Sayfa: [1] 2 3 4   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 2012 LYS-3 Coğrafya sorularını nasıl değerlendiriyorsunuz?  (Okunma Sayısı 17156 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ergintaylan
Uzman Üye

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 23 Haziran 2012, 08:48:11 »

Saygıdeğer coğrafya öğretmeni arkadaşlarım. Coğrafya-1 testindeki soruları nitelik, konu dağılımı, müfredat açısından uygunluk, zorluk derecesi, soru tipleri vb. açıdan nasıl değerlendirdiğinizi yazınız. Tüm camiamız adına teşekkür eder, saygı kuralları çerçevesinde mesaj yazan ve iyi niyetli görüşlerini paylaşan arkadaşlara sonsuz saygılarımı sunarım.

KAREKÖK YAYINCILIK COĞRAFYA KİTAP YAZARI
tefra
Uzman Üye

Performans: 76
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 23 Haziran 2012, 12:11:29 »

maşallah daha sorular yayınlanmadan tartışma platformunu kurmuşsunuz. nedir bu acele?
alfred
Uzman Üye

Performans: 26
Çevrimdışı Çevrimdışı

Herkes için coğrafya

« Yanıtla #2 : 23 Haziran 2012, 12:21:13 »

coğrafyaya maddi menfaatlerin bulaşması beni üzüyor
aaydın
Uzman Üye

Performans: 34
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #3 : 23 Haziran 2012, 13:23:24 »

sorulara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz ... ...
http://www.ahmetaydin.com.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=510:2012-lys-corafya-3-soru-ve-cevaplari&catid=17:snavlar&Itemid=20
ugur19
Site Yöneticisi

Performans: 991
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 23 Haziran 2012, 13:26:30 »

Ahmet Hocam benim anlamadığım bu soru kitapçığı nasıl açığa çıkıyor.Yasal mı?Adamlar kaç lira veriyorlar yayın hakkı için.

BİLİMLERİN KRALİÇESİ COĞRAFYA...
tefra
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 23 Haziran 2012, 13:54:05 »

Kişisel menfaatlere çanak tutmak amacıyla açılan forum başlıklarına yorum yazmayı red ediyor, tüm duyarlı meslektaşlarımı da bu yönde tutumda bulunmaya davet ediyorum.
aaydın
Uzman Üye

Performans: 34
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #6 : 23 Haziran 2012, 13:59:07 »

Ahmet Hocam benim anlamadığım bu soru kitapçığı nasıl açığa çıkıyor.Yasal mı?Adamlar kaç lira veriyorlar yayın hakkı için.
Uğur Hocam bir materyal internete düşmüş ise onun artık telif hakkı falan kalmamıştır. Zaten yayınlayan site de vatandaş istifade etsin kendisi de raiting alsın diye yapıyor. Ben de zaten sitenin direk linkini kullandım. fotoyu direk kendi siteme atmadım. benim sitede her tıklandığında asıl yayınlayan haber sitesinin de tıklanma sayısı artacak. isterseniz herhangi bir sayfada sağ tıklayın url linkine bakın siteyi göreceksiniz.
ergintaylan
Uzman Üye

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 23 Haziran 2012, 14:27:03 »

* 1.,2. ve 3. sorular son yılların en kapsamlı ve coğrafya-günlük yaşam ilişkisine uygun sorulardan biri olarak görüyorum.Yerel saat hesaplamalarına ve uluslararası saat dilimlerine yönelik sorular uzun yıllardır bir arada çıkmıyordu. Öğrencilerimizin bu 3 soruda epey bir zaman harcadığını düşünüyorum.Nitelik açısından iyi bir soru olmuş.
* 4. soru harita kullanmaya yönelik çok iyi bir soru. Özellikle topoğrafya haritalarında yer şekillerinin gösterilip bunun üzerinden somut sorular sorulması coğrafyamıza yakışan bir uygulamalı soru olmuş. Birkaç sene önce benzeri çıkmasına rağmen bu soruda da sırt-vadi ayrımı ile üç boyutlu düşünmeyi desteklemiş.
* 5. soru son yılların en güzel ve öğrenciler açısından zor diyebileceğimiz bir soru olmuş. Özellikle pek üzerinde durulmayan okyanus akıntılarının konumu ile Alizelerin detaylarına yönelik bu sorunun seçici tipte olduğunu düşünüyorum. Hazırlayanları kutlarım.
* 6. soru karışık görünmesine rağmen Türkiye iklimine hakim olan öğrencilerin yapabileceği bir soru olmuş.Yer bilgisi ve iklim verilerine ait detaylı bilgi gerektiren bir tarzı var. Nitelik olarak iyi bir soru.Fakat soruyu daha detaylı incelediğimde bu sorunun yanıtının tam olarak doğru olması imkansızdır.Genel coğrafi bilgilerle yorumlanması gerekir. Hem yağış hem de sıcaklık değerleri yaklaşık olarak yorumlandığında C seçeneği daha yakın sonucu veriyor.Ayrıca sıcaklık eğrisinin Mut oluğundaki değerlerinde yanlışlık yapıldığı görülmektedir.Grafiklerin ve şeklin başında ya yönler ya da yer bilgisi verilseydi daha iyi olurdu.
* 7. soru yer ve yerşekli bilgisi iyi olan öğrencilerin yapabileceği bir sorudur.İklim-bitki örtüsü arasındaki ilişki ile coğrafi dağılışı karşılaştıran kapsamlı bir soru olmuş.
* 8. soru artık ÖSYM nin her sınavda soracağı soru tiplerinden biridir. YGS-LYS farkı gözetmeksizin her sene çıkacağını düşünüyorum. Bilgi ve dikkat gerektiren bir soru olmuş.
* 9.soru sınavın en kolay sorularından biri olarak görülüyor.Yer şekillerinin doğal ve beşeri etkilerine içermektedir.
* Türkiye ikliminin genel özelliklerine ait genel bir soru. Cevaptan gidersek yakın yıllarda benzeri sorulmuştu.
* 11. soru Türkiye'de göçlerin sonuçlarına ait basit bir soru olarak görünmektedir.Soru çözüm ortalaması yüksek olur.
* 12. soru hem güncel hem de nitelik olarak çok iyi bir soru. Son yıllarda dünyada yaşanan çevre-enerji konulu gelişmeleri takip eden ve konuya hakim öğrencilerin kolayca çözebileceği bir soru olmuş.
* 13.soru biyom-ekosistem konusuyla ilgili sınavlarda sorulan ilk soru. Tanımlara ait bilgileri farklı bir yolla sormuşlar ama bu konudan daha iyi sorular sorulabilirdi.Geçen haftada su ekosistemlerini sordular. Yani bu sene 11. sınıfın ilk kazanımları çıktı.
* 14. soru tipik bir grafik sorusu ve dikkatli öğrencilerimiz kolayca çözmüştür.
* 15. soru tarım yöntemlerinin değişmesinin nedenlerini içermekte olup nadas uygulamasını bilen bir öğrencinin kolaylıkla yapabileceği bir soru.
* 16. soru Hollanda'daki polderlerin sonuçlarını içeren bir soru. Dolgu yapılmasının nedenlerini ve sonuçlarını ayırt edebilenler kolayca yapmıştır.
* 17. soru Türkiye'de arazi kullanımına yönelik basit ve genelleyici bir soru olmuş. Benzeri birkaç yıl önce çıkmıştı.
* 18.soru hemen her sene çıkan küresel ısınmayla ilgili kanıksadığımız bir soru olmuş. Kiribati ülkesini kullanarak olayı somutlaştırmışlar ve hoş bir soru olmuş.
19. soru Küresel ticaretin büyümesine yönelik basit bir genel kültür sorusu olmuş.
20. soru harita bilgisi gerektiren güzel bir soru. Ülkelerin konumunu ve su yollarını bilenler kolayca çözmüştür.
21. soru hem güncel hem de konu itibariyle zor bir soru. Öğrencilerimiz 11. sınıfta öğrendikleri bu konuyu çok fazla önemsemezler. Bende bu konuyla ilgili bu sene bir sunum yaptırdım. Sadece ilgili öğrencilerin çözebileceği bir bilgi sorusu.
* 22. soru enerji nakil hatlarının Türkiye'ye etkilerini içeren genel bir soru olmuş. Birçok öğrencimiz bu soruyu kolaylıkla yapmıştır.
* 23. sorunun benzeri birkaç sene önce çıksa da Türkiye'ye uyarlanması nedeniyle hoş bir soru olmuş. Konuya hakim olanların birkaç saniyede çözebileceği bir soru.
* 24. soru Ortadoğu bölgesiyle ilgili güncel ve kaliteli bir soru olmuş. Bölgenin genel özelliklerini bilenler yanılmaz.
* Soruların bazılarının öğrenciler için çok zor olduğunu, Türkiye geneli soru çözüm ortalamasının biraz düşeceğini tahmin etmekteyim.Bu durumun katsayı farkı kalktıktan sonra SAYISAL öğrencilerin alan içine yönlenmesi gerektiğini, TM alanından tercih yapacak Sayısal öğrencilerin azalması gerektiğini anlayabiliriz.
* COĞRAFYA-1 testinin bu yılki kalitesi COĞRAFYA-2 testine göre çok öndedir.
* Geçen hafta çıkan sorular ile bugün çıkan soruları hazırlayan ekibin farklı olduğu ve coğrafya anlayışlarının farklı olduğu kesin. Çünkü coğrafi konuları ve bilgileri somutlaştırarak ve güncelleyerek bu testin kalitesini arttırmışlar.Yeni müfredat ve coğrafi yaklaşımların önemini yansıtmışlar.
* İnsan ve çevre konusundan daha az sayıda soru çıkmasına rağmen konuların dağılımı iyi olmuş. Önemli kazanımlara ilişkin çok sayıda soru sorulmuş. Coğrafyanın doğal sistemlerinin önemine vurgu yapılmış diyebiliriz.
* İlk bakışta çelişkili bir soru görmesemde soruların temiz olduğunu gördüm.Geçen haftaki kabustan sonra bu haftaki sorular bizleri memnun etti.

KAREKÖK YAYINCILIK COĞRAFYA KİTAP YAZARI
tefra
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 23 Haziran 2012, 15:44:11 »

Ergin Taylan'ın şahsıma özelden attığı  mesajı:

"Sayın tefra bey. Bana karşı bu husumetiniz yada önyargınız nerden geliyor. Beni ve eserlerimi tanıyor musunuz.Eğer varsa bir sorun hemen çözelim. Ama başka yayınların sözcüsü yada çıkarcısı iseniz görüşmeye gerek yok size hayatta başarılar diler yolunuz açık olsun derim."

Bu mesajın açıklamasını bana ve bu sayfayı ziyaret eden herkese açıklar mısınız?
Bu bir tehdit midir?

zfrdnc
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 23 Haziran 2012, 15:52:43 »

işte budur bence sorular harika seçici soruda var kolayda
ayrıca sorular dersimize karşı algı üzerinde anlamlı etki yapacaktır.
hazırlayanların eline sağlık
masif19
VIP Üye

Performans: 11
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 23 Haziran 2012, 16:23:02 »

sorular oldukca kaliteli ve seçici ayrıca fen mezunu olupta coğrafya sorularını çalışmadan genel kültürle cevaplarım düşüncesinde olan öğrencileri zorladığını düşünüyorum.
*zehra*
Üye
**

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 23 Haziran 2012, 16:43:11 »

Sorular oldukça kaliteli ve seçici soru sayısı çoktu. Bazı konularda LYS-3 coğrafya ekibi ters köşe yaptı.Özellikle  yerel saat-saat dilimi hesaplaması ile Türkiye'nin dünya miras listesindeki varlıklarıyla ilgili sorular bana ayırt edici geldi. Forumda paylaşılanlara göre öğrenciler için zor diyebileceğimiz bir sınav olmuş. Hazırlayanlara ve emeği geçenlere teşekkür ederiz.
Bu arada konu başlığını açan ve sadece sınav sorularını değerlendirmemizi isteyen Ergin Hoca'ya yukarıda yapılan hakaretleri kınıyor bu tip öğretmenlerin aramızdan uzaklaşmasını istiyorum.Daha mesaja yorumlar yazılmadan yapılan haksız eleştirileri Ergin Hocamız hak etmemektedir. Lütfen mesaja uygun yorumlar yazalım, sınav sorularını coğrafyacılar olarak tartışalım, polemiğe girmeyelim. Aynı şeyler YGS sınavı sonrasında da yaşanmış ve Feyzullah Hocamız haketmediği hakaretlere uğramıştı. Şimdi aynı şeylerin başka bir öğretmenimize yapılıyor olması bu sitenin kalitesinin bayağı düştüğünü gösteriyor.Emeğin ve iyi niyetli insanların yanında olalım...
tefra
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 23 Haziran 2012, 16:47:06 »

Sorular oldukça kaliteli ve seçici soru sayısı çoktu. Bazı konularda LYS-3 coğrafya ekibi ters köşe yaptı.Özellikle  yerel saat-saat dilimi hesaplaması ile Türkiye'nin dünya miras listesindeki varlıklarıyla ilgili sorular bana ayırt edici geldi. Forumda paylaşılanlara göre öğrenciler için zor diyebileceğimiz bir sınav olmuş. Hazırlayanlara ve emeği geçenlere teşekkür ederiz.
Bu arada konu başlığını açan ve sadece sınav sorularını değerlendirmemizi isteyen Ergin Hoca'ya yukarıda yapılan hakaretleri kınıyor bu tip öğretmenlerin aramızdan uzaklaşmasını istiyorum.Daha mesaja yorumlar yazılmadan yapılan haksız eleştirileri Ergin Hocamız hak etmemektedir. Lütfen mesaja uygun yorumlar yazalım, sınav sorularını coğrafyacılar olarak tartışalım, polemiğe girmeyelim. Aynı şeyler YGS sınavı sonrasında da yaşanmış ve Feyzullah Hocamız haketmediği hakaretlere uğramıştı. Şimdi aynı şeylerin başka bir öğretmenimize yapılıyor olması bu sitenin kalitesinin bayağı düştüğünü gösteriyor.Emeğin ve iyi niyetli insanların yanında olalım...

cografya.biz platformunu kişisel ve ticari çıkarlarına pervasızca alet edenlerdir bu sitenin kalitesini düşürenler.
tedbili nick yaparak yazmanıza gerek yok kendi isminizle yazınız mesajlarınızı.
AVCI
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 23 Haziran 2012, 17:11:01 »

sorular oldukça güzel seçici soruların fazlalığı coğrafya dersinin kanaatimce azalan değerinin tekrar kazanılmasında etkili olacaktır.
coğrafya68
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 23 Haziran 2012, 17:35:54 »

sorular zor ve sıkıntılı anlaşılması güç. bence coğrafya öğretmenlerinin işini zorlaştırdı. birde ağırlık olarak tekrar 9. sınıfa kaydık haftada 2 saatlik ders diğer sınıflarda 4 saatlik dersten daha önemli halde bu durum çok sıkıntılı
Sayfa: [1] 2 3 4   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic