Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Alan sorusu  (Okunma Sayısı 7303 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
rhturk
VIP Üye

Performans: 627
Çevrimdışı Çevrimdışı

...zamana bıraktım...

« : 09 Aralık 2009, 10:13:33 »

Okulumuzda uygulanan martı yayınlarına ait deneme sınavında sorulan soru hakkındaki yorumlarınız nedir kaynak göstererek açıklarsanız sevinirim.

Kitapçık yanımda olmadığı için soru cümlesini hatırladığım şekilde yazıyorum.

Yerşekllerinin dağlık ve engebeli olduğu yerlerde gerçek alan ile izdüşüm alan arasındaki fark fazla olur. Buna göre gerçek alan ile izdüşüm alan arasındaki farkın en az olduğu bölgemiz aşağıdakilerden hangisidir?
A) Doğu anadolu
B) Ege Bölgesi
C) Marmara
D) Güneydoğu
E) Karadeniz Bölgesi

Güneydoğu Anadolu'nun yerşekilleri bakımından daha sade bir yapıya sahip olduğunu ve genellikle plato görünümünde olduğu  için farkın en az bu bölgede olduğunu söyledim öğrencilerime.
Bu arada soruyu hazırlayan arkadaşımız siteyi takip ediyorsa bana kaynak göstererek cevabın neden Marmara Bölgesi olduğunu kaynak göstererek izah ederse sevinirim.Bu şekilde yaptığım yanlışın farkına varmamı sağlar.

C o ğ r a f y a     a y a k l a     y a z ı l ı r ..
hbunyas
Üye
**

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 09 Aralık 2009, 13:38:17 »

Ortalama yükseltisi en az olan bölge Marmara Bölgesi olduyğu için. Ayrıca bu her kaynakta bildiğim kadarıyla böyle.
alperenler8
VIP Üye

Performans: 117
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 09 Aralık 2009, 16:19:06 »

senelerdir öğrencilerimize ortalama yükseltisi en az olan bölgenin Marmara Bölgesi olduğunu verdik.Üniversitede hocalarımızın verdiği bilgiler ışığında...

BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR,
TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 09 Aralık 2009, 17:17:02 »

İzdüşüm alan ile gerçek alan arasındaki farkın yükseltiyle değil, yükselti farklarıyla ilgisi vardır.
Yanıt, sizin de dediğiniz ve açıkladığınız gibi Güneydoğu Anadolu Bölgesidir.

Dünyayı güzellik kurtaracak...
krater26
Uzman Üye

Performans: 148
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 09 Aralık 2009, 18:17:21 »

sorunun başında da bir hata var sanırım.'yerşekillerinin dağlık ve engebeli olduğu yerlerde izdüşüm ile gerçek alan arasındaki fark az olur' diyor.hayır fark fazla olur....böyle değil mi....
adnankocabuga
VIP Üye

Performans: 26
Çevrimdışı Çevrimdışı

Sungurbey Anadolu Lisesi-ADANA

« Yanıtla #5 : 09 Aralık 2009, 18:29:19 »

İzdüşüm alan ile gerçek alan arasındaki farkın yükseltiyle değil, yükselti farklarıyla ilgisi vardır.

Yerşekllerinin dağlık ve engebeli olduğu yerlerde gerçek alan ile izdüşüm alan arasındaki fark az olur. Buna göre gerçek alan ile izdüşüm alan arasındaki farkın en az olduğu bölgemiz aşağıdakilerden hangisidir?

rhturk hocam,az olur ifadesini yanlışlıkla yazdınız herhalde,
kemal hocama katılıyorum,zaten açıklamada dağlık ve engebeli ifadesi kullanılmış. yükselti ifadesi kullanımamış.

Coğrafya;yeryüzünün kullanım kılavuzudur.
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #6 : 09 Aralık 2009, 18:42:37 »

Yerşekllerinin dağlık ve engebeli olduğu yerlerde gerçek alan ile izdüşüm alan arasındaki fark az olur. Buna göre gerçek alan ile izdüşüm alan arasındaki farkın en az olduğu bölgemiz aşağıdakilerden hangisidir?

rhturk hocam,az olur ifadesini yanlışlıkla yazdınız herhalde,
kemal hocama katılıyorum,zaten açıklamada dağlık ve engebeli ifadesi kullanılmış. yükselti ifadesi kullanımamış.

Ben de aynı görüşteyim.

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
nisyan
Sürekli Üye

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 09 Aralık 2009, 21:33:31 »

Soruda hata var ya da siz yanlış yazdınız hocam. Ama cevabı şu şekilde izah edilebilir.
Gerçek alan ile iz düşüm alan arasındaki en az fark Marmara Bölgesi
Gerçek alan ile iz düşüm alan arasındaki en fazla fark da Doğu Anadolu Bölgesi'nde olur.
rhturk
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

...zamana bıraktım...

« Yanıtla #8 : 10 Aralık 2009, 09:09:26 »

Yanlış yazmıştım düzelttim: Gerçek alan ile izdüşüm alan arasındaki farkın en az olduğu bölge hangisidir?Marmara Bölgesi ortalama yükseltisi en az olan bölgemizdir ve buna bir itirazım yok. Fakat gerçek alan ile ilgili izdüşüm alan arasındaki farkın en az olduğu bölgenin Güneydoğu Anadolu Bölgesi olduğunu düşünüyorum ve bu konudaki düşüncemi soruyu açarken yazmıştım. Marmara Bölgesi olduğunu yazan arkadaşlarımız kaynak verebilirler mi?

inlandsis
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 10 Aralık 2009, 14:35:40 »

gerçek alan alan ile izdüşüm alanı arasındaki fark arazinin engebe yapsına bağlıdır,yükseltiyle alakası yoktur.Bu bakılmdan bu farkın en az olduğu bölgemiz en düz bölgemiz olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi'dir.
rhturk
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

...zamana bıraktım...

« Yanıtla #10 : 11 Aralık 2009, 08:30:25 »

Soruda hata var ya da siz yanlış yazdınız hocam. Ama cevabı şu şekilde izah edilebilir.
Gerçek alan ile iz düşüm alan arasındaki en az fark Marmara Bölgesi
Gerçek alan ile iz düşüm alan arasındaki en fazla fark da Doğu Anadolu Bölgesi'nde olur.
''Yerşekillerinin dağlık ve engebeli olduğu yerlerde gerçek alanlaizdüşüm alan arasındaki fark fazla olur.'' şeklinde düzelttim.
Gerçek alan ile izdüşüm alan arasındaki fark en az Marmara Bölgesi'nde  olur demişsiniz. Nedenini açıklayabilir  misiniz?

western22
VIP Üye

Performans: 151
Çevrimdışı Çevrimdışı

S.TELLİOĞLU Mersin Akdeniz Anadolu İmam Hatip L.

« Yanıtla #11 : 11 Aralık 2009, 13:20:04 »

marmara bölgesi yükselti ortalamasının en az olduğu bölgedir.ancak gerçek alan ile izdüşüm alanı arasındaki fark hesaplanırken denizden yüksekliğe değil,yerşekillerinin sadeliğine bakılır.birçok kaynakta marmara bölgesi olarak geçer.ama kaynak gösterebilecek bi arkadaş olursa daha iyi olur.

Yalanlamak ve reddetmek için okuma! İnanmak ve her şeyi kabullenmek için de okuma! Konuşmak ve nutuk çekmek için de okuma! Tartmak, kıyaslamak ve düşünmek için oku.
bora
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 18 Aralık 2009, 23:34:43 »

1.Ortalama yükseltisi fazla olan bir bölge düzlük ise nasıl fark çok çıkar?
2.Daha önce konu ile alakalı bir konuda şu soruyu sormuştum. Hangi bölge daha dağlık diye(tabiki yüksek diye sormadım)fakat yazan olmadı.
3.Bu tip hoşlanmasakta sorulara akademik çevreler bir kesinlik getirsin,karşılaşılıyor(hepinizin bildiği gibi, en çok erozyon hangi bölgede, en dağlık bölge hangisi gibi Coğrafya 12)
tamerkaya
Deneyimli Üye

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 19 Aralık 2009, 10:32:09 »

doğru cevap ben ce de g doğu
abdllhdnzl
Uzman Üye

Performans: 59
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 19 Aralık 2009, 18:30:23 »

G.Doğu anadolu bölgesinin düz olduğundan söz ediliyor ama Karacadağ, Mardin dağları unutulmamalı. Birde Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu bölgesini ayıran sınırın nerden geçtiği de önemli.Zira bu sınır Güneydoğu toroslardan geçiyorsa ki, bence öyle. Bu dağ sırası da yükselti farkı oluşturur. Marmara bölgesinde ise En yüksek yer Uludağ, onun dışında dağların yükseltisi(Koru,Işık, Yıldız dağları) fazla değil. Bu konularda kaynak belirtmek önemli.ancak şu an sadece kişisel görüşümü belirttim. Bu konularda elinde kaynak olan arkadaşların katkılarını bekliyoruz.

SANMA ŞAHIM HERKESİ SEN SADIKANE YAR OLUR
HERKESİ SEN DOST MU SANDIN BELKİ OL AĞYAR OLUR
SADIKANE BELKİ OL ALEMDE BİR SERDAR OLUR
YAR OLUR AĞYAR OLUR SERDAR OLUR DİLDAR OLUR
***YAVUZ SULTAN SELİM***
                                                              Abdullah DENİZLİ
                                                            Coğrafya Öğretmeni
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic