Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: bakı ve dulda  (Okunma Sayısı 8225 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
bakı1453
VIP Üye

Performans: 62
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 15 Ekim 2009, 20:35:14 »

Bakı ve dulda birbirinin zıttı mı oluyor?Benim bildiğim bakı bir yerin güneşe göre olan konumudur.Yani güneş ışınlarını dik ya da eğik açıyla alması durumu.Dulda ise gölgede kalmadır.Bir dersanenin 9. sınıflar için hazırladığı kitabinda bakı ile duldayı tamamen birbirinin zıttı kavramlar olarak anlatmış.Acaba benim doğru bildiğim yanlış mı?

Medeniyet söküp atmaksa baştaki bağı,
Sizden daha medeni Afrika yamyamları.
Eğer medeniyet açmaksa bedeni,
Desenize hayvanlar sizden daha medeni. M.AKİF ERSOY
sedir
Uzman Üye

Performans: 19
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 15 Ekim 2009, 20:58:15 »

bende gölgede veya arkada kalma olarak biliyorum.cepheler içinde geçerlidir.
Örneğin orta karadenizin batı karadenizin duldasında kaldığı için daha az yağış alması(sebeplerden biri).
baksu
Site Yöneticisi

Performans: 2641
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 15 Ekim 2009, 21:11:28 »

Bakı faktörünü sadece sıcaklıkla sınırlandırmak (genelde öyle düşünülür ama) ne kadar doğrudur?

Suskunluğum asaletimdendir...
Her lafa verecek bi cevabım var.
Lakin bi lafa bakarım, laf mı diye...
Bi de söyleyene bakarım, adam mı diye...

bakı1453
VIP Üye

Performans: 62
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 15 Ekim 2009, 21:18:49 »

Bakı faktörünün sıcaklığın dışında yağış konusunda da kullanıldığını testlerde de gördüm.Ama benim bahsettiğim kaynakta bakı ve dulda sadece sıcaklıkla sınırlandırılmış ve her ikisi de tamamen birbirinin zıttı olarak anlatılmış.Örnek:
                                  Bakı                                        Dulda
Güneş ışınlarının geliş açısı daha büyüktür.                  Güneş ışınlarının geliş açısı daha küçüktür.
Kalıcı kar sınırı yüksektedir.                                      Kalıcı kar sınırı daha alçaktadır.

Medeniyet söküp atmaksa baştaki bağı,
Sizden daha medeni Afrika yamyamları.
Eğer medeniyet açmaksa bedeni,
Desenize hayvanlar sizden daha medeni. M.AKİF ERSOY
flora
Üye
**

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 15 Ekim 2009, 21:51:52 »

Bir dağın güneş alan yağış alan kısmı bakı durumunda, güneşi görmeyen kısmı dulda durumundadır.Türkiye dağlarının güney yamaçları bakı kuzey yamaçları dulda durumundadır
.
ihsancicek
VIP Üye

Performans: 38
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 16 Ekim 2009, 06:22:46 »

Bakı ve dulda kavramlarını sadece yağış ve güneş ışını gibi belirli iklim elemanlarına göre tarif etmek hatalı olabilir. Bakı ele alının iklim elemanının direkt etkisi altında kalan dulda ise etkinin ters tarafında (gölgesinde-dolaylı etkisinde) kalan anlamında kullanılmalıdır.
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #6 : 16 Ekim 2009, 07:16:51 »

Bakı olayını sadece sıcaklıkla anlatmak, ne yazıkki dersanelerde anlatyılan derslerin bir sonucudur. Dersanede yazılmış olan sorularda bakı sadece "sıcaklığı" etkileyen bir faktör olarak gösterilmektedir. Yağış, rüzgar, bitki örtüsü gibi konuları açıklarken de bakının etkisini belirtmek yerinde olur diye düşünüyorum.
bakı1453 hocamın dediğinde bir zıtlık algılamadım ben. bakı ve dulda kavramlarını anlatabilmek için gösterilmiş noktalar diye düşündüm ben.

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
yusufdukkel
Uzman Üye

Performans: 85
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 16 Ekim 2009, 09:19:19 »

Bilimsel literatürü oluşturan terimler de aslında köken olarak yöresel özellikteki kullanışlardan uygun olan birinin seçilmesine dayanıyor.Yabancı kökenli kelimelerin hakimiyet sahası gibi görünen bilimsel literatüre son zamanlarda kendi dilimizden uygun karşılıklar da bulmaya ve kullanmaya başladık. Dulda kelimesini biz Hatay da rüzgar ve yağmur almayan kuytu yer anlamında kullanırız.Bu kullanımın herhangi bir şekilde bilimsel bir temeli ve kaygısı yoktur.Benim dedem de dulda derdi.Bakı ise tek başına kullanıldığında güneşe, rüzgara (nemli,kuru,soğuk,sıcak) göre durumu ifade eder.Ancak bakı faktörü dendiğinde bunun açılması, güneşe bakan tarafta mı yoksa güneş almayan tarafta mı bulunduğu belirtilmelidir.Dulda, bir sıfat olarak kullanılır(kuytu anlamında). "Dulda yamaç" doğrudur.Ancak "dulda yamacı" yanlış bir kullanımdır.Kim kullanırsa kullansın yanlıştır.Bu mantıkla bakıldığında "bakı yamaç" hatta "bakı yamacı" diye bir kullanım bile yoksa bakı ve dulda birbirinin tersidir denemez.

İskenderun Demirçelik Anadolu Lİsesi
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 16 Ekim 2009, 20:30:14 »

Bakı faktörünün sıcaklığın dışında yağış konusunda da kullanıldığını testlerde de gördüm.Ama benim bahsettiğim kaynakta bakı ve dulda sadece sıcaklıkla sınırlandırılmış ve her ikisi de tamamen birbirinin zıttı olarak anlatılmış.Örnek:
                                  Bakı                                        Dulda
Güneş ışınlarının geliş açısı daha büyüktür.                  Güneş ışınlarının geliş açısı daha küçüktür.
Kalıcı kar sınırı yüksektedir.                                      Kalıcı kar sınırı daha alçaktadır.

Burda herhangi bir yanlış kullanım yok öğretmenim. Örnek doğru.

Dünyayı güzellik kurtaracak...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic