Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: almanya ile ilgili bir soru  (Okunma Sayısı 1799 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
mahmuttürüdü
VIP Üye

Performans: 119
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 23 Mayıs 2009, 19:30:48 »

iyi akşamlar hocalarım soruyla ilgili cevaplarınızı bekliyorum.

dünya linyit üretiminde aşağıda verilen ülkelerden hangisi önde gelir?

A)ırak       B)almanya    C)suudi arabistan           D)türkiye    E)ABD 

Burda benim sormak istediğim şu linyit rezervinde ön sırada yer almamasına rağmen almanya üretimde neden birinci.Yani rezervi fazla olan ülkeler neden üretimde birinci değil örneğin ABD
 aynı şey taş kömürü için de geçerli abd rezevde birinci olmasına rağmen üretimde çin nasıl birinci
bunların nedeni konusunda cevaplarınızı bekliyorum

mektep
VIP Üye

Performans: 513
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #1 : 23 Mayıs 2009, 19:41:01 »

ABD’de kömür üretimini kısıtlayan ya da ayarlayan unsur, kömür çıkarma zorluğu ya da çıkarma gücü değil; petrol, doğalgaz, beyaz kömür ve nükleer enerji bakımından da zengin olan bu ülkede, bu kaynakların rekabeti, zamanla değişen pazar şartlarıdır. Yani kömür üretim miktarını, talebin azlığı veya çokluğu ve dolayısıyla kömürün satış güçlüğü ve kolaylığı belirlemektedir. Bu nedenle ve zamanla değişen talep şartlarına bağlı olarak ABD’nin kömür üretimi yıllara göre büyük oranlarda azalıp çoğalmakta, istikrarsız bir görünüm sunmaktadır.  doğru cevap linyit üretiminin dünyada ilk olarak başladığı ve ona uygun teknolojinin oldukça gelişmiş olduğu Almanyadır

.                   Yine yazlar gelir,yüreğime oturmuş,saçlarıma vurmuş kışlara inat...
suayipalp
Üye
**

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 23 Mayıs 2009, 22:00:40 »

sayın hocam öncelikle kömür ile ilgili olarak çin neden birinci çin bütün yeraltı kayanaklarını tüketircesine kullanıyor..nedni gayet basit enerji ihtiyacı var abd ise rezevlerini dunyada ki petrol rezervlerini tüketinceye kadar kullanmayacak abd dünyadaki tüm petrolün %25'ini kullanmakta ortadoğu petrolleri tükenince kendi kaynaklarını kullanmaya başlar herhalde!!!!!! aslında çin gibi almanyanında başka şansı yok  enerjide kendi özkaynaklarını kullanmak zorunda abd gibi petrol sahalarını sömürecek askeri gücü yok olsaydı kesinlikle oda kullanmazdı diye düşünüyorum....unutmayın ki Avrupa Birliğinin temellerini Demircelik ve kömür üreticileeri birliği olarak başlamış.....

coğrafya kitapla öğrenilmez.... ayakla öğrenilir....
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic