Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: akarsuda yatak eğiminin rejim üzerindeki etkisi(yardım)  (Okunma Sayısı 7698 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
kartoğraf
VIP Üye

Performans: 379
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 13 Mayıs 2008, 14:08:30 »

arkadaşlar merhaba...
akarsuyun yatak eğimi, akarsu rejimi üzerinde etkili midir?
"eğimin fazla olması rejim düzensizliğine yolaçar" diye bir bilgi gördüm de
bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim. şimdiden teşekkür ederim
tonyukuk
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 13 Mayıs 2008, 15:19:40 »

Akarsu rejimi beslenme kaynakları ve iklim özellikleri( Sıcaklık ve buharlaşma şiddeti, yağış şekli ve mevsimlere göre dağılışı gibi özellikler) ile ilgilidir. Yatak eğiminin rejim üzerinde etkisi yoktur.
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #2 : 13 Mayıs 2008, 15:22:13 »

Yatak eğiminin rejim üzerinde etkisi olacağını sanmıyorum.Akım üzerindeki etkisi tamam ama rejim çok farklı nedenlere bağlı gelişiyor.

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
:::.AHMET.:::
Moderator

Performans: 2326
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 13 Mayıs 2008, 15:26:22 »

Akarsu rejimi beslenme kaynakları ve iklim özellikleri( Sıcaklık ve buharlaşma şiddeti, yağış şekli ve mevsimlere göre dağılışı gibi özellikler) ile ilgilidir. Yatak eğiminin rejim üzerinde etkisi yoktur.
Yatak eğiminin rejim üzerinde etkisi olacağını sanmıyorum.Akım üzerindeki etkisi tamam ama rejim çok farklı nedenlere bağlı gelişiyor.
yanılmıyorsam orkun karakurum hocamın dış kuvetler sunumunda yatak eğiminin de etkili olduğu yazılıydı.

İnsanları niçin öldürüyorsunuz ki? Biraz bekleyin zaten ölecekler.

[Konfüçyüs]
tonyukuk
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 13 Mayıs 2008, 15:46:22 »

yanılmıyorsam orkun karakurum hocamın dış kuvetler sunumunda yatak eğiminin de etkili olduğu yazılıydı.

Yatak eğiminin rejim üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğunu açıklarmısınız.
:::.AHMET.:::
Moderator

Performans: 2326
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 13 Mayıs 2008, 15:54:26 »

ben etkili olduğunu savunmuyorum. sadece bilgilendirme amaçlı yazdım hocam.

İnsanları niçin öldürüyorsunuz ki? Biraz bekleyin zaten ölecekler.

[Konfüçyüs]
karakurum
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 13 Mayıs 2008, 16:11:09 »

ben etkili olduğunu savunmuyorum. sadece bilgilendirme amaçlı yazdım hocam.

Jeomorfolojik faktörler

Rejim üzerinde akarsu havzasını şekli, yüksekliği, eğimi vs gibi morfolojik özellikleri ile havzada bulunan ana mataryalin yani kayaların geçirgenliği ve aşınımaya gösterdikleri direnç etkili olmaktadır.

şöyle ki genellikle eğimli yamaçlara sahip olan havzalarda yüzeysel akışa geçen su miktarı, fazla olduğundan ve bu sularda kısa sürede yataklarda toplandığından, özellikle sağanak yağışların akabinde ve kar erimeleriyle yağışın aynı zamana geldiği dönemlerde akımda hızlı yükselmeler olmaktadır.

Uygulamalı Hidroğrafya 1 Prof dr İbrahim ATALAY

Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 13 Mayıs 2008, 16:21:17 »

Orkun Hocam benim anladığım akımda hızlı yükselmelere neden olur yani akımda bir etkiye sahiptir diyor.Yoksa eğimin havzaya düşen yağış miktarını ya da eriyen karların akarsuya dahil olmasında bir etkisiinn söz konusu olduğunu sanmıyorum.

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
karakurum
Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 13 Mayıs 2008, 16:29:18 »

özellikle sağanak yağışların akabinde ve kar erimeleriyle yağışın aynı zamana geldiği dönemlerde akımda hızlı yükselmeler olmaktadır.
zeki hocam ikisi aynı anda olduğunda rejimde düzensizleşme meydana geliyor diyor. yani kar ve sağnak yağış beraber olduğu dönemde düzensiz rejim oluşmasına neden oluyor. eğimli arazi.
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 13 Mayıs 2008, 16:33:46 »

Hocam İbrahim Atalay hocamıza saygı duyuyorum ama ben bu durumun akarsu rejimi gibi (Akarsuyun akımında yıl boyunca meydana gelen değişikliğe akarsu rejimi denir.) çok uzun süreli bir durum için etkisinin olacağını sanmıyorum.

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
tonyukuk
Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 13 Mayıs 2008, 16:44:49 »

Evet benim söylediğimden farklı birşey söylemiyorsunuz. Burada rejim üzerinde etkili olan eğim değil yağış biçimidir. Sağanak yağışların olduğu her havzada akım değişimleri görülür. Eğimin az ya da fazla olması etken değildir.
karakurum
Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 13 Mayıs 2008, 16:59:55 »

arkadaşlar hepimiz coğrafyacıyız biliriz ki bizlere okulda öss sınavındaki gibi enleri istemediler. şu sebepten bu az etkili bu sebepten bu az etkili olur bundan dolayı şu ondan dolayı bu diye öğretmediler bizlere konuları genel kapsamda görmemiz gerektiği çok az etkili olur çok fazla etkili oluru öğretmediler. bizler coğrafi konulara genel bakmayı öğrendik. dersane öğretmeni olsam en az etkili olan bu derdim fakat bu etkili. saygılarımla
tonyukuk
Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 13 Mayıs 2008, 17:31:36 »

Anlaşamayacağız sanırım.  Tabiki İbrahim Atalay alanında çok önemli bir otorite. Ancak bize verilen herşeyi sorgulamadan olduğu gibi kabul etmemiz doğrumudur? Burada az ya da çoktan bahsetmiyorum. Akarsu rejiminde eğimin etkisi yoktur. Yıl boyunca eğimde bir değişme olmayacağına göre rejim üzerinde de etkili olması mümkün değildir. Eğimli yamaçlara sahip olan havzalarda yüzeysel akışa geçen su miktarı, fazla olduğundan ve bu sularda kısa sürede yataklarda toplandığından, eğimin rejim üzerinde etkili olduğunu söylüyor hocamız. Keşke danışma imkanımız olsaydı. Ben hala anlattıklarından rejim üzerinde eğim değil iklimin etkili olduğu sonucunu çıkarıyorum.
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 13 Mayıs 2008, 18:13:22 »

Bu konuda Zeki Hocama katılıyorum.
karakurum
Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 13 Mayıs 2008, 18:30:09 »

Wink valla ne diyim arkadaşlar İbrahim ATALAYIN kitabından örnek verdim yok dediniz daha diyeyim. ama İbrahim ATALAY beşeri üzerine prof tu herhalde  Huh?. neyse arkadaşlar eğer indirdiyseniz slaytı düzenleme yapılacak şekilde ayarlamıştım. değiştirirsiniz güle güle kullanın. saygılarımla.  Wink
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic