Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 12.sınıf bölgelerle ilgili karıştırdığım sorular  (Okunma Sayısı 9230 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
tellidis
VIP Üye

Performans: 9
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 17 Aralık 2008, 12:51:51 »

arkadaşlar 12.sınıf bölglerle ilgili ölçme değerlendirme kısmındaki bazı soruların cevaplarını net olarak bulamadım herkes farklı birşey söylüyor.
en az engebeli bölge  marmaramı güneydoğumu
en fazla erozyonun olduğu bölge doğu anadolumu iç anadolumu

cevap verirseniz sevinirim teşekkürler..
behar
Uzman Üye

Performans: 15
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 17 Aralık 2008, 13:05:08 »

merhaba  yükseltisi (engebesi) en az olan  bölge Marmara.Erezyon için  şöyle bir bilgi var elimde .
  Dogu ve Güneydogu Anadoluda Erozyon
-Firat Nehri tek basina; Gediz, Buyukmenderes, Kucukmenderes, Sakarya, Yesilirmak ve Seyhan nehirlerinin tasidigi ince materyali (Topragi) tasimaktadir.(bilgipasajı sitesinden alıntıdır)

Güneş'e dön yüzünü aydınlansın yarınlarımız.
pinatuba
Yeni üye
*

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 17 Aralık 2008, 13:16:45 »

-merhaba engebe dediği için güneydoğu anadolu bölgesi olcak.
-bütün yönleriyle düşünüldüğünde erozyon en çok iç anadolu bölgesinde görülür.( KARAPINAR GİBİ .)
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 17 Aralık 2008, 13:27:50 »

Erozyon için aşağıdaki topicte daha önce paylaştığım harita var. Bir başka harita daha var.

http://cografya.biz/forum/empty-t15973.0.html

En az engebeli coğrafi bölge ise GD.Anadolu...

Dünyayı güzellik kurtaracak...
karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 17 Aralık 2008, 14:25:35 »

Erezyonun en şiddetli olduğu bölgeyi rüzgar, yağış ve diğer dış etmenleri de düşünerek İç Anadolu olarak verdim. Ancak engebenin en az olduğu bölgeyi Marmara Bölgesi olarak verdim. Bildiğim kadarıyla G.D.A bölgesinde platolar daha fazla yer kaplamaktadır, bu anlamda düşünerek engebenin G.D.A da daha fazla olduğunu düşünüyorum. Bu konuda ortak bir karara varırsak iyi olacak.
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #5 : 17 Aralık 2008, 14:30:22 »

Arkadaşlar yorumlarınız için hepinize teşekkür ederim ancak cevaplarınızda kaynak gösterirseniz iyi olur,çünkü gördüğüm kadarıyla farklı görüşler var.Örneğin en az engebeli bölge Güney Doğu Anadolu diyen arkadaşlarımız bunu neye göre söylüyor?Sadece "sanırım öyle" demekle doğruyu bulamayız.Aynı şekilde erozyon konusu da tam açık değil.

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
pinatuba
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 17 Aralık 2008, 15:00:34 »

sayın zeki gürbüz hocam, yükselti en az demiş olsaydı marmara olurdu çünkü yükselti deniz seviyesine göre olur....fakat engebe dediği için bölgenin kendi içndeki arazi durumunu ifade eder. bölgede bulunan dağların bölgedeki araziye göre yükseltisi ve uzanış mesafesi,çukurluklar,arazinin yarılması vb...bunlar gözönüne alındığdnda güneydoğu daha sade yeryüzü şekillerine sahiptir.
karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 17 Aralık 2008, 15:29:12 »

sayın zeki gürbüz hocam, yükselti en az demiş olsaydı marmara olurdu çünkü yükselti deniz seviyesine göre olur....fakat engebe dediği için bölgenin kendi içndeki arazi durumunu ifade eder. bölgede bulunan dağların bölgedeki araziye göre yükseltisi ve uzanış mesafesi,çukurluklar,arazinin yarılması vb...bunlar gözönüne alındığdnda güneydoğu daha sade yeryüzü şekillerine sahiptir.

sayın hocam Marmara Bölgesi nin en yüksek zirvesi;Uludağ 2543 m, G.D.A bölgesinin en yüksek yeri Karacadağ volkanik kütlesinde 1938 m' dir.
Yükselti sorulsaydı yükseltisi en az olan bölge G.D.A olurdu; diye düşünüyorum.
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #8 : 17 Aralık 2008, 15:32:27 »

Arkadaşlar bu işin çözümü bölgelerin en yüksek yerini bilmekle olmaz.Engebenin en az olduğu bölgeyi soruyor,bunu nasıl bilebiliriz?Görüşler hep varsayım üzerine,ben onu söylüyorum.

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
pinatuba
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 17 Aralık 2008, 17:30:58 »

sayın hocam Marmara Bölgesi nin en yüksek zirvesi;Uludağ 2543 m, G.D.A bölgesinin en yüksek yeri Karacadağ volkanik kütlesinde 1938 m' dir.
Yükselti sorulsaydı yükseltisi en az olan bölge G.D.A olurdu; diye düşünüyorum.

-sayın hocam yanlış anlaşılmışım..
1.Yükseltisi en az veya en fazla  olan bölge sorulduğunda deniz seviyesine göre ortalama yükselti alınır.bölgenin en yüksek yerinin deniz seviyesine göre kaç metre olduğu önlemli değil.yaklaşık olarak marmara bölgesinin  ortalama yükseltisi 300m, G.D.A ise 500 metredir.bu durumda marmara bölgesi yükseltisi en az olan bölgedir.
2.güneydoğunun en yüksek yeri adıyamanda bulunan akdağ dır.yükseltisi 2530 metre cıvarındadır.
3.Engebede önemli olan bölgenin yüksek yerlerinin bölgenin ortalama yükseltisine göre ne kadar olduğudur.( yükselti sadece kriterlerden biri diğer etkenleri  belirtmiştim)
selahattin
VIP Üye

Performans: 99
Çevrimdışı Çevrimdışı

dj.selo

« Yanıtla #10 : 17 Aralık 2008, 18:32:47 »

bende iç anadolu bölgesi olarak biliyorum
ışık09
VIP Üye

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 17 Aralık 2008, 19:33:24 »

Hocam yükseltisi daha çok olan bir bölge daha az olan bir bölgeye göre daha engebeli değilmidir? Sonuçta yükseltide bir engebedir.Bu yüzden en az engebeli marmara'dır.Erezyon'a  gelince Türkiye'de rüzgar erezyonu çok fazla etkili değildir.En fazla  İç anadoluda ve deniz kıyılarında etkilidir?Dış kuvvetlerin oluşturduğu sel sularının oluşturduğu erezyonu düşünürsek Kesinlikle tartışmasız Doğu Anadoludur.(Eski 9.sınıf coğrafya kitabı kaynak olarak gösterilebilir.
pinatuba
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 17 Aralık 2008, 20:38:21 »

Hocam yükseltisi daha çok olan bir bölge daha az olan bir bölgeye göre daha engebeli değilmidir? Sonuçta yükseltide bir engebedir.Bu yüzden en az engebeli marmara'dır.Erezyon'a  gelince Türkiye'de rüzgar erezyonu çok fazla etkili değildir.En fazla  İç anadoluda ve deniz kıyılarında etkilidir?Dış kuvvetlerin oluşturduğu sel sularının oluşturduğu erezyonu düşünürsek Kesinlikle tartışmasız Doğu Anadoludur.(Eski 9.sınıf coğrafya kitabı kaynak olarak gösterilebilir.

sayın hocam burda bence önemli olan bölgenin sadece kendi sınırları içinde nasıl bir engebeye sahip olduğudur.örneğin iç anadolunun ortalama yükseltisi 800-1000 m cıvarındadır.ama fazla engebeli değil..
-hocam kitaba baktım özellikle doğu anadoluyu belirtmemiş.cümle aynen şöyle:iç anadolu ve güneydoğu anadalu bölgeleri ile doğu anadolu bölgesinin dik yamaçlı yörelerinde suyun oluşturduğu erozyon çok etkilidir.Ayrıca ormanların tahrip edildiği çıplak yüzeylerde ,ilkbahardaki yağışlarda erozyon oluşmasında etkili olur.bu durumda iç anadolu ağır basmıyor mu ( sayfa 141)
ferat54
Site Yöneticisi

Performans: 1681
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 18 Aralık 2008, 04:48:54 »

sayın hocam burda bence önemli olan bölgenin sadece kendi sınırları içinde nasıl bir engebeye sahip olduğudur.örneğin iç anadolunun ortalama yükseltisi 800-1000 m cıvarındadır.ama fazla engebeli değil..
-hocam kitaba baktım özellikle doğu anadoluyu belirtmemiş.cümle aynen şöyle:iç anadolu ve güneydoğu anadalu bölgeleri ile doğu anadolu bölgesinin dik yamaçlı yörelerinde suyun oluşturduğu erozyon çok etkilidir.Ayrıca ormanların tahrip edildiği çıplak yüzeylerde ,ilkbahardaki yağışlarda erozyon oluşmasında etkili olur.bu durumda iç anadolu ağır basmıyor mu ( sayfa 141)

Türkiyede oluşan erozyonun büyük bir kısmı akarsu ve sel sularıyla gerçekleşmektedir.rüzgarın gerçekleştirdği erozyona  göre daha geniş bir alanda ve daha fazla toprağın taşınmasına neden olur.Bundan yola çıkarak erozyonun doğu anadolu bölgesinde daha daha fazla olduğunu söyleyebiliriz bence.Ama yinede erdal hocamın dediği gibi kitap bile bölge ismi vermekten kaçınmış.çünkü yoruma açık bir konu

Bu arada pinatuba(Erdal)kardeşim seni ve yorumlarını burda görmek çok güzel.

rhturk
VIP Üye

Performans: 627
Çevrimdışı Çevrimdışı

...zamana bıraktım...

« Yanıtla #14 : 18 Aralık 2008, 08:43:44 »

bir gün coğrafya 'en' lerden kurtulur umarım.erozyon varsa vardır etkili olduğu yerleri bilmektir önemli olan.üniversitedeyken bile böyleydi en fazla en az gibi kavramlarla geçti okul hayatımız.akademisyenlerimiz bir ara bu konuya bi el atarlarsa ne kadar ii olacak.. en fazla en az ben bütün bu enleri bilmiyorum, hatta saçma buluyorum.böyle enlere taklılıp kalınca öğrenciler de konuyu kavrama yorum yapma yerine ezberciliğe yöneliyor.

C o ğ r a f y a     a y a k l a     y a z ı l ı r ..
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic