Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Akarsular  (Okunma Sayısı 3759 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
aamanyaqq
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 16 Mart 2007, 16:39:59 »

Hocam akarsularla ilgil bi kaç sorum var. Bu konuyla ilgili olarak bana yardımcı olabilir misiniz?  Ya da bilgi toplayabileceğim bi kaynak var mı?
akarsu ağı ile yerşekilleri arasında ne tür bi ilişki vardır?
Türkiye' deki akarsularda neden taşımacılık yapılamıyor?
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #1 : 16 Mart 2007, 20:39:59 »

Akarsular yeryüzünün şekillenmesinde en fazla etkili olan dış kuvvettir.Gerek aşındırma gerekse biriktirme yaparak yeryüzünü şekillendirir ve bu halen devam etmektedir.Aynı zamanda yer şekilleri de akarsulara etki eder.Akarsuyun hızı,boyu,enerji üretme gücü hatta rejiminde yer şekillerinin önemli etkisi vardır.Yer şekillerinin uzanış doğrultusu,akarsuyun çıktığı yerin örneğin dağların dorukları gibi kıyıya yakın olması boyunu ve akış hızını etkiler.Eğimin çok az olduğu bir yerde akan akarsuyun hızı yavaştır.Menderesler çizerek ilerler ve havzasında bir takım değişikliklere yol açar vb.
Ülkemizdeki akarsularda taşıma yapılamamasının nedeni;akarsuların boylarının kısa ,rejimlerinin düzensiz ve eğimli bir arazi yapısına sahip olmalarındandır.
Eksik ve hatalı  yönleri varsa arkadaşlarımız düzeltsinler lütfen...

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
ergül
VIP Üye

Performans: 37
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 16 Mart 2007, 22:53:50 »

ilave; Akarsularımız taşıdıkları bol materyali denize döküldükleri yerlerde biriktirdikleri için de ulaşıma elverişli değildirler.
Kaşif Mustafa
VIP Üye

Performans: 187
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mustafa BAYRAK Erbaa Anadolu İmam Hatip Lisesi

Site
« Yanıtla #3 : 16 Mart 2007, 23:07:11 »

Akarsularımızn üzerinde ulaşım yapılamayışının temel nedenleri:
- Akarsularımızın fazla eğimden dolayı hızlı akmaları
- Taşıdıkları su miktarının az olması ve seviyesinin yıl boyunca fazlaca değişmesi (rejim)

Akarsu yeryüzü şekilleri arasındaki ilişkiye gelince;
Akarsuların havzaları ve uzunlukları üzerinde etkili olmuştur. Ülkemiz küçük bir ülke olmasına rağmen kapalı havzaların oluşmasına ve kısa boylu olmasına neden olmuştur. Ayrıca yeryüzü şekilleinineğimli ve yüksek olması hidroelektrik üretimi üzerinde olumlu etki yapmıştır.
Balaban Lisesi Malatya
mustib.tripod.com

Coğrafyacı olmak doğaya başka bir gözle bakmaktır.
haliç
VIP Üye

Performans: 65
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 16 Mart 2007, 23:54:29 »

konuyla ilgili olarak zg09 ve kaşif mustafa arkadaşımız gerekli açıklamayı yapmışlar.Sonuçta şu söylenebilir. Üklemizin jeolojik yaşı genç olduğundan dış kuvvetler görevini tam olarak tamamlayamamıştır. Bu vesileyle ortalama yükseltisi fazla olan bir ülkedir.Yani akarsularımızın boyu kısa, akış hızı fazladır.Bartın çayının 7 km.lik bölümü hariç ülkemizde ki akarsularda taşımacılık yapılamaz...
hikmet55
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 17 Mart 2007, 00:21:04 »

Açıklamalar için teşekkürler.Haliç kardeş beni tatmiz ettin teşekkürler. Tam benzer sorulara cevap arıyordum. İyi ki coğrafya.biz var. Sitemizi geç farkettim inşaallah erken kaybetmeyiz.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic