Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: bağımlı nüfus  (Okunma Sayısı 15473 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ergunkarakaya
VIP Üye

Performans: 222
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 10 Ocak 2008, 20:02:51 »

''Gelişmiş ülkelerin nüfus piramidinde bağımlı nüfus azdır.''
ifadesi doğru bir ifademidir?

Ergün KARAKAYA
Erünal Sosyal Bilimler Lisesi
Döşemealtı / Antalya
zozcan
VIP Üye

Performans: 266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 10 Ocak 2008, 20:05:30 »

Azlık-çokluk göreceli bir kavramdır ergünkarakaya öğretmenim. Gelişmemiş ülkelere göre tabii ki gelişmiş ülkelerde bağımlı nüfusun oranı azdır. Bu ifadeden kastedilen budur...

Coğrafya, bütün bilimlerin bileşkesidir.
yusufili
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 10 Ocak 2008, 20:07:08 »

Gelişmiş ülkeler de bağımlı nüfus tabiki  azdır.
ergunkarakaya
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 10 Ocak 2008, 20:13:28 »

gelişmiş bazı ülkelerde yaşlı nüfusun çok artması ekonomilerinde büyük sıkıntıya sebep oluyor. bunlarında bağımlı durumda olması gelişmiş bütün ülkeler için bu ifadenin doğruluk derecesini nasıl etkiler?
nüfus piramidi diyor kendi  nüfusuna göre değerlendirmek gerekmez mi?

Ergün KARAKAYA
Döşemealtı / Antalya
zozcan
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 10 Ocak 2008, 20:16:18 »

Gelişmiş ülkelerde sizin belirttiğiniz durum süreklilik arzederse ilerisi için bir sorun olabilir. Ancak söz konusu ülkeler, bunu engellemek için doğumları teşvik eden politikalar uyguluyorlar sevgili ergünkarakaya öğretmenim.

ergunkarakaya
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 10 Ocak 2008, 20:32:54 »

zozcan hocam haklısınız ama geçenlerde haberlerde fransa'mıydı tam hatıramıyorum ama emekli olanların sayısını çok arttığını söylüyordu buda ülkede ekonomik anlamda büyük bir tehlikeye sebep oluyor diyordu.  genç nüfusu arttırmak istiyorlar ama bu konuda başarılı olamıyorlar. ilerde bu gelişmiş ülkeler için bağımlı nüfus çoktur diyeceğiz o zaman. şimdi bunu söyleyebileceğimiz ülke varmı?

zaten geri kalmış ülkelerle kıyasladığımız zaman bu ülkelerde bağımlı nüfus azdır bu konuda şüphe yok.

Ergün KARAKAYA
Döşemealtı / Antalya
adanas
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 10 Ocak 2008, 20:42:43 »

Ergün Hocam gelişmiş ülkelerde bağımlı nüfus içindeki çocuk nüfus yani 0-15 yaş gurubu oranı azdır. Yani yaşlı nüfus oranı fazladır..
zozcan
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 10 Ocak 2008, 20:47:56 »

zozcan hocam haklısınız ama geçenlerde haberlerde fransa'mıydı tam hatıramıyorum ama emekli olanların sayısını çok arttığını söylüyordu buda ülkede ekonomik anlamda büyük bir tehlikeye sebep oluyor diyordu.  genç nüfusu arttırmak istiyorlar ama bu konuda başarılı olamıyorlar. ilerde bu gelişmiş ülkeler için bağımlı nüfus çoktur diyeceğiz o zaman. şimdi bunu söyleyebileceğimiz ülke varmı?

zaten geri kalmış ülkelerle kıyasladığımız zaman bu ülkelerde bağımlı nüfus azdır bu konuda şüphe yok.

Şu anda bildiğim kadarıyla dediğiniz özelliğe sahip bir ülke yok ergünkarakaya öğretmenim. İlerde olur mu onu bilemem...

okuyanus
Uzman Üye

Performans: 179
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 10 Ocak 2008, 20:55:35 »

arkadaşlarım bağımlı nüfusu tanımlayabilir misiniz?

yasaklar güvenlik sağlayabilir ama özgürlüğü asla...
adanas
Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 10 Ocak 2008, 21:01:24 »

0-15 çocuk nüfus ve 64 yaş üstü çalışmayan yaşlı nüfus..
adanas
Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 10 Ocak 2008, 21:02:38 »

Yalnız okuyanus hocam ben yukarıdaki tartışmalardan bişey anlayamadım! Siz ne dersiniz?
okuyanus
Uzman Üye

Performans: 179
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 10 Ocak 2008, 21:07:04 »

adanas hocam size teşekkür ederim.konunun biraz karışık olduğunu ben de düşünüyorum.Bağımlı nüfus +65 yaşı kapsıyorsa gelişmiş ülkelerde bağımlı nüfus az değildir o halde

yasaklar güvenlik sağlayabilir ama özgürlüğü asla...
adanas
Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 10 Ocak 2008, 21:08:48 »

Bencede okuyanus hocam. Az olan 0-15 yaş grubu çocuk nüfus. Bağımlı nüfus oranı içinde Yaşlı nüfus oranı fazla 65 yaş üstü nüfus fazla yani..
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #13 : 10 Ocak 2008, 21:40:28 »

Bağımlı nüfusu çocuklar,eğitim görenler ,herhangi bir ekonomik faaliyet içerisinde bulunmayarak tamamiyle başkalarına bağımlı olarak yaşamını sürdürenleri algılamak lazım,bence emekli olmuş insanları bağımlı nüfus içerisine katmak doğru değil ,çünkü bunların belli bir gelirleri vardır ve yaşamlarını ekonomik anlamda başkalarına bağlı olmadan devam ettirirler.Eğer bağımlı nüfusu bu şekilde değerlendirirsek gelişmiş ülkelerde bağımlı nüfus oranı oldukça azdır.
Bu benim fikrim arkadaşlar kaynaklar başka şekilde söylesede ben böyle olması gerektiğini düşünüyorum....

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
acar54
VIP Üye

Performans: 47
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 10 Ocak 2008, 22:07:15 »

Bağımlı nüfusu çocuklar,eğitim görenler ,herhangi bir ekonomik faaliyet içerisinde bulunmayarak tamamiyle başkalarına bağımlı olarak yaşamını sürdürenleri algılamak lazım,bence emekli olmuş insanları bağımlı nüfus içerisine katmak doğru değil ,çünkü bunların belli bir gelirleri vardır ve yaşamlarını ekonomik anlamda başkalarına bağlı olmadan devam ettirirler.Eğer bağımlı nüfusu bu şekilde değerlendirirsek gelişmiş ülkelerde bağımlı nüfus oranı oldukça azdır.
Bu benim fikrim arkadaşlar kaynaklar başka şekilde söylesede ben böyle olması gerektiğini düşünüyorum....
bende bu şekilde düşünüyorum, bizde emeklilerin zamanında yatırdıkları paralar yenilip bitirildiği için şu anda çalışanlardan alınarak verilir ama gelişmiş ülkelerde böyle değildir.özel emeklilik firmaları zamanında topladıkları parayı en iyi şekilde değerlendirerek emekli olanlara maaş verirler.bu durumda yaşlılar çalışanlar üzerinde yük olmaz.

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic