Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Acill bir ölçek sorusu  (Okunma Sayısı 8343 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
puma07
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 25 Ocak 2012, 18:42:10 »

Arkadaşlar bu soruya bakabilir miisniz? Soruda mı bir şey var? Yoksa ben mi ince ayrıntıları göremiyorum!!! Soru mu hatalı?
puma07
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 25 Ocak 2012, 18:59:21 »

arkadaşlar sorunun üzerine tıklarsanız görüntü büyüyor.
SEDATOYKU
VIP Üye

Performans: 226
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 25 Ocak 2012, 19:10:03 »

Bu sorunun yapılması için A - B arasındaki arazi eğimi gerekli diye düşünüyorum. eğim verilmiş olsaydı eğim ve yükseklik farkından yatay uzaklık bulunurdu.  yatay uzunluk/ 3 cm olarak kesir ölçek bulunurdu. yani kanaatimce soru bu hali ile eksiktir...

turkuaz07
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 25 Ocak 2012, 19:14:37 »

soruda sıkıntı olmadığını düşünüyorum a b arası çizgi ölçekte bakarsak 90 km dir 3 cm ise haritada 1 cm 30 km gerçekte ise cevap A
SEDATOYKU
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 25 Ocak 2012, 19:22:41 »

soruda sıkıntı olmadığını düşünüyorum a b arası çizgi ölçekte bakarsak 90 km dir 3 cm ise haritada 1 cm 30 km gerçekte ise cevap A

çizgi ölçeğe göre A - B arasının 90 km olduğuna emin misiniz? Bir daha bakarsanız A - B arasının ancak iki bölme kadar olduğu görülür. hatta bir cetvel yardımı ile ölçerseniz tam olarak iki bölmeye yani 60 km ye karşılık geldiğini görürsünüz. çizgi ölçeği dikkate alırsak ölçeğin 1/2000.000 olması gerekir.
yuluturk
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 25 Ocak 2012, 19:49:54 »

sorunun yanıtı A.. sorunun resmini orjinal boyutuna getirdiğimizde A-B arası yaklaşık 70 km.ölçülür. Bu sonucuda 3cm. ye böldüğümüzde 1/2.300.000 gibi bir sonuç çıkıyor amaaaa, muhtemelen soruyu hazırlayan kişi A-B arası yükselti farkını uzaklık gibi düşünmüş ve o nedenlede E şıkkına 1/20.000 yanıtını koymuş.Kısaca soruyu hazırlayana göre yanıt E (tabiki yanlış) ama gerçek yanıt ise yakın olduğu için A..
SEDATOYKU
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 25 Ocak 2012, 20:02:58 »

sorunun yanıtı A.. sorunun resmini orjinal boyutuna getirdiğimizde A-B arası yaklaşık 70 km.ölçülür. Bu sonucuda 3cm. ye böldüğümüzde 1/2.300.000 gibi bir sonuç çıkıyor amaaaa, muhtemelen soruyu hazırlayan kişi A-B arası yükselti farkını uzaklık gibi düşünmüş ve o nedenlede E şıkkına 1/20.000 yanıtını koymuş.Kısaca soruyu hazırlayana göre yanıt E (tabiki yanlış) ama gerçek yanıt ise yakın olduğu için A..

A - B arası tam olarak 60 km olarak ölçülmektedir. Cetvelle ölçünce görülür. (noktaların merkezlerinden ölçmek gerekir)
çizgi ölçeğe göre ölçeğin 1/2000.000 olması gerekir. o da yok.
A-B arasının arazi eğimi verilmiş olsaydı çizgi ölçeği dikkate almadan bir sonuca varılabilirdi.sonuç olarak sorunun elle tutulur bir yanı yok...
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #7 : 25 Ocak 2012, 20:44:14 »

Çigi ölçeğin toplam uzunluğunu 5 cm olarak vermiş olsaydı A  ile B noktası arası 90 km olur ve  o zaman doğru seçenek A şıkkı olurdu,ama öyle bir uzunluk belirtmediği için  yapılan ölçümle A  ile B noktası arası 60 km olduğu görülüyor buna görede ölçeğin 1/ 2000 000 olması gerekir ,böyle bir seçenekte şıklarda olmadığı için  soru  sakat Smiley

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
hasanoğlan
VIP Üye

Performans: 11
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 25 Ocak 2012, 21:12:59 »

Hayatımda gördüğüm en saçma soru.Bir eğim problemi hazırlanmış, fakat ölçek sorulmuş.Burada çizgi ölçek hazır olarak verilmiş.Sadece çizgi ölçeği kesir ölçeğe çevirmek yeterlidir.Diğer bilgilere (yükselti farkı ve yatay uzaklık) gerek yoktur.
     Çizgi ölçeğin toplam uzunluğu verilmediği için, her aralık 1 cm olarak kabul edilir.1 cm'lik aralık çizgi ölçekte 30 km olduğuna göre, yanına sadece 5 sıfır koyarak kesir ölçek bulunur.
     Yanıt: 1/3.000.000
     Diğer bilgilere gerek yoktur.

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür,
Ve bir orman gibi kardeşçesine
puma07
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 26 Ocak 2012, 04:49:22 »

Hayatımda gördüğüm en saçma soru.Bir eğim problemi hazırlanmış, fakat ölçek sorulmuş.Burada çizgi ölçek hazır olarak verilmiş.Sadece çizgi ölçeği kesir ölçeğe çevirmek yeterlidir.Diğer bilgilere (yükselti farkı ve yatay uzaklık) gerek yoktur.
     Çizgi ölçeğin toplam uzunluğu verilmediği için, her aralık 1 cm olarak kabul edilir.1 cm'lik aralık çizgi ölçekte 30 km olduğuna göre, yanına sadece 5 sıfır koyarak kesir ölçek bulunur.
Hocam aynen bende sizin gibi düşündüm. Cevap C şıkkı olarak verilmiş. Kesinlikle çok saçma bir soru emin olmak için sizin görüşlerinize sundum. Teşekürler.
musaduan
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 07 Şubat 2012, 09:16:40 »

Soru saçma ama soruda verilen ölçeği kesir ölçeğe çevirmek yeterlidir.
memed
Deneyimli Üye

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 07 Şubat 2012, 13:43:39 »

buna benzer öss sorusu var. 90lı yıllardan burda sanırım yapılması gereken şu. iki nokta arası uzaklığı harita üzerinden ölçmek bunun için kalemden yararlanabilirsiniz. sonra çizik ölçek üzerinde bunun gösterdiği değeri bulup bunu kesir ölçek olarak ifade etmek yeterlidir. buna göre benim cevabım 1/3.000.000 olacaktır
kartalbeyi
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 07 Şubat 2012, 16:27:51 »

cevap 1/3 000 000 dır çizgi ölçeği kesir ölçege cevirmek yeterlidir soruda verilen diğer bilgiler zaman kaybıdr...
memed
Deneyimli Üye

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 09 Şubat 2012, 07:33:51 »

cevap 1/3 000 000 dır çizgi ölçeği kesir ölçege cevirmek yeterlidir soruda verilen diğer bilgiler zaman kaybıdr...
kartalbeyi seninki biraz yanlış olurdu. çünkü burda çizik ölçeğin kaç cm ile çizildiği söylenmemiş. onun için bu tarz sorularda en iyi yol ölçmektir diye düşünüyorum. burda cevap 1/3000000 olurdu fakat dikkat edilmesi gereken nota şudur. ölçeğin payındaki 1 rakamının birimi yoktur. buda çizik ölçekten kaynaklanmaktadır
deryaa
Uzman Üye

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 09 Şubat 2012, 17:41:38 »

ben de sizin gibi düşünmüştüm
diğer yazılanları okuyunca acaba nerede eksiğim var dedim
ama sizin cevabınızı okuyunca mantığım doğru olduğuna inandım
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic