Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Anadoluda Medeniyet  (Okunma Sayısı 4903 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
bora
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 19 Eylül 2007, 12:42:13 »

Anadolu'nun bir medeniyet merkezi olmasında aşağıdakilerden hangisi en az etkili olmuştur?
a.Yeryüzü şekilleri
b.İklim
c.Komşu medeniyetler
d.Bitki örtüsü
e.Yer altı zenginlikler
simurgus
Deneyimli Üye

Performans: 15
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 19 Eylül 2007, 15:17:00 »

bence cevap yeraltı zenginlikleridir
mahmuttürüdü
VIP Üye

Performans: 119
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 19 Eylül 2007, 17:47:23 »

bencede cevap e şıkkı
tyyt
Yeni Üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 24 Eylül 2007, 08:47:14 »

urartu medeniyetinin en önemli özelliklerinden birisi madencilikte gelişmiş olması ve kuyumculuk yapmasıdır.
İklim geniş bir ifadedir ve yerleşmelerde büyük ölçüde etkilidir
Bana göre doğru cevap bitki örtüsü olmalı
artvin
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 27 Eylül 2007, 06:31:01 »

Şimdi Orta doğu da oluşan medeniyetlerde bitki örtüsü veya (o gün ki şartları düşünelim)yeraltı zenginliklerimi etkili oldu veya Mısır'da bu iki faktörden  (bitki veya yeraltı zenginliği) hangisi etkili oldu?
geomaster
Uzman Üye

Performans: 69
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #5 : 27 Eylül 2007, 09:23:11 »

Hocalarım bence soru çok yetersiz Smiley Kafa yormaya gerek yok soruyu soran tarihteki medeniyetlerden birinin çok iyi madencilik yaptığını yada tam tersi ağaçlardan bilmem ne yaptığını bilerek ve bir kaynağa dayanarak bu soruyu türetmiş. Ama Öss bağlamında Ösym nin lise öğrencilerine böyle müfradat üstü bir bilgiden yola çıkarak soru soracağını zannetmiyorum. Çok sıkışırsam cevabı bitki örtüsü derdim. En azından amerikadaki rangerlarınki gibi ağaçtan kaleleri hiç görmedik ülkemizde. Ama öte yandan efesin, truvanın v.s. gelişmesinide sağlayan ağaçtan yapılmış teknelerin ticareti sayesinde bu topraklarda yayıldığınıda göz ardı etmemek mi lazım?

Fahrettin ASPİRİN
ARPOLAK
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 27 Eylül 2007, 13:32:57 »

ben iklim diye biliyorum çünkü anadolu 4 mevsimi birden yaşıyo
tonyukuk
Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 27 Eylül 2007, 13:34:28 »

Bitki örtüsü
kuvars35
Uzman Üye

Performans: 27
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 29 Eylül 2007, 12:36:58 »

sanki yeraltı zenginlikleri ağır basıyor ama kararsız kaldım.
geomaster
Uzman Üye

Performans: 69
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #9 : 29 Eylül 2007, 14:25:06 »

Arkadaşlar antik çağda bor dahi kullanılıyordu temizlik maddesi olarak. Bakır, mermer, kireç ve granit aklıma gelen kullanımlar. Ancak bitki örtüsü de iyon döneminde gemi tapımında etkin. Bilemiyorum ben olsam bitki derim yinede.

Fahrettin ASPİRİN
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 29 Eylül 2007, 18:53:00 »

Böyle sorular karşısında coğrafyanın pozitif bir bilim olduğundan şüpheye düşer olduk.Fizik veya kimyada cevap nettir,doğru veya yanlış hükmünü vermek mümkündür.Sosyal bilimlerde ise yorum gerektiren, bir püf noktasına veya çok ayrıntı olan bir noktadan hareket edilen sorular karşısında branşdaki yeterliliğimizden kendi adıma şüpheye düşer oldum.Bunlar nasıl sorulardır ki herkes farklı bir cevap veriyor.Sadece bu değil buna benzer durumlarla sık sık karşılaşıyoruz.

Bana göre de yeryüzü şekillerinin etkisi en az.Ege Denizi kıyısında ovalarda medeniyetler geliştiği gibi 1000m. yüksekte bulunan İç Anadolu platolarında da medeniyetler ortaya çıkmıştır.Veya yüksekliği 2000 m.ye yaklaşan Van gölü çevresinde gelişen medeniyetlere rastlıyoruz.
  Diğer etkenler daha önemli görünüyor çünkü:Orta kuşakta bulunan Türkiye iklimi insan hayatına uygun ortam oluşturuyor, yaşamak için tercih edilen bir yer oluyor.Medeniyetler biribirinden etkilenerek gelişiyor,Türkiyenin farklı yörelerinde ortaya çıkmış onlarca medeniyet biribiri ile kültür,teknik ve teknoloji alışverişinde bulunmuştur.Bitki örtüsü: birçok bitki türünün yabani atalarının anavatanı Türkiyedir.Bunlardan yapılan evcilleştirme ile tarım başlıyor.Tarımın gelişmesi ve artan ürün takasa ticarete konu oluyor artan değer başkalarına sunulurken başkalarından gerekli olan şeyler alınıyor meslekler, ticaret erbabı,sanat erbabı,yöneticiler,askerler yani güçlü siyasal örgütlenmeler ortaya çıkıyor.Yeraltı zenginlikleri de etkili:Anadoluda demirin işlenmesi ile güçlü Hitit Devleti ortaya çıkıyor.O zamanlarda demirin altından beş kez daha kıymetli olduğunu görüyoruz.

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
bora
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 02 Ekim 2007, 12:07:38 »

Branştaki yeterlilikten söz ediyorsunuzda sorun bunda mı? sorun soruda olmasın?
Üç farklı cevap. Yükselti demişsiniz medeniyetlere şöyle bir göz gezdirelim nerelerde yoğunlaşmış veya nerelerde (bazı yüksek yerler?) rastlamıyoruz. Seçeneklerde bir sorun var mı?
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic