Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Basınç İle Yükseklik Arasındaki İlişki Nasıl Olmalıdır?  (Okunma Sayısı 12123 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
hıdırayyıldız
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 28 Mayıs 2007, 20:15:06 »

LÜTFEN ACELE CEVAP YAZIN BUNUN CEVABINI 29 MAYIS SAAT EN GEÇ 12:30 A KADAR ALMAM GEREKİYOR BİLEN VARSA LÜTFEN CEVABI YAZSIN ÇOK ACİL ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER O SORUDAN BAŞKA 2 SORUM DAHA VAR BUNLARIDA CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM HEMDE ÇOK
SORU1: BASINÇ İLE YÜKSEKLİK ARASINDAKİ İLİŞKİ NASIL OLMALIDIR
SORU2:(BU SORUYU BİLEN VARSA KESİN YAZSIN LTF): RÜZGAR AŞINIM VE BİRİKİM SAĞLANABİLMESİ İÇİN NASIL BİR MEKAN OLMALIDIR?
SORU3: HEYELAN VE TOPRAK KAYMASINDAKİ ETMENLER NELERDİR?
SORU4: REGRASYON NEDİR?

LÜTFEN BU SORULARIN CEVAPLARINI BİLİYORSANIZ YAZIN

Başlıkta ve forumda büyük harf kullanımı yasaktır. Lütfen küçük harf kullanalım....
Başlığınız değiştirilmiştir.
ÖzleMSabaH
Site Yöneticisi

Performans: 2738
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 28 Mayıs 2007, 20:18:11 »

birincisi form kuralları gereği mesajları büyük harfle yazmak bağırmak anlamı taşır.
ikincisi yazdığın sorular araştırma yaptığın takdirde rahatlıkla cevabını bulabileceğin sorular.
hazır vaktin varken bir araştırma yapıver (zahmet olmazsa)

anafartalar
VIP Üye

Performans: 339
Çevrimdışı Çevrimdışı

Anafartalar Lisesi Coğrafya Öğretmeni Denizli

« Yanıtla #2 : 28 Mayıs 2007, 20:21:08 »

Yeryüzünden yükseldikçe; Yerçekimi ve atmosferdeki gazların miktarı azalır. Bunlara bağlı olarak basınç düşer.Yükselti ile basınç ters orantılıdır.
 Ortalama her 10,5 metre yükseldikçe   1mm basınç azalır.

Rügarlar en fazla kurak ve yarıkurak bölgelerde etkilidirler. Çünkü bu bölgelerde bitki örtüsü zayıf, arazi kuru, rüzgar hızlıdır

İnsanlar son ağaç kesilene, son balık tutulana son çiçek koparılana kadar paranın yenmeyeceğini öğrenemeyecektir.
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #3 : 28 Mayıs 2007, 20:39:44 »

Heyelan;Vadilerle yarılmış eğimli alanlar,insanların kanal,yol yapımı ve moloz yığma gibi etkiledikleri alanlar,şiddetli,sürekli yağan yağmur ve karların erimesiyle toprağa sızan suların sürtünmeyi azaltıp,ağırlığı arttırdıkları alanlar,killi kayaçların bileşimlerine su alıp kayganlaştığı alanlarda fazla görülür
Regresyon(Deniz Gerilemesi);Aşınma ve buzulların erimesi gibi nedenlerle karaların hafiflemesiyle yükselmesi sonucu denizler geriler,deniz altındaki alanlar kara haline gelir.

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
hıdırayyıldız
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 29 Mayıs 2007, 08:19:22 »

Soru Cevapları Gönderdiğiniz İçin Teşekkür Ederim Bu Arada Ben Büyük Harfle Yazmanın Bağırmak Anlamına Geldiğini Bilmiyordum Kusura Bakmayın Ben Bu Konuları Araştırdım Ama Bu soruların Cevaplarını Bulamadım Cevap Gönderdiğiniz İçin Tekrar Teşekkür Ederim
emreozumit
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 03 Haziran 2007, 19:58:48 »

yükselti arttıkca yercekimi azalacaktır.bu nedenle gazlarında ağırlığı azalacağından yere yapacağı basınc düsecektir.yani basıncla yükseltü ters orantılıdır
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic