Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 2009 KPSS'de hatalı bir coğrafya sorusu.  (Okunma Sayısı 8082 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yusufcetin
Uzman Üye

Performans: 57
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 06 Kasım 2009, 12:15:42 »

32. Aşağıdakilerden hangisinin Akdeniz Bölgesi’yle
Karadeniz Bölgesi arasında farklılık göstermesi
enlem etkisine bağlanamaz?
A) Orman üst sınırı
B) Deniz turizmine uygun sürenin uzunluğu
C) Yağışın mevsimlere göre dağılışı
D) Tarım ürünlerinin olgunlaşma süresi
E) Gündüz süresinin uzunluğu

Bu sorunun doğru cevabının şıklar içersinde olmadığını düşünmekteyim. Cevap olarak OSYM C şıkkını vermiştir ancak kanımca C şıkkındaki ifade üzerinde de enlem faktörü etkilidir. Açıklamam şu şekildedir:

Kuzey yarımkürede sıcak ve soğuk karakterdeki hava kütlelerinin karşılaşma sahası  sonbahar başlarından itibaren yavaş yavaş güneye doğru kaymaktadır. Buna bağlı olarak  Ülkemiz sonbahar döneminden itibaren cephe karakterli yağışların etkisi altına girmektedir. Cephe yağışlarının ilk gerçekleştiği saha ülkemizin kuzey kesimi yani Karadeniz kıyılarıdır.Bu nedenle Karadeniz kıyı kesimi en fazla yağışı sonbaharda alır. Sonbahardan itibaren kışa doğru cephenin oluştuğu bu kuşak Akdeniz bölgesine doğru kaymaktadır. Akdeniz Bölgesi kıyı kuşağının en fazla yağışı kış döneminde alması kışın   cephe etkisi altına girmesinden kaynaklanmaktadır. Bu durum üzerinde de enlem faktörü etkilidir. Dolayısıyla bu sorunun doğru cevabı şıklar içerisinde yoktur.  

Değerli Hocalarım; bu konuda sizlerin görüşleri nelerdir. Eğer yağışın mevsimlere dağılışı üzerinde enlem faktörünün etkisi yoksa etkili olan faktörler nelerdir.
impress
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 06 Kasım 2009, 14:24:46 »

söylediğiniz noktada haklısınız hocam ancak bu soruyu okuyunca benim aklıma en fazla yağışın görüldüğü mevsim değil yağışın yıl içine dağılışındaki farklılık geldi
maya
Sürekli Üye

Performans: 20
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 06 Kasım 2009, 16:19:22 »

impress hocama katılıyorum yagışın mevsimlere göre dağılışı enlem değil iklim özelliğidir. Eğer öyle olmasaydı biz yağış grafiklerine bakarak hangi iklime ait oldugunu nasıl söylerdik aceba bence bu sorunun cevabı şüphesiz c dir
yusufcetin
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 06 Kasım 2009, 16:30:32 »

impress hocama katılıyorum yagışın mevsimlere göre dağılışı enlem değil iklim özelliğidir. Eğer öyle olmasaydı biz yağış grafiklerine bakarak hangi iklime ait oldugunu nasıl söylerdik aceba bence bu sorunun cevabı şüphesiz c dir

Hocam Akdeniz iklimi neden en fazla yağışı kışın en az yağışı yazın alır. Dünya' da Akdeniz iklimi hangi enlemler arasında görülür? Herhangi bir sahada yaşanan iklim üzerinde enlemin etkisi yok mudur?
Bence bu bölgelerde yağışın mevsimlere dağılışı üzerinde enlem etkilidir. Açıklamamı üstte yaptım. Siz zannediyorum yağışın mevsimlere dağılışından yağış miktarını anlıyosunuz. Ben söylediğimde ısrar etmek istemiyorum. Söylediğim yüzde yüz doğrudur demiyorum. Eğer söylediğim yanlışsa bu iki bölgede yağışın mevsimlere göre dağılışındaki farklılığı nasıl açıklıyorsunuz siz?
tunctunc
Uzman Üye

Performans: 115
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 06 Kasım 2009, 18:15:46 »

""Bu sorunun doğru cevabının şıklar içersinde olmadığını düşünmekteyim. Cevap olarak OSYM C şıkkını vermiştir ancak kanımca C şıkkındaki ifade üzerinde de enlem faktörü etkilidir. Açıklamam şu şekildedir:

Kuzey yarımkürede sıcak ve soğuk karakterdeki hava kütlelerinin karşılaşma sahası  sonbahar başlarından itibaren yavaş yavaş güneye doğru kaymaktadır. Buna bağlı olarak  Ülkemiz sonbahar döneminden itibaren cephe karakterli yağışların etkisi altına girmektedir. Cephe yağışlarının ilk gerçekleştiği saha ülkemizin kuzey kesimi yani Karadeniz kıyılarıdır.Bu nedenle Karadeniz kıyı kesimi en fazla yağışı sonbaharda alır. Sonbahardan itibaren kışa doğru cephenin oluştuğu bu kuşak Akdeniz bölgesine doğru kaymaktadır. Akdeniz Bölgesi kıyı kuşağının en fazla yağışı kış döneminde alması kışın   cephe etkisi altına girmesinden kaynaklanmaktadır. Bu durum üzerinde de enlem faktörü etkilidir. Dolayısıyla bu sorunun doğru cevabı şıklar içerisinde yoktur. 

Değerli Hocalarım; bu konuda sizlerin görüşleri nelerdir. Eğer yağışın mevsimlere dağılışı üzerinde enlem faktörünün etkisi yoksa etkili olan faktörler nelerdir.""

Hocam açıklamanız gayet mantıklı ve doğru..
Tabiki karadenizde cephesel kökenli yağışlar diğer bölgerimize göre daha erken gerçekleşir.
Bu nedenlede en fazla yağışı son baharda alır.
Ama burda dikkat edilmesi gereken önemli husus karadenizde diğer mevsimler de yağışlı ve bu yağışların çoğu orografik kökenli..
Ve bildiğiniz gibi orografik yağışların enlemle bir bağlantısı yok..
Soru sanırsam buna dayanılarak sorulmuştur..
Bu arada eger soruda C seçeneğinde
"yağışın mevsimlere dağılışı" değilde,
"en yağışlı mevsimin farklı olması" deseydi size tamamen katılabilirdim, o zaman soru yanlış olurdu:))

Ben Mevlana değilim, adam ol öyle gel....
yusufcetin
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 06 Kasım 2009, 18:35:09 »

H
""Bu sorunun doğru cevabının şıklar içersinde olmadığını düşünmekteyim. Cevap olarak OSYM C şıkkını vermiştir ancak kanımca C şıkkındaki ifade üzerinde de enlem faktörü etkilidir. Açıklamam şu şekildedir:

Kuzey yarımkürede sıcak ve soğuk karakterdeki hava kütlelerinin karşılaşma sahası  sonbahar başlarından itibaren yavaş yavaş güneye doğru kaymaktadır. Buna bağlı olarak  Ülkemiz sonbahar döneminden itibaren cephe karakterli yağışların etkisi altına girmektedir. Cephe yağışlarının ilk gerçekleştiği saha ülkemizin kuzey kesimi yani Karadeniz kıyılarıdır.Bu nedenle Karadeniz kıyı kesimi en fazla yağışı sonbaharda alır. Sonbahardan itibaren kışa doğru cephenin oluştuğu bu kuşak Akdeniz bölgesine doğru kaymaktadır. Akdeniz Bölgesi kıyı kuşağının en fazla yağışı kış döneminde alması kışın   cephe etkisi altına girmesinden kaynaklanmaktadır. Bu durum üzerinde de enlem faktörü etkilidir. Dolayısıyla bu sorunun doğru cevabı şıklar içerisinde yoktur. 

Değerli Hocalarım; bu konuda sizlerin görüşleri nelerdir. Eğer yağışın mevsimlere dağılışı üzerinde enlem faktörünün etkisi yoksa etkili olan faktörler nelerdir.""

Hocam açıklamanız gayet mantıklı ve doğru..
Tabiki karadenizde cephesel kökenli yağışlar diğer bölgerimize göre daha erken gerçekleşir.
Bu nedenlede en fazla yağışı son baharda alır.
Ama burda dikkat edilmesi gereken önemli husus karadenizde diğer mevsimler de yağışlı ve bu yağışların çoğu orografik kökenli..
Ve bildiğiniz gibi orografik yağışların enlemle bir bağlantısı yok..
Soru sanırsam buna dayanılarak sorulmuştur..
Bu arada eger soruda C seçeneğinde
"yağışın mevsimlere dağılışı" değilde,
"en yağışlı mevsimin farklı olması" deseydi size tamamen katılabilirdim, o zaman soru yanlış olurdu:))

Akdeniz neden her mevsim yağışlı değil?
tunctunc
Uzman Üye

Performans: 115
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 06 Kasım 2009, 18:39:34 »

Peki sizce Karadenizde oluşan yağışların tamamı cephesel kökenli mi?

Ben Mevlana değilim, adam ol öyle gel....
yusufcetin
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 06 Kasım 2009, 18:49:47 »

Peki sizce Karadenizde oluşan yağışların tamamı cephesel kökenli mi?

Ben öyle bişey söylemedim hocam. Akdeniz Bölgesi kış döneminde cephe yağışlarının etkisine girer. Yaz döneminde ise 30 derece enleminde oluşan dinamik yüksek basınç etkisi altına girer. Siz de bilirsiniz ki yeryüzünde  30- 40 derece enlemleri akdeniz iklim kuşağı sahasıdır. Yani akdenizde yağışın mevsimlere dağılışı üzerinde ( dikkatinizi çekiyorum en yağışlı mevsim demiyorum) enlem kesinlikle etkilidir. Karadeniz daha kuzeyde yeraldığı için özellikle sonbahat aylarında cephe yağışlarının etkisi altına girer. Tabiki Karadeniz Bölgesinde sadece cephe yağışları etkili değildir. Özellikle yaz döneminde gerçekleşen yağışlar tamamıyla yamaç yağışlarıdır diyebiliriz.

Şimdi hocam isterseniz şu soruya cevap arayalım.

Neden yazın Karadenizde yamaç yağışları oluşurken Akdenizde oluşmaz?
hfuat
Deneyimli Üye

Performans: 94
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 06 Kasım 2009, 19:02:44 »

Bence soru gayet normal.Konuyu açan hocamızın cephe ile ilgili düşünceleri doğru fakat detayda boğulmaya gerek yok.Yani Rize ile aynı enlemde dulunan tüm merkezlerin yağış rejimi düzenlimi ya da yağış miktarı aynı mı?
Ya da ekvatordan kutuplara doğru gidildikçe yağış rejimi düzensizleşir diyemeyeceğimiz için enlem etkisi zayıf bir görüştür.
yusufcetin
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 06 Kasım 2009, 19:05:43 »

Bence soru gayet normal.Konuyu açan hocamızın cephe ile ilgili düşünceleri doğru fakat detayda boğulmaya gerek yok.Yani Rize ile aynı enlemde dulunan tüm merkezlerin yağış rejimi düzenlimi ya da yağış miktarı aynı mı?
Ya da ekvatordan kutuplara doğru gidildikçe yağış rejimi düzensizleşir diyemeyeceğimiz için enlem etkisi zayıf bir görüştür.

Hocam detayda boğulmak değil bu. Bakın soruda Rize ile aynı enlemde bulunan istanbul kıyaslanmıyor. Kıyaslanan karadeniz bölgesi ve akdeniz bölgesi. Ben söylediğimde ısrarcı olmak istemiyorum. Sadece eğer enlem etkili değilse ne etkilidir bunu öğrenmeye çalışıyorum.
yusufcetin
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 07 Kasım 2009, 21:57:51 »

Maalesef sorunun cevabını  tam olarak bulamadık  .
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 07 Kasım 2009, 22:27:24 »

Yağış rejimleri üzerinde enlemden ziyade, basınç merkezlerinin ve buna bağlı olarak rüzgar sistemlerinin etkili olduğunu söylemek daha doğru olur sanırım.

Dünyayı güzellik kurtaracak...
mavi kelebek
Sürekli Üye

Performans: 42
Çevrimdışı Çevrimdışı

Tarih bir milletin hafızası,COĞRAFYA ise kaderidir

« Yanıtla #12 : 08 Kasım 2009, 07:21:03 »

Hocam Türkiye enlemi itibariyle Akdeniz iklim kuşağı içindedir.Ancak özel konum özellikleri nedeniyle Akdeniz iklimi dışında iklimlerde görülmektedir.Dolayısıyla karadeniz iklim özelliklerinin ve yağış dağılışının üzerinde enlem dışındaki faktörlerde önemli rol oynamaktadır.Yağışın mevsimlere dağılışında enlem dışında diğer faktörlerin daha etkili olduğunu düşünüyorum.(dağların uzanışı gibi)
yusufcetin
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 08 Kasım 2009, 20:57:09 »

Yağış rejimleri üzerinde enlemden ziyade, basınç merkezlerinin ve buna bağlı olarak rüzgar sistemlerinin etkili olduğunu söylemek daha doğru olur sanırım.

Hocam eğer Türkiye yaz dönemi boyunca kuzeyden güneye doğru etkili olan bir rüzgar sisteminin etkisinde kalsa karadeniz kıyıları yazın yağışlı iken akdeniz kıyıları kurak geçer ama bildiğim kadarıyla böyle bir durum sözkonusu değil. Karadeniz'de hakim rüzgar yönü kuzeybatı Akdeniz'de hakim rüzgar yönü güneybatıdır. Her ikisi de deniz kıyısındadır. Her ikisinde de dağlar kıyıya paraleldir. Bu nedenle dağların kıyıya uzanış biçimi ya da denize yakınlık uzaklık faktörleri bence yağışın mevsimlere dağılışında iki bölge arasında farklılığa neden olmaz. 

Hocam bizim ezberlemiş olduğumuz bir bilgi var. Nedir bu? Türkiye'de yağış durumu  üzerinde enlem etkili değil. Bu bence yanlış bir ezberdir.
ihsancicek
VIP Üye

Performans: 38
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 09 Kasım 2009, 15:46:47 »

karadeniz Bölgesinin özellikle yaz aylarında yağış alması enlemle ilgilidir. Çünkü kışın 20 derece enlemlerinde kurulan polar cephe tüm Türkiye'nin yağışlı olmasını sağlar. Bu nedenle ülkemizde kış kuraklığından pek bahsedilemez. Kış kuraklığı olursa da bu önemli bir sorun olarak algılanır. Güneşin hareketine bağlı olarak karalar ısınmaya ve polar cephe kuzeye çekilmeye başlar o nedenle Karadeniz bahar mevsiminde yağış alır. Yaz aylarında polar cephe 60-70 derece enlemlerine kadar çekilse de üst atmosferdeki rossby dalgalarına bağlı olarak sıklığı düşse de Karadeniz bölgesinde cephesel yağışlar görülür. Yani karadenizde konumu nedeniyle her mevsim cephesel yağış görülür. Bu arada orografik yağışlar tek başına gelişemezler. Çünkü nemli havayı dağın yukarı kesimlerine taşıyacak bir hava akımının olması gerekir. Yoksa hava niye bir dağı aşmaya kalksın. Bu nedenle bizim kıyı bölgelerinde görülen yağışların çoğu cephesel + orografik yağışlardır. Bunu Akdeniz ve Karadenizde de görmek mümkündür. Dağların uzanışına ve yüksekliğine bağlı olarak Batı karadeniz fazla yağış, Orta Karadeniz az yağış, Doğu Karadeniz yine fazla yağış alır. Yine Akdenizde Muğla çevresi fazla yağış, Antalya körfezinin batısı az yağış, doğusu fazla yağış, Silifke -Adana hattı az yağış, Amanosların batısı fazla yağış alır. Bu durum orografi ile ilgilidir. Ama unutmayın Akdenizde güneybatıdan esen sistemler olmasa (Bir cephe sisteminin sıcak sektörü) Karadenizde kuzeyli rüzgarlar (bir cephe sisteminin soğuk sektörü) olmasa kış aylarında yağış oluşmaz. İlk önce cephe gelmelidirki orografi onu etkileyerek daha fazla veya az yağış alan alanlar oluşsun.
Yaz aylarında tüm ülkemiz Azor YB ve Basra AB etkisi altına girdiği için mutlak kuraklık sözkonusudur. Bu da ülkemiz (Akdeniz makro iklimi) için anormal bir durum değildir. Ancak Karadeniz bu dönemde biraz öncede belirttiğim gibi cephesel yağışları almaya devam eder ve yaz yağışları görülür. Dolayısı ile Akdeniz ve Kardeniz kıyaslandığında Karadenizin fazla yağış almasında enlem önemli bir etken olarak karşımıza çıkar. Hava kütlelerinin kurulumuda unutmayınki enlemle ilgilidir. Sıcak kökenli hava kütlelerinin kaynak bölgeleri ülkemiz güneyinde, soğuk kökenliler ise kuzeyindedir. Ülkemiz bunların savaş alanındadır. Yazın ülkemizde sıcak kütleler hakimdir ve alizeler eser, kışında batı rüzgarları hakimdir. Bu değişim Akdeniz makro iklimini doğurur. Yani nasıl bir iklime sahip olduğumuz nasıl bir sıcaklık ve yağış rejimine sahip olduğumuz büyük oranda enleme (matematik konuma) daha az oranda özel konuma bağlıdır.
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic