Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 2012 LYS-4 Coğrafya sorularını nasıl değerlendiriyorsunuz?  (Okunma Sayısı 6731 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ergintaylan
Uzman Üye

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 17 Haziran 2012, 11:39:25 »

Saygıdeğer arkadaşlar  bu yılki Coğrafya-2 testindeki soruları zorluk derecesi, konu dağılımı, yeni tip sorular, hatalar vb. açıdan nasıl değerlendirdiğinizi yazarsanız, emeklerimizin karşılığını nasıl alabildiğimizi de anlayabileceğiz. Paylaşımda bulunan arkadaşlar için teşekkür eder coğrafya dolu günler dilerim...

KAREKÖK YAYINCILIK COĞRAFYA KİTAP YAZARI
deni04
Uzman Üye

Performans: 40
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 17 Haziran 2012, 13:11:03 »

Sorular oldukça basit bilgi ve kavrama düzeyinde olup analiz ,sentez ve değerlendirme gerektiren sorular değil.

Coğrafyacının çevresi evrenin bütünüdür!!!!
ergintaylan
Uzman Üye

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 17 Haziran 2012, 17:00:30 »

* Coğrafya - 2 testine yönelik kazanım sayısının az olması nedeniyle 9. sınıf (YGS) konularından çokça soru sorulmuş
* 1. soruda okun ucunun bir eğri daha aşması gerekiyordu. Ayrıca hem doruk noktaları (bu soruda olmasa bile) hem de göllerin kıyı çizgisinin yükseltisinin verilmesi daha bilimsel bir yaklaşımdır.
* Son dört yılda 3. kez basınç merkezlerindeki hava hareketlerine yönelik soru sorulmuş
* YGS sınavındaki gibi Tarih Değiştirme Çizgisi ile ilgili bir soru daha sorulmuş, fakat bu soru oldukça hoş ve ayırt edici olmuş
* Testin 4. ve 9. sorular sınav sorusundan çok yaprak testlerde bile çözmekten bıktığımız türden olmuş ve hiç yakışık olmamış
* Levha hareketleriyle ilgili yine bir soru ve oldukça kanıksadığımız bir soru olmuş
* 6. sorunun kökünde bir eksiklik var ve bu durum soruyu niteliksiz hale getirmiş. D seçeneğinin değiştirilmesi de daha uygun olabilirdi.Ayrıca Almanya sorusunun madencilikle ilgili seçeneğiyle bu sorunun aynı testte yer alması çok kötü bir tercih olmuş.
* 16. sorunun yanıtının B olarak verilmesi bana göre tamamen hatalı. Ürünlerin kültüre alınış zamanının küresel üretim artışında hiç bir etkisi yoktur.ÖSYM bu soruyu iptal etmeli yada hiç değilse cevabı C olarak düzeltmelidir. Cevabı tam karşılamasa bile...
* Türkiye coğrafyasından çıkan soru sayısı geçmişe göre çok azdı. Türkiye'nin ekonomik coğrafyasından daha çok soru sorulabilirdi. Yada ekonominin doğal koşullarımızla ilgisinin sentez-değerlendirme sorularıyla süslenip sorulmasını bekliyordum.
* Soruların konu dağılımı iyi oranlanmamış. 11. ve 12. sınıf müfredatından özellikle de insan ve çevre konusundan daha çok soru sorulabilirdi.
* Bu sınavda, YGS deki orjinal soru tiplerinden üretilmemiş. Herhalde o muhteşem ekip gitmiş yerine daha farklı bir ekip gelmiş
* Sınav sorularının çoğunu yada benzerlerini görmüş ve çözmüşsünüzdür. Benim 10. ve 11. sınıf MPS kitabım ile LYS soru bankam ve özel deneme kitabımdan toplam 7 sorunun çok benzer olduğunu gördüm.
* Genel olarak coğrafya sorularını kolay ve çoğunu niteliksiz buldum, 4 soruda mat yani net değil. Öğrencilerimizin soru çözüm ortalaması eminim ki yüksek olacaktır.
Saygılarımla...

KAREKÖK YAYINCILIK COĞRAFYA KİTAP YAZARI
zfrdnc
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 17 Haziran 2012, 17:17:55 »

çok basit çokk adamakıllı seçici soru yok ya bu ne böle tarih ve felsefede coşmuşlar
bu durum tüm ilgiyi o derslere çekecek
böyle önemli bir sınavda coğrafya dersine yakışır sorular değil
haftaya nasıl olacak göreceğiz
bektaşoğlu
Yeni üye
*

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 17 Haziran 2012, 17:30:40 »

Tam da soru tarzı değişti Ösym bu işi farklılaştırdı ,yani okuduğunu anlamaya ve yorumlamaya yönelik sorular sormaya başladın derken bu sorular son derece klasik ve basit kaçmış .Coğrafyaya Bence yakışmamış sorular. Eski tarz sorular çözmeye de devam...

yağlıdereli
alfred
Uzman Üye

Performans: 26
Çevrimdışı Çevrimdışı

Herkes için coğrafya

« Yanıtla #5 : 17 Haziran 2012, 18:43:17 »

LYS sorularını beğenmedim çünkü kapsam geçerliliği düşüktü ve eski tip sorulara benziyordu. Oysa bu yılın YGS coğrafya soruları güzeldi.
beyazid
Uzman Üye

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 17 Haziran 2012, 20:00:48 »

sorular çok klasik tarzda eski sistem sorulara benzemiş. ygs deki kaliteli sorulardan eser yok.seçici sorular değil, acaba gerçekten komisyon mu değişti, tamda coğrafyacılar döktürmüşler demişken ygs de bunlar çok basit kaçmış..
saim28
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 17 Haziran 2012, 20:52:01 »

iki soruda zorlandım.allahtan bir soru burada arkadaşlar tarafından yanlış olarak değerlendiridiiii
ZENEG
Sürekli Üye

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 19 Haziran 2012, 20:37:13 »

Aşağıdaki sorunun LYS-4 te sorulmaması gereki.Yani LYS-3 te sorulması gerekir.İtiraz halinde iptal edilebilir.

13. Almanya, günümüzde dünya ekonomisine yön veren önemli bir ülkedir.
Almanya'nın, özellikle II. Dünya savaşından sonra hızla gelişmesinde aşağıdakilerden hangisinin etkili olduğu söylenemez?

A.   Ruhr ve Saar Havzalarındaki maden kömürü yataklarının
B.   İstihdam edebileceği genç ve dinamik bir nüfusa sahip olmasının
C.   Yaygın bir demir yolu ağına sahip olmasının
D.   Kıta içindeki ve dışındaki pazar alanlarını iyi kullanmasının
E.   Akarsularının taşımacılığa elverişli olmasının

*Ç.11.5.  Sanayileşmiş bir ülkeyi sanayileşme aşamaları   açısından   analiz ederek sanayileşme süreçlerini değerlendirir.bu kazanım LYS-4 ten sınava gireceklerin sorumlu olmadığı bir kazanımdır.
Yesevi
VIP Üye

Performans: 32
Çevrimdışı Çevrimdışı

Eski kullanıcı adı "melihakar"

« Yanıtla #9 : 20 Haziran 2012, 10:42:24 »

Tam da soru tarzı değişti Ösym bu işi farklılaştırdı ,yani okuduğunu anlamaya ve yorumlamaya yönelik sorular sormaya başladın derken bu sorular son derece klasik ve basit kaçmış .Coğrafyaya Bence yakışmamış sorular. Eski tarz sorular çözmeye de devam...

Evet hocama katılıyorum. 2010 ve 2011 soruları ne kadar ayakları yere basar cinsten orjinal ise, bu yılki sorularda   o kadar eskiye  dönüş yapılmış ... vasat ötesi...

Tarihi yağmaladı üç-beş düzine talihsiz...
Değerler alt-üst oldu, mukaddesat sahipsiz!...
*zehra*
Üye
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 20 Haziran 2012, 19:14:46 »

Son yılların en kötü ve özensiz hazırlanmış sınavıydı. Konu dağılımı fiyasko, soru tipleri demode ve yapılandırmacı eğitim anlayışından uzaktı. Yanlış ve çelişkili sorular haddinden fazlaydı.Coğrafyayı bu hale getirenler utansın.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic