını bulamadım....

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic