Anket
Soru: Aşaqğıdakilerden hangisinde meydana gelecek bir değişim dinamik basınç kuşaklarının yerinin değişmesine sebep olur ?
Eksen eğikliği - 31 (62%)
Eksen hareketinin hızı - 19 (38%)
Toplam oy: 0

Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Basınç kuşakları ile ilgili bir soru ....  (Okunma Sayısı 15815 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Ümit Gedik
Uzman Üye

Performans: 74
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 16 Ağustos 2008, 17:52:51 »

Dünya üzerinde 30 enlemlerınde D.Y.B 60 enlemlerınde D.A.B kuşağı yer almaktadır.                                      Bu basınç kuşaklarının yerlerının farklılaşması için aşağıdakılerden hangısının gercekleşmesi gerekır.
a)Dünyanın şeklının tam yuvarlak olması
b)Günlük hareketin yönünün değişmesi
C)günlük hareket sırasındakı hızın değişmesi
d)yasanılan mevsim koşullarının değişmesi
e)Eksen eğikliği değerinin değişmesi

Not : Sorunun cevap anahtarı yok ben C şıkkının doğru oldugunu düşünüyorum aynı fikri paylaşıyorsanız ya da farklı bır cevabınız varsa açıklama yaparak yazarsanız sevinirim.ilginize tesekkür ediyorum.
Göksel DOĞANAY
VIP Üye

Performans: 1027
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 16 Ağustos 2008, 18:04:24 »

bende c şıkkı olduğunu düşünüyorum.
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #2 : 16 Ağustos 2008, 18:06:08 »

Nedenini açıklarmısınız hocam mümkünse.

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
Ümit Gedik
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 16 Ağustos 2008, 18:07:52 »

Sercan hocam benım acıklamam su eğer gunluk hareketın hızı değişirse sapma etkısının hızı da değişecektır bu durumda rüzgarları etkıleyecek dolayısıyla basınç sistemlerı de bundan etkılenecektir.
Göksel DOĞANAY
VIP Üye

Performans: 1027
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 16 Ağustos 2008, 18:10:14 »

Nedenini açıklarmısınız hocam mümkünse.

öncelikle dyb kökenli basınç kuşakları olduğu için dünyanın dönüşü ile ilgili. basınç kuşaklarını eksen hareketi sağlıyorsa eksen hareketinin hızının değişmesi basınç kuşaklarının değişmesine neden olur diye düşünüyorum. tabi bu 30 ve 60 yerlerinin değişmesi değil.
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #5 : 16 Ağustos 2008, 18:15:23 »

Eksen eğikliğinin değişmesinin hiç etkisi olmazmı sizce arkadaşlar

Ümit Gedik
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 16 Ağustos 2008, 18:20:46 »

düşündüm ama ben ilgi kuramadım siz aklınzdan gecenleri yazarsanız belkı bır bağ kurabılır ve farklı bır cevaba ulabılırız
MUHARREM BUZ
Muharrem BUZ
Site Yöneticisi

Performans: 1771
Çevrimdışı Çevrimdışı

Uzunköprü Muzaffer Atasay Anadolu Lisesi

« Yanıtla #7 : 16 Ağustos 2008, 18:22:56 »

dinamik basınç kuşaklarının oluşmasına sebep olan şey eksen hareketidir ama yerlerini belirleyen ise eksen eğikliğidir. soruda d a yerlerinin değişmesi sorulduğuna göre ben doğru cevabın e şıkkı olduğunu düşünüyorum.

Yaş kırk dört yolun yarısı +9
Dante gibi ortasını geçtik ömrün.
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #8 : 16 Ağustos 2008, 18:23:16 »

düşündüm ama ben ilgi kuramadım.

örneğin eğer eksen eğikliği diyelimki 15 derece olsaydı  sıcaklık kuşaklarının alanlarında değişme olacaktı ,örneğin soğuk kuşak daralacak ,ılıman kuşak genişleyecek buna bağlı olarakta 75 derece enlemleri civarında dinamik alçak basınç oluşmazmıydı  sizce.( hava kütlelerinin karşılaşma alanı daha kuzeye ve güneye çekilirdi)

Ümit Gedik
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 16 Ağustos 2008, 18:27:30 »

Öncelıkle sunun altını cızmelıyız dinamık basınc kusaklarının yerını belırleyen eksen eğikli midir ? Bunu açıklayan bır kaynak var mı ?Örneğin  Ters ya da Üst  Alize rüzgarları neden 25 ya da 35 değilde 30 enlemlerınde alçalır bunun cevabını ben bılmıyorum
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 16 Ağustos 2008, 18:28:01 »

Yaşanılan mevsim etkiler. Örneğin 30 DYB Asor Basınç Alanı yazın 40 enlemlerine kadar yer değiştirir.
Yaşanılan mevsimi eksen eğikliği etkiler. Dolayısıyla eksen eğikliğini de hesaba katmak gerekir.

Dünyayı güzellik kurtaracak...
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #11 : 16 Ağustos 2008, 18:29:58 »

Öncelıkle sunun altını cızmelıyız dinamık basınc kusaklarının yerını belırleyen eksen eğikli midir ? Bunu açıklayan bır kaynak var mı ?

Ben eksen eğikliğininde bunda etkili olduğunu düşünüyorum.

taylan35
Yeni üye
*

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 16 Ağustos 2008, 18:47:24 »

bence sorunun cevabı (e) şıkkı olamaz.(e) şıkkını alırsak eksen eğikligi değişince sercanx hocamında dediği gibi matematik iklim kuşakları da değişir; ancak soruda sorulan nokta basınç kuşaklarının yerlerinini değiştirecek kuvvettir (soruda özelliklle dinamik basınç kuşaklarına deginilmiş) bunu da göz önüne alıcak olursak bu basınç merkezlerinin yerlerinin değişmesinin sebebi (c) şıkkında verilmiştir.çünkü; 0 derece ekvator alanından yükselen hava kütleleri bugünkü dönüşün savurma etkisiyle ancak 30 derece enlemlerine kadar gidebilmektedir.eğer dönüş hızı bugünkünden daha fazla olsaydı sapma kuvveti de daha fazla olurdu,böylece 30 derece enlemlerine ulaşamadan alçalırdı ve dinamik yüksek basınç alanı daha düşük enlemlerde yer alırdı.tabi bunun tersi de düşünülebilir,yani hız daha az olsaydı sapma da daha az olacağı için dinamik yüksek basınç alanı daha yüksek enlemlere kayardı.yani sorunun cevabını (c) şıkkı olarak almak daha isabetli olacaktır diye düşünüyorum. Umarım açıklayabilmişimdir.   
Ümit Gedik
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 16 Ağustos 2008, 18:56:13 »

Sanırım benımle aynı sekilde düşünüyorsunuz farklı düşünenlerde lütfen acıklama getirebılıyorlarsa yorumlarını esirgemesınler.
beylerbeyi68
Uzman Üye

Performans: 36
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 16 Ağustos 2008, 19:05:22 »

Dinamik=hareket demektir.yani Dünya'nın eksen hareketine bağlı oluşan basınç demektir.Her iki basınç kuşağının yok olması için Dünya'nın dönüş hızının sıfırlaması gerekir.Dönüş hızının  yavaşlaması her iki basınç kuşağının aşağı enlemlere kaymasına neden olacaktır.Hızın artması basıç merkezlerini aksi yönde değiştirecektir.Doğru cevap C dir.Ana neden budur, diğerleri tali nedenlerdir.
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic