Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Avrupa'nın en yüksek dağı  (Okunma Sayısı 11800 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
irem9292
VIP Üye

Performans: 29
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 12 Mart 2007, 17:12:43 »

Arkadaşlar bildiğiniz gibi AB ile ilgili liseler arası yarışma düzenleniyor şu sıralarda. Bugünkü yarışmada sorulan bir soru bana biraz yanlış geldi. Avrupa'nın en yüksek dağı  benim bildiğim (bizim üniversitede öğrendiğimiz)Mont blanc dağı. Ancak yarışmada doğru cevap olarak elbrus dağı olarak verdiler size göre doğrusu hangisi?
timdo21
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 12 Mart 2007, 17:23:40 »

elburus dağı iranda avrupanın en yüksek doruğu montblanc
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #2 : 12 Mart 2007, 17:24:35 »

Bu tartışmalı bir konu.Asya ile Avrupa arasındaki sınırın nerden geçtiği ile ilgili bir türlü standart tutturulamadığı için kimilerine göre Elbrus dağı Asya'da kimilerine göre de Avrupa'da.Eğer Elbrus'u sınır kabul ederseniz Avrupa'da ama daha güneydoğudaki Kuma-Manych bölgesini sınır kabul ederseniz Asya'da oluyor.

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #3 : 12 Mart 2007, 17:27:33 »

elburus dağı iranda avrupanın en yüksek doruğu montblanc
Arkadaşım o başka bir dağ.Söz konusu dağla ilgisi yok.Bu dağ Rusya'da

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 12 Mart 2007, 17:36:38 »

Gerçekten dikkat edilmemiş bir konu.Daha önce sitede bu konu ele alınmıştı. Elburz dağları İranda-Asyada ve Demavend zirvesi 5671m. Elbruz veya Elbrus ise Kafkas Dağlarının kuzeyinde Rusya-Avrupada 5642m.dir.
  Asya ile Avrupa'nın sınırı Ural Dağları ve Kafkasların zirvelerinden geçer.Buna göre de Elbruz dağları Avrupa'da bulunuyor.Bunu da öğrenmiş olduk.

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
salp
VIP Üye

Performans: 815
Çevrimdışı Çevrimdışı

süleyman çelebi anadolu lisesi

« Yanıtla #5 : 12 Mart 2007, 18:05:46 »

mont blanç alpdağlarının en yüksek tepesi.ural dağları sınır kabul edilirse cevap doğru

DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Performans: 1781
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #6 : 12 Mart 2007, 18:16:23 »

Dede hocam teşekkürler
Bana söyleyecek bişey bırakmamışsın. Avrupa'nın en yüksek noktası Elbruz dağıdır. Bu konuda fazla tartışılacak bişey yok. Çünkü daha önce bu tartışma yine sayfalarca sürmüş, sonu Elbruz çıkmıştı.
Hoşçakalın...

ege
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 12 Mart 2007, 18:35:54 »

arkadaslar yazdıklarınız hepsi yanlıs

elbruz dağı (diger adıyla kaf dagı) kafkas dagları uzerinde olup gercekten mont blancdan daha yuksektir ancak avrupanın dogu sınırı tartısmalıdır

türkiyede en cok kabul edilen sınıra gore avrupa ile asyayı ayıran at bu elbruz dagının oldukca kuzeyinde yer alan kuma nehri ve maniç çukurlugundan gecer

ancak bazı avrupalı cografyacılar avrupa ile asyayı ayıran sınırın daha guneyden ve kafkas dagları doruklarından gecmesi gerektigini dusunurler

azınlıktaki bu goruse gore bile elbruz dagı zirvesi her iki kıtanın sınırında olacagından yinede avrupanın en yüksek dagı olarak nitelendirilebilir mi?

bu konuyla ilgili olması bakımından kazakistanın da batı ucu avrupa sınırları içindedir
nitekim uefa kazakistan milli futbol takımını bu nedenle avrupa kupası maclarına dahil etmektedir

avrupa ile asya arasında bir ücüncü sınır olmakla birlikte elbruz dagıyla ilgisi olmadıgından o sınırdan burada bahsetmeyi uygun gormuyorum

umarım sizi sıkmamısımdır...teşekkürler =)
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic