Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 3 Ocak ve 4 Temmuz tarihleri ile ilgili bir soru??  (Okunma Sayısı 10542 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Serkan ALTUNER
VIP Üye

Performans: 141
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 04 Aralık 2007, 22:03:30 »

Arkadaşlar hepimizin bildiği gibi Günöte ve Günberi tarihlerinin mevsimler  üzerinde doğrudan bir etkisi yok. Benim merak ettiğim Dünya'nın Güneş'e yaklaşması ve uzaklaşmasının acaba Dünya'ya hiç mi etkisi yok???( Mevsim sürelerinin farklı olması, Şubat ayının 28 çekmesi, Eylül Ekinoksunun 2 gün gecikmesi vb dışında etkilerden bahsediyorum)
MUHARREM BUZ
Muharrem BUZ
Site Yöneticisi

Performans: 1771
Çevrimdışı Çevrimdışı

Uzunköprü Muzaffer Atasay Anadolu Lisesi

« Yanıtla #1 : 04 Aralık 2007, 22:05:00 »

bunun dışında bir etkisi olduğunu zannetmiyorum. varsa şayet bende öğrenmek isterim.

Yaş kırk dört yolun yarısı +9
Dante gibi ortasını geçtik ömrün.
baksu
Site Yöneticisi

Performans: 2641
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 04 Aralık 2007, 22:10:15 »

Güneşin çekim gücü değişir

Suskunluğum asaletimdendir...
Her lafa verecek bi cevabım var.
Lakin bi lafa bakarım, laf mı diye...
Bi de söyleyene bakarım, adam mı diye...

Serkan ALTUNER
VIP Üye

Performans: 141
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 04 Aralık 2007, 22:14:55 »

Baksu Hocam güneşin çekim gücünün değişmesinin bizim bildiklerimiz dışında  Dünya'ya bir etkisi var mı? Ben onu merak ediyorum. Yani 3 Ocak tarihinde ve 4 Temmuz tarihinde Dünya'da meydana gelen hadiselerin normal seyri dışında bir durum yaşanıyor mu?(Bizim bildiklerimiz ve öğrettiklerimiz dışında)
ardanuç
VIP Üye

Performans: 78
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 04 Aralık 2007, 22:18:44 »

bizim bildiklerimiz ve öğrettiklerimiz dışında "yok"..Mümkün değil(!!)(Olsa öğretirdik)..
Yeliz Kamiş
Uzman Üye

Performans: 160
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 04 Aralık 2007, 22:26:24 »

bizim bildiklerimiz ve öğrettiklerimiz dışında "yok"..Mümkün değil(!!)(Olsa öğretirdik)..

Smiley

güzel günler göreceğiz çocuklar...güneşli günler...motorları maviliklere süreceğiz...
cumhurabay
cumhurabay
VIP Üye

Performans: 225
Çevrimdışı Çevrimdışı

yaşadığımız her şeyde izi olan bilimciyiz.

Site
« Yanıtla #6 : 04 Aralık 2007, 22:31:45 »

uzayda güneş ışınlarını tutan herhangi bir gaz tabakası olmadığından atmosfere girinceye kadar herhangi bir tutulmaya uğramadan yeryüzüne ulaşır. bu yüzden güneş ışınlarının geliş açısı sıcaklığı etkileyen en önemli etmendir.

muratdemir750
Üye
**

Performans: 9
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 04 Aralık 2007, 22:39:20 »

Değerli hocam tabiyki dünya güneşe yaklaştığı zaman dünyanın yörüngesi üzerindeki hızı artar bunu hepmiz biliyoruz. Dünyada muazzam bir denge var bilindiği gibi Dünyanın güneşe en yakın olduğu 3 Ocak tarihinde güneş ışınları güney yarımküreye dik açıyla gelir ancak güney yarım kürede denizler geniş yer kapladığı için yeryüzü fazla ısınamıyor en uzak olduğu tarihte ise güneş ışınları kuzey yarım küreye dik açıyla gelir burada karalar geniş yer kaplar ancak karalar daha çok daha çabuk ısınır ama dünya güneşe en uzak noktadadır. Sonuç itibariyle hocam kara deniz dağılımı güneşin dünyaya yaklaşıp uzaklaşmasından doğan farkı ortadan kaldırıyor dolayısı ile bildiklerimiz dışında farklı bir olay yok.
baksu
Site Yöneticisi

Performans: 2641
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 04 Aralık 2007, 22:42:09 »

Baksu Hocam güneşin çekim gücünün değişmesinin bizim bildiklerimiz dışında  Dünya'ya bir etkisi var mı? Ben onu merak ediyorum. Yani 3 Ocak tarihinde ve 4 Temmuz tarihinde Dünya'da meydana gelen hadiselerin normal seyri dışında bir durum yaşanıyor mu?(Bizim bildiklerimiz ve öğrettiklerimiz dışında)

hocam güneşin çekim gücü değişimi derken yukarıda verdiğiniz durumları özetlemek için yazdım. yani ifadem bilinen bir cümle. cevap niteliğinde yazmadım.

Suskunluğum asaletimdendir...
Her lafa verecek bi cevabım var.
Lakin bi lafa bakarım, laf mı diye...
Bi de söyleyene bakarım, adam mı diye...

zere
Uzman Üye

Performans: 43
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel Günler Göreceğiz Çocuklar

« Yanıtla #9 : 04 Aralık 2007, 23:04:38 »

bunların dışında bi etkisi yok zaten ben daha önce bu konuda bi tartısma başlatmıstım. B en o tarihlerin sabit olmadıgını söyleyeyim sadece şimdilik. Çünkü dünyanın güneş etrafındaki yörüngesi sabit degil.
WALLES
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 05 Aralık 2007, 08:17:31 »

sayın murat demir in kaynagı nedir bilemem ama mantıklı geldi
çünkü sonuçta yakınlaşmadan sözediyoruz bu da demektir ki güney yarım küre daha fazla ısınmalı mantık ve bilimsel olarak ama denizlerin çok olmasından kaynaklı güney yarımkürede geç ısınma bu farkı ortadan kaldırıyor olabilir
ama sonuç olarak aslında daha fazla ısınmalı bence de
muratdemir750
Üye
**

Performans: 9
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 05 Aralık 2007, 17:39:02 »

Eğitim Fakültesi Coğrafya bölümündeki değerli hocalarımızdan Yard Doc Nuri İnan olayı bu şekilde açıklamıştı.
strabon_05
Deneyimli Üye

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 19 Aralık 2007, 23:36:03 »

yazılı olarak bu bilgiye hiç rastlamamıştım ama kendi yorumumla murat demir arkadaşımızın yaptığı açıklamayı yapıyordum. bu sayede bilginin doğruluğundan emin oldum. teşekkürler.
bed
Uzman Üye

Performans: 108
Çevrimdışı Çevrimdışı

BİZE HERYER COĞRAFYA

« Yanıtla #13 : 19 Aralık 2007, 23:52:16 »

ısı etkisini minimize eden en önemli husus yörüngedeki hızın değişmesi.hız değişince alınan enerji de değişir. bunu yanan bir sobanın karşısında dönmek gibi düşünün yüzünüz  sobaya dönükken yakınsınız ve hızlı geçiyorsunuz(güney yarım küre) sırtınız dönükken uzaksınız ve yavaş geçiyorsunuz aldığınız anerji hemen  aynı olur.
 düşüncem şu; etkisi olmamasının nedeni uzaklıkla beraber hızın da değişmesidir.

Bülent Ecevit Demirci                                          
URLA HAKAN ÇEKEN ANADOLU LİSESİ
İZMİR                   TS
strabon_05
Deneyimli Üye

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 19 Aralık 2007, 23:57:19 »

güzel ve mantıklı bir açıklama ama kara ve denizlerin daha etkili olduğunu düşünüyorum.
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic