Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Bakı Durumuna bakar mısınız?  (Okunma Sayısı 4594 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ismail79
Uzman Üye

Performans: 10
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kilis Fen Lisesi Coğrafya Öğretmeni

« : 13 Mart 2010, 21:38:57 »

Güneşe Dönüklük durumunu ifade eden bakı , denize dönüklük veya rüzgara dönüklük içinde kullanılabilir mi?Düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
serkandemir
Uzman Üye

Performans: 49
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 13 Mart 2010, 22:02:59 »

Hocam Güneş'e dönüklük dışında kullanıldığına hiç şahit olmadım.Eğer kökeninde rüzgara,denize vs.. dönüklük gibi durumları karşılıyor bile olsa(zannetmiyorum), Güneş'e dönüklük dışında kullanılmasının yanlış olacağını düşünüyorum.Bazı terimler kalıplaşmıştır hocam farklı bir kullanım yanlış anlaşılmalara sebep olacaktır.

Söyle yaşadığın şehir güzelse kıymetini bilsin,yaşadığın şehir güzelse sebebi sensin..
piriii_reis
Sürekli Üye

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 13 Mart 2010, 22:24:46 »

bence__saçma olur dersek çünkü bilimsel bir terimin evrensel,nesnel ve tek bir anlamı vardır kişiden kişiye değişmez..
"bakı"terimide böyledir..
Göksel DOĞANAY
VIP Üye

Performans: 1027
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 13 Mart 2010, 22:51:58 »

Fiziki coğrafyanın yanlış bilinen klişelerinden. Herhangi bir coğrafi unsurun başka bir unsura göre konumunu belirtme amacıyla kullanılır. Ama bizde sadece sıcaklıkla ilgili olarak ''bir yerin güneşe bakma durumu'' olarak dar anlamında kullanılır. Oysa aynı terim, herhangi bir fiziki unsurun güneş, rüzgar, deniz, hava kütleleri vb. bakma durumu içinde kullanılır. Prof. Dr. Reşat İZBIRAK ''Türkiye -1-2'' eserinde bu şekilde sıkça kullanır bu terimi.
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 13 Mart 2010, 23:09:53 »

.
Fiziki coğrafyanın yanlış bilinen klişelerinden. Herhangi bir coğrafi unsurun başka bir unsura göre konumunu belirtme amacıyla kullanılır. Ama bizde sadece sıcaklıkla ilgili olarak ''bir yerin güneşe bakma durumu'' olarak dar anlamında kullanılır. Oysa aynı terim, herhangi bir fiziki unsurun güneş, rüzgar, deniz, hava kütleleri vb. bakma durumu içinde kullanılır. Prof. Dr. Reşat İZBIRAK ''Türkiye -1-2'' eserinde bu şekilde sıkça kullanır bu terimi.

Göksel Hocama kesinlikle katılıyorum. Örneğin Karadeniz Dağlarının kuzey-güney yamaçlarına bakalım. Denizellik etkili değilmi?
kontinental
VIP Üye

Performans: 164
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 14 Mart 2010, 11:05:05 »

Hocama ve alıntıda bulunduğu Reşat İzbırak hocaya katılıyorum.
serkandemir
Uzman Üye

Performans: 49
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 14 Mart 2010, 11:57:30 »

Ülkemizin yetiştirdiği en büyük üstadlardan biridir Reşat İzbırak hocamız, kendisini saygıyla anıyoruz.Hocamızın Türkiye 1-2 isimli eseri 1972 tarihli.Günümüzde hangi kaynağı incelerseniz inceleyin bakı denilince bir yamacın Güneş ışınlarına göre konumu ifadesiyle karşılaşırsınız.Konuyu açan öğretmen arkadaşımız ''Güneşe Dönüklük durumunu ifade eden bakı , denize dönüklük veya rüzgara dönüklük içinde kullanılabilir mi?'' şeklinde bir düşüncesini dile getiriyor.Bakı teriminin kökensel anlamını irdeleyelim demiyor,dolayısıyla bakı terimini günümüzde farklı şekillerde kullanmak yanlış olacaktır.

Söyle yaşadığın şehir güzelse kıymetini bilsin,yaşadığın şehir güzelse sebebi sensin..
piriii_reis
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 14 Mart 2010, 12:31:02 »

bakı "bakmak"tan geliyor olabilir.Şu anda akademik anlamda da hiç rüzgara dönüklük vs. anlamında kullanıldığını duymadım bildiğiniz gibi bilim süreklidir ve değişir terimleri kalıplaşabilir
ismail79
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 14 Mart 2010, 19:05:16 »

Piriii Reis arkadaşım "Bana göre Bakı bu anlamlarada gelir" demedim.Onun için lütfen kullandığımız ifadelere dikkat edelim.
piriii_reis
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 14 Mart 2010, 20:27:47 »

öyle söylediğinizi söylemedim zaten hocam fikirlerimi söylüyorum saygı ve sevgi çerçevesinde ancak genede sürçü lisan ettiysem affola
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 14 Mart 2010, 20:50:47 »

Bir de şunu okuyalım...  Prof. Dr. Reşat İZBIRAK 'tan...

Dünyayı güzellik kurtaracak...
ismail79
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 14 Mart 2010, 22:37:22 »

Hocam bizler eğitimciyiz.Burasıda  görüş ve düşüncelerimizi paylaşma alanımız.Ancak benimde bu konuda bazı duyumlarım olduğu için böyle bir soru sordum. Bir arkadaşımın görüşü hakkında "saçma" gibi bir ifadeyi ben kesinlikle kullanmam,kullananada birazcık gücenirim.Saygılar.
piriii_reis
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 14 Mart 2010, 22:45:05 »

Hocam kimsenn düşüncesine saçma demedim diyememde gene yanlış bişey söylediysem affınıza sığınırım..
Bu arada kt hocam teşekkürler
bakı1453
VIP Üye

Performans: 62
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 15 Mart 2010, 17:15:26 »

İsmail Hocam bu konuyu ben de sormuştum.Aşağıdaki linke bakabilirsiniz

http://www.cografya.biz/forum/baki-ve-dulda-t21380.0.html

Medeniyet söküp atmaksa baştaki bağı,
Sizden daha medeni Afrika yamyamları.
Eğer medeniyet açmaksa bedeni,
Desenize hayvanlar sizden daha medeni. M.AKİF ERSOY
myalcin35
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 15 Mart 2010, 17:58:16 »

sayın hocam bakı konusunda diğer arkadaşların da ifade ettikleri gibi sadece güneşe bakmak anlamında kullanılıyor ve böyle de yerleşmiştir. Ancak deniz veya diğer unsurlar için kullanma konusunda belirtmek gerekir. sadece bakı sözcüğünü deniz veya rüzgar anlamında kullanmak sanırım biraz karmaşaya yol açabilir. Saygılar...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic