Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 28. sayfadaki bulmaca  (Okunma Sayısı 10328 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
cemre.
Sürekli Üye

Performans: 29
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 06 Ekim 2008, 10:14:44 »

maya uygr. yetişen ürün
maya uygr. daki inşaatlarda kullanılan taş?
anafartalar
VIP Üye

Performans: 339
Çevrimdışı Çevrimdışı

Anafartalar Lisesi Coğrafya Öğretmeni Denizli

« Yanıtla #1 : 06 Ekim 2008, 11:58:27 »

Kireç Taşı bitkinin adı Avakado ama uymuyor belki yerel adıdır

İnsanlar son ağaç kesilene, son balık tutulana son çiçek koparılana kadar paranın yenmeyeceğini öğrenemeyecektir.
Köksal AYDIN
Moderator

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 06 Ekim 2008, 14:59:43 »

Bu konu dün burada tartışılmıştı galiba.Ama yine söyleyelim.

Hocam ben de ürüne avakado diyorum ama her zamanki gibi yanlış hazırlamışlar. uymuyor çünkü.

Ayrıca taş amber taşı olacak galiba.Ne işe yaradığını araştırmak lazım....

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
cemre.
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 06 Ekim 2008, 15:30:23 »

tesekkür ederim. sayfa 30-31 in cevap anahtarını bulabılır mıyım?
sensizim5858
Yeni Üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 06 Ekim 2008, 15:38:08 »

hocam 12. sınıf 2.bölüm sorularının cevaplarını bulamadım yardım edebilirmisiniz Huh?
iklim
Sürekli Üye

Performans: 36
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 06 Ekim 2008, 16:49:59 »

maya uygarlığında yetişen tropikal ürün annano
anafartalar
VIP Üye

Performans: 339
Çevrimdışı Çevrimdışı

Anafartalar Lisesi Coğrafya Öğretmeni Denizli

« Yanıtla #6 : 06 Ekim 2008, 18:18:26 »

maya uygarlığında yetişen tropikal ürün annano

ANANO Cherimoya (Annona cherimola):Anavatanı güney Amerika olan ve çabuk yetişerek 5-6 m. yüksekliğe erişen bir ağacın meyvesidir. Yaprakları büyük ve oval şekilde, uçları sivri, üzerleri parlak ve koyu yeşil, altları ise mat ve açık yeşildir. Çiçekleri açık yeşil renkte, büyük ve geniş yapraklıdır. Bu çiçeklerden oluşan meyvelerina ağırlığı 50-250gr. olmaktadır. dondurmalara ve soğuk şerbetlere koku vermek için kullanılır. Her türlü topraklarda yetişebilen ağacı, en çok yaş toprakları sever ve bu gibi topraklarda 9 X 9 m. aralıkla dikildiği takdirde bir sene sonra çiçek açmağa başlayarak bütün sene meyve verir. Tat olarak az mangoya benzemeCherimoya (Annona cherimola)
kle beraber, aşırı tatlı bir meyve.
sözü edilen bitki ilgli bilgi burada açıklaması var. Fakat bu soru ders kitabında neden sorulmuş hala daha anlamış değilim. Shocked
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=9244

İnsanlar son ağaç kesilene, son balık tutulana son çiçek koparılana kadar paranın yenmeyeceğini öğrenemeyecektir.
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #7 : 06 Ekim 2008, 18:20:54 »

Gerçekten tebrik etmek lâzım o kadar tropik meyve içerisinden bunu bulmak oldukça beceri ister.Yazarlarımız araştırmacı maşallah.

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
Bulut
Uzman Üye

Performans: 102
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 06 Ekim 2008, 18:26:19 »

Kireç taşının yağışlı, nemli bölgede yapılarda kullanılması ve orada bullunması biraz zor değil mi?
Tropikal üründe hiç duyulmayan bilinmeyen ürün olmaması lazım ama orya uyanıda bulamadım
tunctunc
Uzman Üye

Performans: 115
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 06 Ekim 2008, 18:27:00 »

Bende daha bu gün öğrencilere "araştırın bakalım" demiştim..
Bakalım bu garip isimli meyveyi bulabilecekler mi:))

Ben Mevlana değilim, adam ol öyle gel....
Köksal AYDIN
Moderator

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 06 Ekim 2008, 18:37:54 »

Arkadaşlar yukarıda yanlış bilgiler verdim özür dilerim.Ayrıca kitap yazarlarının da günahını aldım.Onlardan da özür dilerim.

Doğru cevabı arkadaşlar bulmuşlar zaten.Hepsine teşekkür ediyoruz.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
bbektas
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 06 Ekim 2008, 18:39:21 »

Bu konu dün burada tartışılmıştı galiba.Ama yine söyleyelim.

Hocam ben de ürüne avakado diyorum ama her zamanki gibi yanlış hazırlamışlar. uymuyor çünkü.

Ayrıca taş amber taşı olacak galiba.Ne işe yaradığını araştırmak lazım....
Amber Taşı  

Sert bir mercan olan amber altın sarısı, kırmızı mavi, yeşil gibi pek çok çeşitli renklerde bulunmaktadır. Amber aslında kimyasal ve fiziksel değişime uğramış mercan fosilidir. Bu mercanın içerisinde kalmış olan böcekler ve çiçekler amberin içine değişik bir tat katmaktadır. Amber oldukça parlak olduğu için mücevher yapımında da kullanılmaktadır. Ağırlığından dolayı pek çok sıvının yüzeyinde yüzebilmektedir ayrıca amber pek çok çözücüde çözünmemektedir.

Amber kendisini çıkartıldığı coğrafi bölgeye göre ayırt ettirebilmektedir. Mesela amberin Batlık denizi amberi mi yoksa Dominik Cumhuriyeti amberi mi olduğu belli olmaktadır. Amber nehir ve gölerin içinde bulunan deltalarda bulunabilmektedir. Spektral analiz yapılarak amberin yaşı saptanabilmektedir. Amberin etrafına kumaş sarıldığı zaman amber elektrikli hale gelmekte ve küçük partikülleri kendisine doğru çekmektedir. Yunan dilinde amber kelimesi elektron anlamında kullanılmıştır.

Eski çağ insanlar amberi işlemiş ve ondan mücevherler yapmıştır. Amberin ilk olarak işlenmesi MÖ 7000 yılına dayanmaktadır. Avrupa ve Asya’da bulunan sanatçılar amber ile çeşitli mücevherler ortaya koymuşlardır. Amberin uzun süre ruhsal güçleri bünyesinde barındırdığı düşünülmüştür. Bu nedenle boncuk gibi dinsel şeyler bu taşla yapılmıştır. Amber mücevher ve dekoratif süslemeler yapmak için kullanılmıştır. Bugün bilezikler ve gerdanlıklar amber kullanılarak yapılmaktadır.

arkadaşlar bu açıklamaya bakılacak olursa amber taşı inşaatlarda kullanılır gibi gelmiyor.

bbektas
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 06 Ekim 2008, 18:41:14 »

Sayın kosala arkadaşım mesajı aynı anda yazmış bulunduk.Neyse sayenizde amber taşını da araştırıp öğrenmiş olduk.

salp
VIP Üye

Performans: 815
Çevrimdışı Çevrimdışı

süleyman çelebi anadolu lisesi

« Yanıtla #13 : 06 Ekim 2008, 19:00:23 »

Arkadaşlar hepinize teşekürler.Meyve adına gelince herhalde genel kültür olsun diye sormuşlardır.
muratdemir750
Üye
**

Performans: 9
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 06 Ekim 2008, 20:01:27 »

Arkadaşlar kabul etmeliyizki yeni müfredatın getirdiği ve bugün bizim hiç duymadığımız kavramlar ders kitaplarımıza girmiş durumda; iyi hoş internetten ve bu coğrafya biz sitesinden -yapımcılarına ve emeği geçenlerden müteşekkiriz sağolsunlar- olabildiğince istifade etmeğe çalışıyoruz ancak yinede sıkıntıya düştüğümüz zamanlar olmuyor değil bu yüzden ben çoğrafya kitabını hazırlayan talim ve terbiye kurulunun her öğretmenimize hiç olmazsa birer tane ulaştıracak şekilde yardımcı klavuz kitabınında hazırlanarak gönderilmesinin yararlı olacağı kanaatindeyim bu hem kavramlardan kaynaklanan sıkıntımızı azaltacağı hatta gidereceği gibi hemde eğitimde birlik sağlanmış olacaktır diye düşünüyorum.
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic