Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Akdeniz İkliminin Doğal Bitki Örtüsü Nedir?  (Okunma Sayısı 2789 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
coğrafyacı08
VIP Üye

Performans: 89
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 18 Mart 2009, 19:48:13 »

Akdeniz iklimimin doğal bitki örtüsünün maki olduğunu biliyor ve böyle öğretiyoruz. Makiler, Akdeniz İkliminin görüldüğü alanlarda kızılçam ormanlarının tahrip edilmesi sonucu, doğal olarak gelişen daima yeşil kalan, kısa boylu geniş yapraklı ağaç ve çalılardan oluşan bitki örtüsüdür. (Coğrafya 10 s.125) Makilerden daha önce Akdeniz İkliminde doğal olarak gelişen bitki örtüsü kızılçam ormanlarıdır. Günümüzde de tahrip edilmemiş alanlarda bu ormanlar yer yer deniz seviyesine kadar inmektedir. Bu bilgiler ışığında Akdeniz İklimin doğal bitki örtüsünün kızılçam ormanları olduğu söylenebilir mi? Doğal bitki örtüsü, geliştiği bölgenin iklim özelliklerini en güzel yansıtan unsur olduğuna göre Akdeniz ikliminin doğal bitki örtü makilerin yanında kızılçam ormanlarıdır diye düşünüyorum . Arkadaşların görüş ve önerilerini bekliyorum.
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #1 : 18 Mart 2009, 22:27:36 »

Akdeniz ikliminin doğal bitki örtüsü Kızılçam ormanlarıdır,maki kızıl çam ormanlarının bulunduğu yerde sekonder bitki topluluğudur,kızılçam ormanlarının tahrip edilmesi sonucu sekonder bitki olan makiler hızlı bir yayılış göstermişlerdir,kızılçam ormanlarının tahrip edilmediği yerlerde maki daha azdır.

Bu konu daha öncede sitemizde konuşuldu sanırım,ben o zamanda buna benzer  şeyleri söylemişdim,bu söylediğim bilgiler akademiktir,Yusuf Dönmez'in bitki coğrafyası ile ilgili kaynağında geçmektedir.

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
Jön_Türk
VIP Üye

Performans: 164
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 19 Mart 2009, 08:32:13 »

Artı, kitaplarda Kahve ve kestane renkli toprakların görüldüğü alanlarda görülen bitki örtüsü step olarak açıklanıyor daha sonrada görülen iklime karasal deniliyor.
 Karasal iklimin toprak örtüsü çernezyom,dbö'sü ise iğne yapraklı ormanlar ve dağ çayırları değilmidir?
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic