Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Şu sorulara bakarmısınız heryerde farklı cevaplar var  (Okunma Sayısı 4845 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
deburahfinesse
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 27 Ağustos 2010, 16:01:50 »

Herkese kolay gelsin. Yardımınıza ihtiyacım var.şu 6 soruyla ilgilenirseniz çok sevineceğim.
1)Hangi merkezde yerşekilleri kısa mesafede daha büyük değişiklik gösterir? Cevap trabzon
2)İndirgenmiş sıcaklık haritalarında güneydoğu anadolu en yüksek sıcaklıklara sahip. Peki türkiyenin yıllık sıcak ortalaması en yüksek bölgesi hangisidir? G.doğumu yoksa akdeniz bölgesimi? bu noktayı bi türlü anlamadım
3)Türkiyede kalıcı kar sınırı,orman üst sınırı batıdan doğuya gidildikçe artar bunun sebebi nedir?  cevap:yükselti
Ben bunun nedeninin karasallık olduğunu bi yerde okumuştum. Çünkü doğuda karasallık fazla olduğu için yaz sıcaklıklarıda daha fazla bu yüzden orman üst sınırı daha yüksek diye hatırlıyorum ama cevap yükselti???
4)Sinop ve ankaranın sıcaklık ortalamaları yazın birbirine yakınken kışın uzaktır bunun sebebi nedir? cevap:nem
şıklar arasında karasallıkta vardı ben karasallık yaptım.Aslında nem olduğunu biliyorum ama Ankara zaten karasal olduğu için nemliiliği çok düşük değilmi? 2 şıkkın yanyana verilmesi tuhaf geldi bana.
5)Aşağıda verilen bölümlerin hangisinde kısa mesafelerde iklim ve bitki örtüsü değişiminin daha az  olduğu söylenebilir?
 A)konya B)doğu karadeniz C)adana D)kıyı ege E)erzurum kars          cevap:kıyı ege
6)Kuzeydoğu anadoluda orman üst sınırı kıyı egeden niye daha yüksektir? cevap:yükselti   Ben karasallık olması gerektiğini düşünüyorum ama cevaplarda yok

deburahfinesse
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 27 Ağustos 2010, 17:13:50 »

allah aşkına koskoca forumda şu sorularda bana yardım edebilecek birisi yokmu?
mhtpsrf
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 27 Ağustos 2010, 17:40:41 »

Kalıcı kar , tarım, orman, yerleşme vb. üst sınırını belirleyen tek etmen enlemdir. O yüzden batıdan doğuya doğru değiştiğini gösteren hiçbir ifade ve soru görmedim. Kuzeyeden güneye veya güneyden kuzeye değişebilir. Cevap da enlem olur. Kalitesiz bir yayının soru bankasında olabilecek yanlış bir soru olmuş.
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 27 Ağustos 2010, 21:13:09 »

1-Trabzon'da birden yükselen dağlar var. Cevapta sorun yok.
2-Yıllık en yüksek sıcaklık Akdeniz'de(kıyılarda tabi), ama bu "gerçek sıcaklık"tır. İndirgenmiş sıcaklıkta,
  100 m.'de 0,5 derece artırırsınız.
3-Haklısınız. Karasallık...
4-Yine haklısınız.
5-Kıyı Ege 'de Akdeniz iklim özellikleri 100-120 km. içerilere sokulduğundan, diğerlerine göre kısa 
   mesafede değişiklikler az olur.
6-Yine haklısınız.

Dünyayı güzellik kurtaracak...
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 27 Ağustos 2010, 21:49:45 »

Bu tür sorular yöneltilirken sorunun tam,seçeneklerin hepsinin verilmesi daha sağlıklı sonuçlar verecektir.
serkan5948
Yeni üye
*

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 22 Eylül 2010, 15:08:25 »

karasallık yaz sıcaklığını yükseltir. kalıcı kar sınırı ve ormen üst sınırı için belirleyici olan yaz sıcaklığıdır bu yüzden karasallığın fazla olduğu doğu anadoluda kalıcı kar sınırı akdeniz ve egeye göre yüksektir.
_ferhat06
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 22 Eylül 2010, 20:28:05 »

arkadaşlar türkiye iklimi ile ilgili sorularda Oğuz EROL hocamızın Klilatoloji ve İbrahim ATALAY hocamın Türkiye coğrafyası kitaplarından araştırmanızı tavsiye ediyorum. Eminim bu soruların cevaplarına ulaşırsınız...
subutay78
Uzman Üye

Performans: 8
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 23 Eylül 2010, 06:18:54 »

Soruların tamamı olsa daha güzel olurdu. Fakat KT arkadasımız zaten yardımcı olmus...Wink
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic