Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: aynı boylam üzerinde bulunan bütün noktalara güneş ışınları aynı anda aynı açıyl  (Okunma Sayısı 7243 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ebusteyf
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 10 Aralık 2011, 12:45:53 »

aynı boylam üzerinde bulunan bütün noktalara güneş ışınları aynı anda aynı açıyla düşer.bu mantıklı bir cümle mi? ders kitabında var
ebusteyf
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 10 Aralık 2011, 13:08:16 »

cevap verecek yok mu arkadaşlar
tefra
Uzman Üye

Performans: 76
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 10 Aralık 2011, 13:38:12 »

21 Mart ve 23 Eylülde aynı anda gelir, ancak dünyanın şeklinden dolayı aynı açı ile gelemez..
ebusteyf
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 10 Aralık 2011, 13:53:16 »

lider yayınları 9. sınıf kitabında ders içi etkinlikte,aynı boylam üzerinde bulunan bütün noktalara güneş ışınları aynı anda aynı açıyla düştüğünü biliyorsunuz. ifadesi kullanılmış.cok garip
tefra
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 10 Aralık 2011, 13:55:51 »

Ders kitabında yazıyorsa garip değil! Smiley alıştık artık..
mavi kelebek
Sürekli Üye

Performans: 42
Çevrimdışı Çevrimdışı

Tarih bir milletin hafızası,COĞRAFYA ise kaderidir

« Yanıtla #5 : 10 Aralık 2011, 14:02:30 »

Doğru bir ifade değil,her ikiside aynı boylamda fakat biri 80 derece kuzey enleminde diğeri ekvatorda bulunan iki noktanın güneşi aynı açıyla almaları mümkün değildir.bu iki noktanın sadece öğle vakitleri ,yerel saatleri aynıdır.
baranoglu
Yeni üye
*

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 10 Aralık 2011, 14:43:19 »

sevgili arkdadaslarim  sanirim  enlem yerine boylam ifadesi kullanilmistir tabiiki yanlistir
ringside
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adasokağı Anadolu Lisesi / ADANA

« Yanıtla #7 : 11 Aralık 2011, 09:01:52 »

sadece yerel saatleri aynı olur. ve de ekinoks günlerinde aynı anda doğup batarlar.
hem 9. hem 10. hem de 11. sınıf kitapları o kadar yanlış cümlelerle kaynıyor ki. ben düzeltip öğrencilere doğrusunu yazdırmaktan bıktım. işin kötü tarafı bu kadar çok değişiklik yapınca hoca bilmiyor kitabı değiştiriyor imajı ortaya çıkacak diye korkuyorum.

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür Ve bir orman gibi kardeşcesine!..
muscan
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 11 Aralık 2011, 11:41:02 »

Sadece 21 mart ve 23 eylül tarihlerinde doğuş batış saatleri aynı olur. Bunu gözünde şu şekilde canlandır DÜz bir caddede yürürken sokak lambasına doğru yaklaştıkça gölge boyumuz kısalmaya başlar lambayı geçtikten sonra hem gölge yönümüz hem de gölge boyumuz değişmeye başlar. burdan güneşi sabit ışık kaynağı olarak kabul edersek dünyanın geoid olduğunu biliyorsun eksen eğikliğini biliyorsun yıl içinde bunlar değişiyor. güneş ışınları anak ekatora dik geldiğinde bir meridyen üzerine aynı anda değip geçiyor 22 martta aynı meridyende kuzey yarımküreye erken doğuyor.
yucezeus
Yeni Üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 11 Aralık 2011, 13:33:52 »

ıfade yanlıştır..matematıksel olarak böyle bırsey ımkansızdır..kuresel bır duzleme güneş ısınlarının gelıs acısının aynı olabılmesı ıcın güneşin merkezıyle uzaklıkları acı olarak aynı olmalıdır.. bu yuzden aynı boylam uzerınde aynı acıyla gelme ıhtımalı yoktur...
 ders kıtaplarını bedava yaptılar bol keseden atıyorlar ne bılımsellık kaldı ne bısey..sanırım ımamlar yazıyor kıtabı:) yuce allah aynı boylamda eger ısterse gunes ısıgını aynı acıyla getırır dıyecekler yakında:)...

yucezeus
acar54
VIP Üye

Performans: 47
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 11 Aralık 2011, 15:48:31 »

bu imamlarla problemi olan ne kadar arkadaş var piyasada.kitabın yazarı üzerinde yazıyor kim olduğu belli.imamlarla ilgili kötü bir anınız mı var dostum...

tefra
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 11 Aralık 2011, 15:56:09 »

Öğretim yılı başında, bu yeni kitapların hiç iyi olmadığını söylediğimizde, bazı meslektaşlarımız bize karşı çıkmışlar ve kitapları çok beğendiklerini söylemişlerdi. Acaba o arkadaşların görüşlerinde bir değişim olmaya başladı mı? Smiley
komkarbey
Uzman Üye

Performans: 10
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 11 Aralık 2011, 16:18:41 »

dostum onlarda sorgulma ve araştırma kavramı pek gelişmemiş  araştırmadan incelemeden kitap yazılınca adam şüpheleniyor ne yapsın
bu imamlarla problemi olan ne kadar arkadaş var piyasada.kitabın yazarı üzerinde yazıyor kim olduğu belli.imamlarla ilgili kötü bir anınız mı var dostum...
MLM
Uzman Üye

Performans: 42
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 11 Aralık 2011, 17:21:39 »

ders kitabı ticari mantıkla yazılmıştır. hatta yazılmamış yazdırılmıştır. cemalettin in ilk saçmalığı değil bu!
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic