Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 21 Mart ve 23 Eylülde gece gündüz süreleri ile ilgili bir soru?  (Okunma Sayısı 10501 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ferat54
Site Yöneticisi

Performans: 1681
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 08 Şubat 2008, 20:30:34 »

Arkadaşlar tam olarak algılayamadığım bir konu var.Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

Dünyanın her yerinde gece gündüz süreleri eşittir.Ekvator malum 12 saat gece 12 saat gündüz.Kutup Dairelerinde 24 saat gece 24 saat gündüz.Kutup Noktalarında 6 ay gece ve gündüz.Peki Ekvatorla Kutup Daireleri arasındaki yerlerde -ve Türkiye'de-bu durum nasıl?

Bilgisi olan arkadaşların açıklamalarını bekliyorum

adanas
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 08 Şubat 2008, 20:41:03 »

12 saat ile 24 saat arasında değişmektedir. Eksen eğikliğine bağlı olarak ve aydınlanma dairesinin yer değiştirmesine bağlı olarak ortaya çıkar..
zozcan
VIP Üye

Performans: 266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 08 Şubat 2008, 20:56:07 »

Kafanızı karıştıran durum nedir, pek anlayamadım ama konuya şöyle bir parantez açmak istiyorum sevgili ferat54 öğretmenim; Ekvatorun kuzeyindeki belli bir noktanın gündüz süresi ile Ekvatora aynı uzaklıkta fakat Güney Yarımkürede yer alan bir noktanın gece süreleri eşittir. 40 Kuzey paralelinin gece süresi 40 Güney paralelinin gündüz süresine eşittir. Bunun tersi de söz konusu. Yani ekvatoru başlangıç, kutupları son nokta olarak aldığımızda ekvatorda sürekli gece-gündüz eşitken (12'şer saat) ekvatordan uzaklaştıkça her iki yarımkürede gece ile gündüz süreleri birbirine eşit olur.

Coğrafya, bütün bilimlerin bileşkesidir.
MUHARREM BUZ
Muharrem BUZ
Site Yöneticisi

Performans: 1771
Çevrimdışı Çevrimdışı

Uzunköprü Muzaffer Atasay Anadolu Lisesi

« Yanıtla #3 : 08 Şubat 2008, 20:56:15 »

güneş ışınlarının ekvator dik geldiğini  düşünelim 21 mart tarihi olsun. 22 mart ta güneş ışınları ekvatorun 15 dakıka (yaklaşık ) kuzeyindeki bir noktaya dik gelecektir dolayısı ile gün süresi uzayacaktır. öteki yarımkure içince kısalacaktır.21 haziranda yengec dönencesine dik gelecek. 23 eylülde tekrar ekvatora ve nihayi olarak 21 aralıkta oğlak dönencesine dik gelecektir. gündüz ve gece süreleride buna paralel olarak uzayıp kısalacaktır. ama aydınlanma dairelerinin küzeyi ya da güneyi üzerinde günler ya da geceler 24 saat ve üzeri olurken aydınlanma daireleri arasında ki yerlerde hiç bir zaman 24 saati bulmayacaktır. aydınlanma dairelerine yakın yerlerde gün ya da gece süresi 23 saat 59 dakikanın üzerine cıkamayacaktır.

Yaş kırk dört yolun yarısı +9
Dante gibi ortasını geçtik ömrün.
ferat54
Site Yöneticisi

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 08 Şubat 2008, 21:10:16 »

Açıklamlarınız için teşekkürler
Sanırım tam aktaramadım soruyu
Ben Ekvator ile kutup daireleri arasında kalan yerlerdeki gece gündüz sürelerini sordum.Buna Türkiye dahil.Mesela 66 derece 33 dakika kuzey kutup noktasının bir altında yer alan enlemde gece gündüz süresi 23 59 dakika civarımıdır.yada 60 enleminde yer alan bir noktada 20 saat gece 20 saat gündüzmüdür.
Ayrıca 21 mart kuzey kutup noktasında 6 aylık gündüzün ilk günü.bu gün(21 mart) burası için nasıl gece gündüz aynıdır diyebiliriz.Aynı şey 23 eylül ve diğer kutup noktası için geçerlidir.

Eğer hala aktaramadıysam soruyu kusura bakmayın.

MUHARREM BUZ
Muharrem BUZ
Site Yöneticisi

Performans: 1771
Çevrimdışı Çevrimdışı

Uzunköprü Muzaffer Atasay Anadolu Lisesi

« Yanıtla #5 : 08 Şubat 2008, 21:16:24 »

Açıklamlarınız için teşekkürler
Sanırım tam aktaramadım soruyu
Ben Ekvator ile kutup daireleri arasında kalan yerlerdeki gece gündüz sürelerini sordum.Buna Türkiye dahil.Mesela 66 derece 33 dakika kuzey kutup noktasının bir altında yer alan enlemde gece gündüz süresi 23 59 dakika civarımıdır.yada 60 enleminde yer alan bir noktada 20 saat gece 20 saat gündüzmüdür.
Ayrıca 21 mart kuzey kutup noktasında 6 aylık gündüzün ilk günü.bu gün(21 mart) burası için nasıl gece gündüz aynıdır diyebiliriz.Aynı şey 23 eylül ve diğer kutup noktası için geçerlidir.

Eğer hala aktaramadıysam soruyu kusura bakmayın.

Evet aynen dediğiniz gibidir öğretmenim. (Benim düşüncemdir. ) aydınlanma cemberlerinin yerdeğişimide 21 marttan yada 23 eylülden sonraki günler için diyorum. gün başına yaklaşık 15 dakıkadır. Bir anlamda gün süresi güneş ışınlarının geliş açısıylada bağlantılıdır. ne kadar eğik geliyorsa güneşin gökyüzündeki hareketi ufuk düzlemine yakın gerekleşecektir. dolayısıyla gündüz süresi kısa gece süresi uzun olacaktır. Güneşin (ufukta yükselme ve alçalma süresinin kısalıgı sebebi ile)

Yaş kırk dört yolun yarısı +9
Dante gibi ortasını geçtik ömrün.
DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Performans: 1781
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #6 : 08 Şubat 2008, 21:47:42 »

Murat merhaba
İşin içinde sen olmasan vallahi karışmazdım. Senin demek istediğin şey anladığım kadarıyla aydınlanma çemberi meselesini kafanda tam oturtmamış olman... Belki ben yanlış düşünüyor olabilirim. Ama şahsen bende bu kavramı anlamak için uzunca bir zaman uğraştım.

Şimdi bu gece gündüz süresindeki değişimin temelinde eksen eğikliği var değil mi. Yukarıda arkadaşlar aslında üstü kaplı vurgulamış.

Ama ben senin için açmaya çalışayım umarım doğru yerden gidiyorumdur.
Şekilde koyalım bu güne kadar bu konuyu anlamamış olan arkadaşllar da anlamış olur....

şimdi şekilde de bakarsan dünya ekinoks konumlarındayken her yerde dünyanın aydınlık bölümden geçtiği kısım eşittir. Hani deriz ya aydınlanma çemberi dünyayı ikiye böler diye tam o durum. Yani benim şekildeki ilk bölüm.

Ancak eksen eğikliği nedeniyle açı bozulduğunda aydınlıkta veya karanlıkta kalan bölüm değişeceği için -ki bunu en iyi dikey (kutbi) bakışla görürüz- bulunulan konuma göre süreç değişecektir.

Bunun dışındaki herşeyi biliyorsun zaten.

Şekli acele çizdim kusuruma bakmayın.

Bunun dışında bunların tümünü bildiğini biliyorum. Ama bazen insanın kafasına tam olarak yatmıyor. Lütfen beni yanlış anlama Murat hocam...

Umarım açıklayıcı olmuştur. Ben bunu sorduğunu düşündüm.

Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #7 : 08 Şubat 2008, 21:55:41 »

Hocam tarih olarak 21 vmart ve 21 eylül tarihini verdiğinize göre soruyu bunun üzerine cevaplamak istiyorum.Bu tarihlerde sizlerinde bildiği gibi dünyanın her yerinde gece ve gündüz 12 şer saat olmak üzere birbirine eşittir.Bu durum kutup noktalarındada ,kutup dairelerindede ,ekvatordada ve bunlar arasında kalan yerlerdede böyledir. Gece gündüz eşitliği bu tarihten sonra bozulmaya başlar( ekvator hariç).Sizin bahsettiğiniz kutup dairelerinde 24 saat gecenin veya gündüzün olma durumu sadece 21 haziran ve 21 aralık tarihlerinde geçerlidir.Kutup noktalarında 21 mart ve 23 eylül tarihleri devamlı gece ve gündüzün başlangıç tarihleridir ,örneğin 21 mart tarihi kuzey kutup noktasında 6 ay gündüzün ,güney kutup noktasında 6 ay gecenin başladığı tarihtir,bu tarihte o noktalarda gece ve gündüz 12 şer saattir ve bu tarihten sonraki gün değişim başlar.21 haziran tarihinde kuzey kutup dairesinde 24 saat gündüz yaşanırken güney kutup dairesinde aynı tarihte 24 saat gece yaşanır ve ertesi gün kuzey kutup dairesinde gündüz süresinde küçük bir azalma gece süresinde ise artma olur,örneğin 23 saat 58 dakika gündüz 2 dakika gece( gece çok belirgin yaşanmaz),aynı tarihte tam tersi güney kutup dairesinde gerçekleşir. Kutup daireleri ile kutup noktaları arasındaki enlemlerde ise bulunduğu yere göre değişir,örneğin 21 haziran tarihinde kuzey kutup dairesinde 24 saat gündüz yaşanırken bu dairenin kuzeyinde kalan bir enlemde güneşin gök yüzünde görülme süresi 24 saatten daha fazladır,yani güneş bir sonraki gündede gökyüzünde belli bir süre görünür,bu süre kuzey kutup noktasına doğru gidildikçe artar(gündüz süresi)...Bilmiyorum hocam sorunuza cevap olabilmişmi.Aslında sorunuzu tam olarak anlamadım ama anladığım kadarı ile cevap verdim..

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
geography
Genel Moderator

Performans: 24
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 08 Şubat 2008, 22:03:29 »

gereken acıklamayı sayın hocalarımız yapmıs hepsine tesekkür ederim fakat dogu hocam '' İşin içinde sen olmasan vallahi karışmazdım '' sozunde bir sitem sezinledim yoksa benmi yanlıs anladım
ferat54
Site Yöneticisi

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 08 Şubat 2008, 22:05:06 »

Doğu Hocam açıklaman için teşekkürler.Sanırım biraz uğraştırdım sizi.Ama bazen dediğiniz gibi bazı durum veya olaylar insanın kafasına yatmıyor.Aslında bunu bana soran da başka bir coğrafya öğretmeni.(üniversiteden sınıf arkadaşım) Açıklamaya çalıştım ama tam fikirbirliğine varamadık.Bende şüpheye düştüm.Madem böyle  konuyu buraya taşıyayım  dedim.

Zaman ayırıp açıklama yapan hocalarıma  teşekkür ediyorumm.Özellikle Doğu Hocam şekil baya zamanınızı aldı ayrıca teşekkür ediyorum size
iyi akşamlar

DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #10 : 08 Şubat 2008, 22:05:56 »

Hakan hocam öncelikle merhaba...
Bu ara acayip başım kalabalık iş güçten başımı kaldıramıyorum. Tam denem sınavı yazarken arada görünce şimdi başlığı açan da Murat olunca işi gücü bırakıp şekli çizmeye başladım. O anlamda yani...
İyigeceler....

geography
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 08 Şubat 2008, 22:09:09 »

yok aslında sadece takılmak için yazdım uzun zamandır konusamadık o yuzden nasılsınız hocam işleriniz nasıl gidiyor
DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #12 : 08 Şubat 2008, 22:22:20 »

Çok teşekkürler hocam vallahi iyi sayılır.
Bildiğiniz gibi çalışmaya devam. Yeni bir şeyler üzerinde çalışıyorum yakında sizlerle de paylaşacağım.
Tekrar gönül dolusu selamlar ve sevgiler...

geography
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 08 Şubat 2008, 22:28:43 »

calısmalarınızı merakla bekliyoruz kolay gelsin
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 10 Şubat 2008, 15:17:26 »

Reşat İzbırak Hocanın Coğrafya Terimleri Sözlüğünde şöyle bir tablo var.

enlem                     en uzun gündüz(saat-dakika)       en kısa gece(saat-dakika)
---------------------------------------------------------------------------------
       0                                   12.00                                             12.00
       5                                   12.17                                             11.43
      10                                  12.35                                             11.25
      15°                                  12.53                                             11.07
      20°                                 13.13                                             10.47
      25°                                 13.34                                             10.26
      30°                                  13.56                                             10.04
      35°                                  14.22                                             09.38
      40°                                  14.51                                             09.09
      45°                                  15.26                                             08.34
      50°                                  16.09                                             07.51
      55°                                  17.07                                             06.53
      60°                                  18.30                                             05.30
      65 °                                 21.09                                             02.51
      66° 32'                             24.00                                             00.00           

Türkiye'nin kuzey ve güney uç noktaları için değişmekle birlikte, Türkiye ortalaması olarak  en uzun gündüz 14 saat 30 dakika ve en kısa gece gün  09 saat 30 dakika kabul edilmektedir.
  Yalnız bu artışı, enlemlere göre hesap edecek bir kural veya formül varsa bilen arkadaşlar paylaşırsa herkese faydalı olur.                   

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic