Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: bakı yönü ile ilgili bir soru?  (Okunma Sayısı 11419 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
hop3
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 10 Mart 2011, 19:16:08 »

Merhabalar, aşağıdaki sorumu cevaplarsanız çok sevinirim. Saygılar.

Soru : Dönenceler dışında bakı yönü sabittir. Dönenceler arasında yer alan dağların yıl içinde bazı dönemlerde kuzey, bazı dönemlerde güney yamacı bakı konumundadır. Bu durumun sebebi nedir?
nazmi21
VIP Üye

Performans: 67
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #1 : 10 Mart 2011, 19:19:17 »

kendini 10 derece kuzeyde olarak düşün.21 martta güneş ekvatora dik gelecek ve güneyden güneş gelecek bakı güney 21 haziranda ise güneş ışınları 23 27 de bulunan yengeç dönencesine dik gelecek o zamanda güneş ışınları kuzeyden gelecek bu durumda bakı kuzey olacak.Dediğiniz gibi dönenceler arasında bakı özelliği tarihe göre değişirken diğer taraflarda yani dönenceler dışında kalan  yerlerde ise KYK'de güney GYK'de ise Kuzeydir.

Ataol Behramoğlu'nun Dediği gibi,Zulmün Önünde dimdik tut onurunu
Emeğin önünde eğil kızım,
Bende sizin emeğinizin önünde eğiliyorum dostum saygılar...
----------------------------
Ay ve güneş herkesin lambasıdır, hava herkesin havasıdır, su herkesin suyudur da,
Ekmek neden herkesin ekmeği değildir?
Acı niye herkesin acısı değildir?
Şeyh Bedreddîn/“Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette. Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidi
obsidyen75
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 10 Mart 2011, 19:19:32 »

eksen eğikliği ve yıllık hareket
kor_tv
VIP Üye

Performans: 108
Çevrimdışı Çevrimdışı

Koray KOR

Site
« Yanıtla #3 : 10 Mart 2011, 19:30:54 »

iki önemli konuyu yani dünyanın şekli ve eksen eğikliğini gözden geçirmelisiniz. çünkü sorunuzun cevabı öncelikli olarak eksen eğikliğidir;(yıllık hareketle birlikte düşünülmelidir) öncelik sıralaması tartışılabilir ama ikinci sırayı da dünyanın şekli alır
(enlem etk.). Dönencelerin sınırlarını eksen eğikliğinin belirlediğini unutmamalıdır. yıl içerisinde özellikle ekvatoral sahalarda eksenin eğikliğine bağlı olarak açılar kuzey ve güney yamaçlar arasında adeta mekik dokur.dönencelerde ise durum farklıdır. yılda bir defa dik açılarla güneş yüzü görebilen dönencelerde doğal olarak ekvatora bakan yamaçlar (yengeç için güney, oğlak için kuzey) yıl içerisinde daha dik açılarda güneş ışığına maruz kalır. dolayısıyla dönencelerde kutup noktalarına bakan yamaçlar yıl içerisinde bir kere yüksek açılarla güneş ışığı görür ancak yamaç eğimlerinin değeri arttıkça güneşten aldıkları enerji miktarı azalacaktır.
bu olguları Nazmi hocanın verdiği tarihlerle birleştirdiğinde konuyu anlaman daha da kolaylaşır...

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmez isen, ya nice okumaktır. (Yunus Emre)
ayhan06
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 11 Mart 2011, 13:56:07 »

Sebeb: Güneşin geliş açılarının degişmesidi
yalcinc
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 14 Mart 2013, 01:14:45 »

Coğrafya ile en ufak alakam yok  Bir projede lazım olduğu için araştırmalarım sonucu burayı buldum . Sorum şöyle  İkamet ettiğiniz evin bulunduğu arsayı baz alırsanız ve size bu bulunduğunuz evin arsasının bakısını sorsa idim nasıl cevap verirdiniz ?    Tam olarak durum şudur bir form hazırlıyorum bu formda kişilerin arazisinin bakı bilgisini almak istiyorum . Örneğin hazırladığım  formda Rakım sorusunun yanıtı Metre cinsinden oldugundan veri girişinin yanına  M işareti koyarak sayısal bir giriş yapmalarını sağlıyorum Eğim bilgisi için ise % işareti koyarak sayısal bir veri istiyorum ...eğim ve rakım gibi bakı bilgisi de almak istiyorum  fakat günlerdir araştırmama ragmen  bakının bir çok tarifi var ancak hepsi genel bir tarif rakım gibi eğim gibi sayısal bir cevabı yok yada varsada ben bulamadım emin değilim . 
 örneğin 1000 M rakımlı  %3 eğimli bir arazinin  bakı değerini istesem  cevap olarak ne verilir ?

aklıma 30derece güney  yada  atıyorum 20 derece kuzey gibi seçenekler geliyor ama emin olmadığımdan burada sorayım istedim   bakı bilgisi için bir seçim listesinden 4 Ana Yön ve ara yönlerin sunulduğu bir seçim listesimi sunmalıyım ? Birde Arazi düz bir zeminde ise bunun bakısı olurmu  ?

kamcatka99
Yeni üye
*

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 14 Mart 2013, 21:15:43 »

Yönleri kabul ediyorsa form, sadece kuzey ve güney i girmen yeterli olur.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic