Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: bir soru  (Okunma Sayısı 4397 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
BeYaZ GeLiNcİk
Deneyimli Üye

Performans: 19
Çevrimdışı Çevrimdışı

Hayırlı ramazanlar

« : 16 Mayıs 2009, 04:51:47 »

1.iki meridyen arasındaki zaman farkı
2.iki parelel arasındaki mesafe
3.iki meridyen arasındaki mesafe
4.dünyanın açısal dönüş hızı

Yukardakilerden hangisi yada hangileri kutuplara gidildikçe değişmez?

a)sadece 1  b)1 ve3  c)2,3 ve4 d)1,2 ve4 e) sadece 4
beylerbeyi68
Uzman Üye

Performans: 36
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 16 Mayıs 2009, 05:58:18 »

cevap d.sadece iki meridyen arasındaki mesafe değişir.Diğerleri değişmez.
geography12
VIP Üye

Performans: 66
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 16 Mayıs 2009, 06:16:57 »

Cevap  D  şıkkı.  Sadece iki meridyen arası mesafe dünya'nın geoit şeklinden dolayı değişir..

Sen ey yardım sevenim, ruhumu derde saldın
Yalnızlığım ağlarken gülenim, nerde kaldın

Bilmezsin ayrılığın ağı kokan dilini
Hâtıra bırak bana oyalı mendilini

Paslandı buzdağları ortasında çeliğim
Gözlerinden hatıra kaldı kekemeliğim...
gözlük
Uzman Üye

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 16 Mayıs 2009, 09:01:50 »

cevap d şıkkı.iki meridyen arasındaki mesafe dünyanın şeklinden dolayı değişir ve diğerleri değişmez...

Nereye çevirsem gözlerimi, nereye baksam burada
gördüğüm kara yıkıntılarıdır hayatımın yalnızca
yıllar yılı yıktığım ve heder ettiğim hayatımın." Yeni ülkeler bulamayacaksın, bulamayacaksın yeni denizler. Hep peşinde, izleyecek durmadan seni kent. Dolaşacaksın aynı sokaklarda. Ve aynı mahallede yaşlanacaksın ve burada, bu aynı evde ağaracak aklaşacak saçların. Hep aynı kente varacaksın. Bir başka kent bekleme sakın,ne bir gemi var, ne de bir yol sana. Nasıl heder ettiysen hayatını bu köşecik
yunus necati
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

coğrafya en temel bilimdir.

« Yanıtla #4 : 16 Mayıs 2009, 18:28:26 »

cevap D şıkkı. iki meridyen arasındaki zaman farkı heryerde 4 dk.dır değişmez..iki paralel arasındaki mesafe de değişmez..hepsi birbirine paralel çünkü..ve açısal hız da değişmez..açısal hızla çizgisel hızı karıştırmayalım..çizgisel hız kutuplara doğru azalır,ancak açısal hız değişmez.
mektep
VIP Üye

Performans: 513
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #5 : 16 Mayıs 2009, 20:43:51 »

bu soruyu buraya yazmaktaki mantığı analayamadım yanlız.öğretmen zaten sormaz öğrencilerse bu cevabı konulardan kolaylıkla bulabilir buraya yazdığımız sorularda daha seçici olmak lazım

.                   Yine yazlar gelir,yüreğime oturmuş,saçlarıma vurmuş kışlara inat...
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #6 : 16 Mayıs 2009, 22:57:04 »

bu soruyu buraya yazmaktaki mantığı analayamadım yanlız.öğretmen zaten sormaz öğrencilerse bu cevabı konulardan kolaylıkla bulabilir buraya yazdığımız sorularda daha seçici olmak lazım

Burası bir coğrafya platformu olduğuna göre ister öğretmen olsun ,isterse öğrenci olsun herkes coğrafya ile ilgili istediği soruyu sorabilir,bunu garipsenecek bir tarafı yoktur ,soru bir tereddüte düşüldüğü için foruma taşınmıştır mutlaka ,bizede o soru hakkında yorum yapmak düşer,soruyu soranı eleştirmek değil........

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
BeYaZ GeLiNcİk
Deneyimli Üye

Performans: 19
Çevrimdışı Çevrimdışı

Hayırlı ramazanlar

« Yanıtla #7 : 17 Mayıs 2009, 05:36:07 »

kusura bakmayın nazmi bey test sırasında yapamadım ..siz beni yapamadım diye eleştiremezseniz..16 yaşındayım ve coğrafya hakkında eksiklerim var ben eksiklerimi tamamlamak için bu sitedeyim.öğrenci soru getirdiğinde git kendin yap demekte doğru değildir..saygılarımla..
mektep
VIP Üye

Performans: 513
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #8 : 17 Mayıs 2009, 13:10:19 »

bu soruyu yapamadığınız için değil sadece yapmak için yeteri kadar gayret göstermediğiniz için eleştirdim.9. sınıf coğrafya kitabında bunlar var .Cahit hocam bence bu şekilde öğrencileri daha fazla hazıra alıştırdığımız kanısındayım ayrıca eleştiri güzeldir saygılar

.                   Yine yazlar gelir,yüreğime oturmuş,saçlarıma vurmuş kışlara inat...
karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 17 Mayıs 2009, 13:46:15 »

sayın mektep hocam soruyu soranı bu şekilde eleştirirsek öğrenme isteği, sorgulama arzusu ve şevkini kırmış oluruz. Bende eleştirinize katılmıyorum.
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 01 Haziran 2009, 18:08:05 »

Gerek öğrenci gerekse meslektaşlarımı  daha duyarlı olmaya davet etmek isterim. Bu platformda basit veya zor her türlü soruyla karşılaşmamız mümkün oluyor. Hatta bazı öğrenci sorularına yine öğrenciler cevap veriyor. Bu çok hoş bir ortam hatta sanal bir dersane. Sitemizi takip etmekle biz öğretmenlerin kazandıklarını herkes takdir eder sanırım. Öğrencilerimizde buradan fazlasıyla yararlanıyor. Bu nedenle  yol gösterici ve kolaylaştırıcı olup şevk kırıcı söylemlerden uzak durmak gerektiğini herkes takdir eder sanırım.
  Cahit Hocama ve Karayel Hocama da duyarlı tavırlarından dolayı teşekkür etmemiz gerekir. Sitemizin bu kadar büyümesindeki püf noktası da demokratik, seviyeli, katılımcı ve hoşgörülü olmasıdır.
  Herkese iyi çalışmalar.

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic