Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 50 santigrat derece 25 dercenin iki katı mıdır?  (Okunma Sayısı 20570 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
western22
VIP Üye

Performans: 151
Çevrimdışı Çevrimdışı

S.TELLİOĞLU Mersin Akdeniz Anadolu İmam Hatip L.

« : 21 Aralık 2008, 18:44:42 »

evet arkadaşlar,bir fizik öğretmeni bna bunu sordu.50 dercelik sıcaklık 25 derecelik sıcaklığın 2 katımıdır?konuyla ilgili değerli yorumlarınızı bekliyorum.şimdiden tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum...

Yalanlamak ve reddetmek için okuma! İnanmak ve her şeyi kabullenmek için de okuma! Konuşmak ve nutuk çekmek için de okuma! Tartmak, kıyaslamak ve düşünmek için oku.
geography12
VIP Üye

Performans: 66
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 21 Aralık 2008, 19:11:22 »

Hocam bence değildir. Çünkü nitel bir değerlendirme, daha doğrusu eğitim bilimlerindeki ölçme sorularında bu tip ifadeler yer alırdı. Örneğin Ali sınavdan 40 alsın  Mehmet 80 alsın. Bu Mehmet'in Ali den 2 kat çalışkan olduğunu göstermez. Fizik hocamızın sorusu da bu anlamda cevaplandırılablir kanısındayım..

Sen ey yardım sevenim, ruhumu derde saldın
Yalnızlığım ağlarken gülenim, nerde kaldın

Bilmezsin ayrılığın ağı kokan dilini
Hâtıra bırak bana oyalı mendilini

Paslandı buzdağları ortasında çeliğim
Gözlerinden hatıra kaldı kekemeliğim...
ranıpka
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 21 Aralık 2008, 19:25:30 »

Sıcaklığın hissedilmesi bazen aynı derece ısıya sahip farklı yerlerde farklı hissedilebilir.Örneğin yazın veya kışın Antalya ile aynı sıcaklığa sahip olan ankaradaki sıcaklığın hissedilmesi oldukça farklıdır.Antalyadaki sıcaklık, sahip olduğu farklı şartlar nedeni ankaradan daha fazla hissedilmektedir.Dolayısıyla 25 derece ile 50 derece arasında matematiksel olarak 2 kat fark vardır ama sıcaklık bakımından kesinlikle 2 kat fark hissedemeyiz.
Göksel DOĞANAY
VIP Üye

Performans: 1027
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 21 Aralık 2008, 19:33:53 »

Sıcaklık ölçmelerinde itibari başlangıç noktası olduğu için oranlı karşılaştırmalar yapılamaz. Nesneler arasındaki oranlar, evrendeki gerçk oranları temsil etmez. 50 derece sıcaklık 25 derece sıcaklığın 2 katıdır diyemeyiz. Çünkü 0 noktası görecelidir.
4 cm 2 cm nin 2 katıdır. çünkü başlangıç noktası o cm gerçek bir sıfır noktasıdır. ve bağıl değildir.
Bülent AVCIOĞLU
Genel Moderator

Performans: 1057
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 21 Aralık 2008, 19:44:37 »

matematiksel olarak ,evet 2 katıdır,ama soruyu biraz açmak gerekir,aksini sylemek için nedenler gerekli,yorum yapmak böyle bir durumda zor,aksini söyleyen arkadaşlara katılmıyorum,sorudaki hangi veriye dayanarak değildir ?

Dedem koynunda yattıkça benimsin ey güzel toprak
Neler yapmış bu millet, en yakın tarihe bir sor bak.
sandaletos
VIP Üye

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 22 Aralık 2008, 13:09:43 »

hayır 2 katı değildir çünkü sıcaklık ölçerken gercek sıfır kullanılmaz.
yani sıcaklığın 0 santigrad derece olması hiç olmadığı anlamına gelmez
serenato
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 22 Aralık 2008, 14:35:20 »

2 ka
Sıcaklık ölçmelerinde itibari başlangıç noktası olduğu için oranlı karşılaştırmalar yapılamaz. Nesneler arasındaki oranlar, evrendeki gerçk oranları temsil etmez. 50 derece sıcaklık 25 derece sıcaklığın 2 katıdır diyemeyiz. Çünkü 0 noktası görecelidir.
4 cm 2 cm nin 2 katıdır. çünkü başlangıç noktası o cm gerçek bir sıfır noktasıdır. ve bağıl değildir.
doğru mantık bende bu soruyu öğrencilere soruyorum

"Herkes düşlerinin büyüklüğü kadar özgürdür"
mehmetozer27
Yeni Üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 22 Aralık 2008, 14:38:33 »

sıcaklık değerleri katı ile karşılaştırılamaz. 0 derecenin iki katı kaç eder. cevapsız. sıfır yok demek fakat sıcaklı değerinde aynı değil.

tunctunc
Uzman Üye

Performans: 115
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 22 Aralık 2008, 16:32:57 »

Cevap konusunda herkes mutabık galiba..
Bazen öğrencilerin sorduğu buna benzer başka bir soru daha var;
"8 şidetindeki deprem 4 şiddetindeki depremin iki kat büyüğü müdür?"
Bu konularda basit matematiksel yaklaşım biraz sorunlu galiba..

Ben Mevlana değilim, adam ol öyle gel....
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 22 Aralık 2008, 17:29:16 »

Depremlerde ortaya çıkan enerji miktarı her ölçek (Richter Ölçeği) arasında 30 kat kadar artar. Örnek 5 ölçeğindeki bir deprem, 4 ölçeğindeki depremden 30 kat daha fazla enerji üretmiştir. 8 şiddetindeki depremde ortaya çıkan enerji miktarı 4 şiddetindekinin 30x30x30x30 kez daha büyük enerji oluşturmuştur.
  Bu soruda derece derken kastedilen °C mı, °F mı, °R mü ,°K mi bunu da belirtmek gerekir. Bu konu da aynı özellikte.
  "Eşit aralıklı ölçek, birimlerde eşitliğin sağlandığı ve sıfırın tanımlanmış olduğu ölçek türüdür.Sıcaklık ölçmekte kullanılan °F ve °C birimlerde eşitliği sağlar.Her iki ölçme aracında da sıfır mutlak sıfır değildir. Bu nedenle eşit aralıklı ölçeklerde ölçümlerin birbirine oranlanması anlamlı değildir.Yanı Celcius ölçeğiyle 10 °C, 5°C nin iki katı değildir."Yrd.Doç.Dr. Şeref Tan Öğretimi Planlama ve Değerlendirme 2003

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
yaykanat
VIP Üye

Performans: 120
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 22 Aralık 2008, 18:25:27 »

Ahmet Hocam ( DeDe )
tüm kafa karıştırıcı sorulara verdiğiniz tatmin edici ve son derece bilimsel cevaplarınızla bizi her zaman aydınlatıyorsunuz.
Allah da sizin yolunuzu aydınlık etsin her daim. Teşekkürler.

mesut25
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 29 Aralık 2008, 18:38:01 »

Aynı soru benimde ödevimdi fizik dersinden cevabını burdaki yorumlarınız sayesinde buldum yorum yapan herkese sonsuz teşekkürler
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic